ایران خبر عدم تحویل نفت خام به نفتکش های یونانی را رد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات ایران گفته اند که در حال حاضر صادرات نفت خام این کشور به طور طبیعی در پایانه نفتی خارک در جریان است

در پی انتشار خبری مبنی بر خودداری ایران از تحویل یک محموله ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت به یکی از پالایشگاههای یونان، مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران ضمن رد این خبر گفته است که روند بارگیری نفتکش ها عادی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیروز موسوی، مدیر عامل شرکت پایانه های نفتی ایران، با بیان این که در حال حاضر فروش نفت به تمامی مشتریان خارجی در پایانه خارک به طور طبیعی در حال انجام است، خبرخودداری ایران از تحویل نفت خام به نفتکش ها برای تحویل به پالایشگاه نفت هلنیک یونان را رد کرد.

آقای موسوی همچنین گفته است در شرایط فعلی شرکت ملی نفت ایران به استثنای شرکتهای فرانسوی و انگلیسی هیچ دستورالعملی برای عدم فروش نفت به سایر مشتریان خارجی صادر نکرده ودر حال حاضر" صادرات نفت خام ایران به طورطبیعی در پایانه نفتی خارک در حال انجام است."

این در حالی است که پیشتر خبرگزاری فارس، اعلام کرده بود که ایران از تحویل یک محموله ۵۰۰ هزار بشکه ای نفت به مقصد پالایشگاه هلنیک یونان، خودداری کرده است.

یک مقام شرکت نفتی هلنیک هم ضمن رد خبر توقف تحویل نفت خام به خبرگزاری رویترز گفته است که "روند بارگیری محموله های نفتی ایران عادی است."

اتحادیه اروپا تحریم هایی به منظور فشار برای توقف فعالیت های هسته ای علیه ایران وضع کرده و از اول ماه ژوئیه واردات نفت خام ایران را متوقف می کند.

اتحادیه اروپا نزدیک به بیست درصد از نفت صادراتی خود را به اروپا صادر می کند و ایتالیا، اسپانیا و یونان از مهمترین مشتریان اروپایی نفت ایران هستند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین امروز یکشنبه ششم اسفند ماه گفته است که ایران دردریافت پول نفت فروخته شده خود به کشورهای اروپایی مشکلی ندارد.

آقای قلعه بانی ضمن رد این خبر که پول نفت فروخته شده به کشورهای اروپایی بعد از قطع صادرات نفت ایران به شرکتهای انگلیسی و فرانسوی بلوکه شده است گفت که " کشورهای اروپایی وارد کننده نفت ایران باید با سررسید تاریخ پرداخت، پول نفت ایران را بپردازند."

به گفته تحلیگران انرژی تحریم های اتحادیه اروپا به گونه ای است که ایران باید از هم اکنون به دنبال مشتریان تازه برای نفت صادراتی خود به اروپا باشد.

ایران می گوید که مشکلی برای فروش نفت نخواهد داشت و تقاضای زیادی برای خرید نفت خام ایران وجود دارد.

به تازگی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده که شرایط جدیدی برای فروش نفت به برخی از مشتریان اروپایی تعیین کرده است.

آنطور که شرکت ملی نفت ایران علام کرده در صورتی ک که سایر کشورهای اروپایی وارد کننده نفت ایران، قراردادهای بلند مدت دو تا پنج ساله و بدون شرط را با ایران امضا نکنند، این شرکت صادرات نفت خام به این کشورها را بازنگری خواهد کرد.

مطالب مرتبط