سه مظنون ایرانی دیگر در ارتباط با بمب‌گذاری‌های تایلند بازجویی شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد خزایی، یکی از مظنونان بازداشت‌شده در تایلند، در صحنه انفجار نخست در بانکوک

مقامات نیروی پلیس تایلند اعلام کرده‌اند که از سه تبعه دیگر ایران در ارتباط با توطئه‌ای که ظن آن می‌رود برای قتل دیپلمات‌های اسرائیلی در بانکوک طراحی شده بود، بازجویی کرده‌اند.

پایا اوتایو، از افسران پلیس تایلند، با اشاره به انفجارهایی که روز ۱۴ فوریه در بانکوک، پایتخت تایلند رخ داد، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که در جریان بازرسی و جستجوی یک آپارتمان در بانکوک، دو مرد و یک زن ایرانی بازداشت شده‌اند.

به گفته او، این آپارتمان توسط یک زن ایرانی که هم‌اکنون در پرونده انفجارهای بانکوک تحت تعقیب است، اجاره شده بود.

پایا اوتایو روز دوشنبه، ۲۷ فوریه (هشتم اسفند)، به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد آنها (سه تبعه ایران) احتمالا به این انفجارها ربط دارند."

این افسر پلیس تایلند اضافه کرد که هنوز هیچ اتهامی علیه این سه نفر صادر نشده است.

روز چهاردهم فوریه امسال گزارش شد که به دنبال وقوع انفجاری غیرمنتظره در منطقه‌ای مسکونی در بانکوک، پایتخت تایلند، دو تبعه ایران که در حال فرار از محل انفجار دیده شده بودند، بازداشت شده‌اند.

گزارش شد که یکی از این دو ایرانی در زمان فرار و بعد از آن که بمبی که در دست داشت، به اشتباه منفجر شد، دو پای خود را از دست داد.

مظنون سوم انفجارهای تایلند، در مالزی و زمانی که قصد داشت سوار هواپیمایی به مقصد ایران شود، بازداشت شد.

برای دو تبعه دیگر ایران هم که گفته شده است به تهران بازگشته‌اند، قرار بازداشت صادر شده است.

مظنونان جدید

یکی از سخنگویان پلیس تایلند نام یکی از سه تبعه ایران را که به تازگی در این کشور از آنها بازجویی شده است، سید مهرداد مدنی اعلام کرد و گفت که او ۳۳ سال دارد و با دیگر مظنونانی که در بازداشت هستند، در ارتباط بوده است.

پلیس تایلند گفته است که آقای مدنی اتهاماتی را که علیه‌اش مطرح شده‌اند، رد می‌کند.

به گزارش رسانه‌های محلی تایلند، بررسی فهرست تماس‌های تلفنی این فرد نشان داده است که او در ارتباط منظم با دو ایرانی دیگری بوده است که الان در تایلند در بازداشت هستند.

در عین حال، آسوشیتدپرس به نقل از ویبون بنگتامای، از افسران پلیس اداره مهاجرت تایلند گزارش داده است که دو نفر از سه فردی که مورد بارجویی قرار گرفته‌اند، آزاد شده‌اند، ولی یکی از آنها تحت قانون مهاجرت و به دلیل اقامت طولانی در تایلند در بازداشت است.

پلیس تایلند گفته است که به باور آنها، ایرانی‌هایی که بازداشت شده‌اند به دنبال توطئه برای قتل دیپلمات‌های اسرائیل بوده‌اند.

دولت ایران هر گونه دخالت در انفجارهای تایلند را رد می‌کند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه، ۲۲ فوریه (سوم اسفند)، متهم کردن ایران به دست داشتن در این حمله‌ها را "سناریوهای از پیش تعیین شده و منسجم از سوی مقام‌های آمریکایی و صهیونیستی" خواند که "عاری از حقیقت است" و گفت که ایران آماده است به شناسایی عوامل انفجارهای اخیر در بانکوک کمک کند.

انفجارهای بانکوک روز ۱۴ فوریه و یک روز بعد از آن انجام شد که دیپلمات‌های اسرائیلی در هند و گرجستان هدف حمله قرار گرفتند.

مطالب مرتبط