تازه ترین واکنش روسیه و آمریکا به برنامه اتمی ایران

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption سخنان آقای پوتین همزمان با افزایش نگرانی ها در ارتباط با مذاکرات هسته ای میان تهران و کشورهای غربی ایراد شده است

در حالی که کاخ سفید اعلام کرده ایران نتوانسته جهان را در ارتباط با صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش متقاعد کند، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه می گوید غرب با تمرکز بر برنامه هسته ای ایران، به دنبال تغییر رژیم در این کشور است.

در تازه ترین واکنش ها به برنامه اتمی ایران، آقای پوتین، روز جمعه (۲۴ فوریه) کشورهای غربی را متهم کرد که با هدف قرار دادن برنامه هسته ای ایران به دنبال سرنگون کردن حکومت در ایرانند.

نخست وزیر روسیه که این روزها درگیر کارزار انتخاباتی خود برای احراز مجدد پست ریاست جمهوری در این کشور است، تاکید کرد که دولت کشورش مخالف هرگونه تلاش برای تغییر رژیم در ایران است.

سخنان آقای پوتین همزمان با افزایش نگرانی ها در ارتباط با مذاکرات هسته ای میان تهران و کشورهای غربی ایراد شده است.

امروز (پنجم اسفند) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود اعلام کرد که در مورد برنامه هسته‌ای ایران همچنان نگرانی جدی دارد.

در این گزارش آمده است که ایران نگرانی‌های آژانس را بی‌اساس خوانده است و طرفین در این مورد، به شکل قابل توجهی دچار اختلاف نظر هستند.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید آژانس از ایران خواسته است تا با آژانس به طور کامل همکاری کند و نگرانی‌های مربوط به ابعاد احتمالی نظامی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای خود را مرتفع کند.

در همین حال، کاخ سفید در واکنش به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته ایران نتوانسته قدرت های جهان را نسبت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش متقاعد کند.

به گفته تامی ویتور سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گزارش آژانس نشان می دهد که ایران غنی سازی اورانیوم را بر خلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و با مقاصد غیر صلح آمیز پیش می برد.

به گفته او وقتی فعالیت های ایران را در کنار سنگ اندازی های پی در پی اش بر سر راه بازرسان آژانس انرژی اتمی بگذاریم متوجه می شویم چرا ایران نتوانسته جامعه بین الملل را نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ایش متقاعد کند.

ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد.

هیاتی بلندپایه از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه گذشته (اول و دوم اسفند)، در سفری به تهران با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به بازرسان این آژانس امکان دسترسی به سایت پارچین را نداده است.