'میدان جنگ' انتخابات مجلس از نگاه آیت الله خامنه‌ای

خامنه ای حق نشر عکس na
Image caption سال گذشته رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، سخن از "مشارکت حداکثری" در انتخابات به میان آورد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران سال گذشته، در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، سخن از "مشارکت حداکثری" در انتخابات به میان آورد.

او در این سخنان با یاد آوری انتخابات جنجالی ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تصریح کرد که "این چهار نفرى که وارد عرصه‌ این انتخابات جدى شدند [میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محسن رضائی و محمود احمدی نژاد] همه‌شان جزء عناصر نظام و متعلق به نظام بوده و هستند."

در آن زمان شاید کسی گمان نمی کرد که این "دعوای خانوادگی" که آیت الله خامنه ای از آن یاد می کند به جایی برسد که بعدها در آستانه انتخابات مجلس نهم، محمدرضا مهدوی کنی به میدان آمده و از او نقل قول کرد که شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس امسال، مشروط به "اقرار به اشتباه" است.

آنچه خردادماه سال گذشته در رسانه ها منتشر شد، حاکی از آن بود که رهبری تأکید دارد تا به نوعی اصلاح طلبان را که با برخوردهای امنیتی و محدودیت های اعمال شده برای فعالیت های حزبی شان کناره گیری کرده اند، تشویق به بازگشت به صحنه سیاسی کشور کند.

آیت الله خامنه ای گفته بود: "نظام نمی‌خواهد کسی را از کشتی نجات بیرون بیندازد. نظام اسلامی به همه می‌گوید بیایید با ما باشید و وارد این کشتی نجات شوید. هدف و مبنا این است. ما هیچ کس را از نظام بیرون نمی‌کنیم."

در سخنان وی نشانی از شرط گذاشتن برای ورود به صحنه نبود و تنها گفته شده بود: "کسانی هستند که خودشان، خودشان را از نظام خارج می‌کنند و صلاحیت حضور در چارچوب نظام اسلامی را از دست می دهند که از دست داده‌اند."

اما بیان نشد که ملاک این "صلاحیت" چه بوده است که اینک اصلاح طلبان آن را از دست داده اند.

حق نشر عکس khatami.ir
Image caption خاتمی با بیان "کف خواسته های اصلاح طلبان" برای حضور در انتخابات خواستار آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد

در آستانه انتخابات و در زمانی که محمد خاتمی با بیان "کف خواسته های اصلاح طلبان" خواستار آزادی زندانیان سیاسی، رفع حصر از آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بود، محمدرضا مهدوی کنی در اظهار نظری در قامت سخنگوی رهبری، برای ورود اصلاح طلبان به انتخابات شرط گذاشت.

او به نقل از آیت الله خامنه ای گفت: "ایشان می‌گویند هر کس آمد و گفت من این اصول و قانون اساسی و انقلاب و اسلام و رهبری را قبول دارم، حتی اگر اختلاف سلیقه با من هم دارد، نباید از انقلاب طرد شوند."

هر چند این دعوت با سخنان رهبری در خرداد ماه سال گذشته قرابت داشت که گفته بود، "اعتقاد من به جذب حداکثرى و دفع حداقلى است" اما رئیس مجلس خبرگان بلافاصله اظهارات خود را تکمیل و با صراحت در خصوص ورود اصلاح طلبان به عرصه انتخابات، سخن مستقیم آیت الله خامنه ای را مطرح کرد که "اگر آمدند و اقرار به اشتباه کردند، مسئله‌ای نیست، ولی نه اینکه بگویند ما می‌خواهیم بیاییم در انتخابات و از نان پخته شده استفاده کنیم. بیایند و بگویند ما در برهه‌ای اشتباه کردیم و حالا هم فهمیده‌ایم و دیگر نمی‌خواهیم آن اشتباهات را تکرار کنیم."

نه آقای مهدوی کنی و نه آیت الله خامنه ای هیچگاه نگفتند منظورشان از "نان پخته" چیست.

پس از این اظهارات صریح بود که اصولگرایان که تاکنون امید به حضور اصلاح طلبان برای یک چالش رقابتی داشتند، دریافتند در این دوره از انتخابات باید خود را برای "چالش امنیتی" آماده کنند که رهبری نویدش را داده بود.

چالش امنیتی و انتخابات مجلس نهم

ورود زود هنگام به عرصه انتخابات مجلس نهم از مدت ها پیش توسط گروه های نزدیک به محمود احمدی نژاد، رییس هیات دولت و اصولگرایان مخالف دولت دهم مطرح شده بود. اما با اظهار نظر آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز عید فطر که ماه ها پیش از برگزاری این انتخابات بود، این مباحث وارد فاز جدی تر و جدیدی شد.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنان، نسبت به "چالش امنیتی" که در کمین رویداد "انتخابات" است، هشدار داد و از مردم و مسئولان خواست که "نگذارند این چالش به امنیت کشور صدمه بزند."

آیت الله خامنه ای در این سخنان بار دیگر از مردم خواست که در انتخابات "مراقب و به هوش" باشند و از این "نعمت الهی" در برابر دشمنان پاسداری کنند.

دشمن در گفتمان آیت الله خامنه ای جایگاه ویژه ای دارد. از همان زمانی که او در اولین سال رهبریش، بحث "تهاجم فرهنگی" را مطرح کرد از ابتدا تاکنون، این "دشمنان قسم خورده" بوده اند که به اعتقاد او در هر "بزنگاهی" برای "دستاوردهای جمهوری اسلامی" کمین کرده اند.

در این میان گاهی "دوستان داخلی" هم فریب دشمنان را می خورند. از منظر آیت الله خامنه ای، "مخالف خوانی" هم می تواند همراهی با دشمن باشد.

برای همین است که او هم زمان با انتخابات با تأکید چند باره بر این مساله که نامزدهای انتخابات باید "مرز‌هایشان را با دشمن، مشخص و متمایز کنند" از آنان خواست تا مواظب باشند مرزهایشان با دشمن کمرنگ و پاک نشود. چرا که به اعتقاد او "وقتی مرز کمرنگ شد، احتمال اینکه کسانى از این مرز عبور کنند یا دشمن از این مرز عبور کند و بیاید این طرف یا دوست و خودى غافل شود و از مرز عبور کند و برود به دامن دشمن، زیاد خواهد بود."

رهبر جمهوری اسلامی هر چند ایران را "پیشکسوت" در امر انتخابات می داند و از اینکه هر سال در این کشور، انتخاباتی با "موفقیت" برگزار می شود ابراز رضایت کرده است، ولی همچنان بر این باور است که دستگاه‌هاى "خبیث استکبار، آمریکا، انگلیس، صهیونیست ها" در تلاش هستند تا این انتخابات را خراب و مخدوش کنند.

بنابراین در سخنان روزهای اخیر رهبر جمهوری اسلامی و مسئولان برگزاری انتخابات تلاش می شود تا با تشبیه کشور به "میدان جنگ"، مردم را در مبارزه با "دشمن عنود و لجوج " که قصد "تعرض، تجاوز و پررویی" دارد، برای حضور در "سنگر انتخابات" تشویق کنند.

انتخاباتی که در غیاب گروه های اصلاح طلب، به میدانی برای "افشاگری" حامیان دیروز و امروز محمود احمدی نژاد تبدیل شده است.