رویارویی آمریکا و پاکستان بر سر توافق گاز تهران و اسلام آباد

حق نشر عکس Reuters
Image caption هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پاکستان را تهدید کرده که در صورت پیش برد توافق گاز با ایران با تحریم های آمریکا مواجه می شود

در حالی که هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا پاکستان را تهدید کرده که در صورت پیش بردن توافق گازش با تهران هدف تحریم های آمریکا قرار می گیرد، حنا ربانی وزیرخارجه پاکستان گفته هیچ کشور سومی نمی تواند خواسته های خودش را بر رابطه تهران و اسلام آباد دیکته کند.

براساس قرارداد امضا شده بین تهران و اسلام آباد، ایران سالانه هشت میلیارد و هفتصد میلیون متر مکعب گاز به پاکستان صادر خواهد کرد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پیش برد این توافق از سوی پاکستان را آن هم زمانی که آمریکا در پی افزایش فشار و گسترش تحریم ها علیه ایران است "غیرقابل توضیح " خوانده است.

تکمیل خط لوله گاز ایران پاکستان به معنی فروش میلیون ها بشکه سوخت و درآمدی معادل صدها میلیون دلار برای ایران خواهد بود.

این درحالی است که آمریکا تلاش می کند کشورهای طرف معامله انرژی ایران را از خرید سوخت این کشور منصرف کند.

مقامات آمریکایی مدتهاست بر متحدان آسیایی خود مانند کره جنوبی و ژاپن فشار می آورند تا وابستگی شان را به سوخت ایران کاهش دهند.

اخیرا شرکت نفت آنگولا خبر داد به دلیل تحریم ها از انجام یک پروژه هفت و نیم میلیارد دلاری گاز در ایران انصراف داده است.

پاکستان به شدت به کمک های مالی و نظامی آمریکا وابسته است با این همه با افزایش تنش در رابطه آمریکا و پاکستان، واشنگتن دیگر نفوذ قدیم خود را در این کشور ندارد.

کمبود انرژی در پاکستان به شدت به مردم این کشور فشار می آورد.

به گزارش آسوشیتدپرس زمستان سال جاری بیشتر مناطق در پاکستان با قطعی برق تا 18 ساعت در روز مواجه بوده اند. کمبود گاز نیز مناطق مسکونی و کارخانه ها را با دشواری روبرو کرده است.

وزیر خارجه پاکستان گفته منفعت ملی کشور حکم می کند سوخت خود را از هرجا که صلاح می داند و به نفعش است خریداری کند.

.

مطالب مرتبط