ایران به سپر موشکی خلیج فارس 'واکنش قاطع نشان خواهد داد'

خلیج فارس حق نشر عکس no
Image caption استقرار سپر دفاع موشکی مشترک میان کشورهای خلیج فارس، با توجیه مقابله با "تهدید" ایران صورت می گیرد

علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، در واکنش به اخبار حاکی از پی گیری طرح استقرار سپر دفاع موشکی در خلیج فارس گفت که ایران به اقدامات تهدید کننده منافع ملی خود "واکنش مناسب و قاطع نشان خواهد داد".

آقای بروجردی امروز یکشنبه ۱۳ فروردین (اول آوریل) در مصاحبه با خبرگزاری مهر به سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس توصیه کرد که برای حفظ امنیت خود، "به جای پایگاه دادن به آمریکا" به دنبال "همکاری های امنیتی کشورهای منطقه" باشند.

اظهارات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، واکنشی به اظهارات دیروز هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان در نشست خبری مشترک خود در ریاض محسوب می شود.

در این نشست، سعود الفیصل تایید کرد که آمریکا و عربستان موضوع تشکیل سپر دفاع موشکی مشترک را مورد بحث قرار داده و در همین ارتباط، "کمیته‌ای از دیپلمات‌ها و کار‌شناسان امنیتی" تشکیل شده است.

خانم کلینتون نیز بر اهمیت همکاری نیروهای نظامی آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای تشکیل سپر دفاع موشکی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را عامل "تهدید" امنیت کشورهای منطقه دانست و گفت: "ما به دفاع از کشورهای خلیج [فارس] متعهد هستیم و می خواهیم این کار را به کارآمدترین شکل ممکن انجام بدهیم."

هیلاری کلینتون در بخش دیگری از صحبت های خود، بدون توضیح بیشتر، اعلام کرد که "برخی اجزای سیستم دفاع موشکی در حال حاضر موجود هستند و برخی از آنها تاکنون در منطقه مستقر شده اند".

امروز رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، با "تشنج زا" توصیف کردن طرح استقرار سپر دفاع موشکی در خلیج فارس، گفت که دولت ایران "به هیچ وجه دخالت بیگانگان را در منطقه ای که متعلق به همه کشورهای حاشیه آن است قبول ندارد".

وی در عین حال پیشنهاد ایجاد سپر موشکی در عربستان را "در حد حرف" دانسته و ابراز عقیده کرده است که "تا رسیدن به گام عملی مراحل زیادی باید طی شود".

سه ماه پیش، در پایان نشست سالانه سران شش کشور شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ملک عبدالله پادشاه عربستان گفت که امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس "هدف" قرار گرفته است.

او همچنین از اعضای این شورا خواست از مرحله "همکاری" به سوی "اتحاد" حرکت کنند.

برخی از ناظران، معنی پیشنهاد جدید پادشاه عربستان را حرکت به سمت توافقاتی جدید دانستند که بر مبنای آنها، تهدید نظامی علیه یک کشور عرب حاشیه خلیج فارس، تهدیدی علیه تمام اعضا تلقی شود.

بعضی از مقام های عربستان سعودی هشدار داده اند که در صورت دسترسی ایران به سلاح اتمی، کشورشان را به سلاح اتمی مسلح خواهند کرد.

مطالب مرتبط