اعتراض آیت الله دستغیب به سخنان منسوب به رهبر ایران

آیت الله دستغیب حق نشر عکس dastgheib.com
Image caption آقای دستغیب تاکنون چند نامه انتقادی خطاب به اعضای مجلس خبرگان نوشته است

آیت الله علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید منتقد حکومت در ایران به تندی از سخنان منسوب به رهبر این کشور در مورد لزوم عدم دخالت اعضای مجلس خبرگان در "جزئیات" تصمیمات او انتقاد کرده است.

به گزارش سایت حدیث سرو، نزدیک به آقای دستغیب، این مرجع تقلید که خود از اعضای مجلس خبرگان است در نامه ای به دیگر اعضای این مجلس نوشته است که آنها وظیفه دارند هر موردی که خلاف شرع و قانون است تذکر دهند، "والا مسئول هستند".

اخیرا عباس نبوی، عضو هیأت علمی موسسه امام خمینی قم و از نزدیکان محمدتقی مصباح یزدی گفته بود که آیت الله خامنه ای به طور مکتوب به اعضای مجلس خبرگان اعلام کرده است که اجازه دخالت آنها در جرئیات عملکرد خود را نخواهد داد.

آقای دستغیب در واکنش به این نقل قول نوشته است: "اگر سئوال شود که چرا متهمان در زندان ها بدون محاکمه به سر می برند و با اکراه و اجبار از آنها اعتراف می گیرند و برای خانواده زندانیان رعب و وحشت ایجاد می کنند و چرا مردم به راحتی نمی توانند مطلب حقشان را بیان کنند و چرا مسئولین قانون اساسی را به طور کامل اجرا نمی کنند، اینطور جواب داده می شود که اعضای مجلس خبرگان نباید در کارهای جزئی دخالت کنند".

او با اشاره به مواردی چون ورود شبانه مأموران به خانه متهمان سیاسی، حصر خانگی رهبران مخالفان دولت بدون حکم قضایی، تلاش حکومت برای "تسلیم کردن مردم به زور"، "شنود مکالمات و کنترل رفت و آمد" خانواده های متهمان سیاسی و "ایجاد رعب و وحشت توسط سپاه"، پرسیده است که آیا اعتراض به چنین مواردی مصداق دخالت در امور "جزئی" است؟

آقای دستغیب نوشته است که در اثر این گونه اقدامات، "اصل نظام زیر سئوال رفته و مردم از دین خدا فاصله گرفته اند و نسبت به آن بدبین شده اند".

او تأکید کرده است که اعضای مجلس خبرگان باید مورد تأیید "مراجع و علما" باشند تا بتوانند به وظایف خود عمل کنند، در حالی که به گفته او، در حال حاضر تعدادی از آنها از "دفاتر عقیدتی سیاسی" به این مجلس آمده اند.

او هشدار داده است که در شرایط فعلی، هر گونه اعتراضی به عملکرد کلان حکومت باید به قوای سه گانه ارجاع شود، در حالی که آنها خود را "گوش به فرمان رهبری" می دانند.

آقای دستغیب نوشته است: "اعضای خبرگان هم اگر انتقادی کنند، صلاحیت از آنها سلب می شود، چون [متهم می شوند که] از تحت امر بیرون رفته و ولایت فقیه را قبول ندارند".

آقای دستغیب در جریان اعتراضات انتخاباتی دو سال پیش ایران از معترضان و رهبران آنها حمایت کرد و به همین دلیل به شدت مورد انتقاد وفاداران به آیت الله خامنه ای قرار گرفت.

مطالب مرتبط