رای گیری نهمین دوره انتخابات مجلس ایران پایان یافت

حق نشر عکس FARS
Image caption رای گیری تا ساعت یازده شب تمدید شد

رای گیری نهمین دوره انتخابات مجلس ایران که از ساعت ۸ صبح آغاز شده بود، پس از پنج ساعت تمدید، در ساعت ۲۳ به وقت تهران پایان یافت.

حسنعلی نوری، جانشین رییس ستاد انتخابات ایران اعلام کرد که شمارش آرا بلافاصله پس از پایان رای گیری آغاز می شود و بدون وقفه ادامه خواهد داشت.

رأی گیری برای انتخابات مجلس ایران در حدود ۴۷ هزار شعبه اخذ رأی در سراسر ایران برگزار شد. وزارت کشور ایران که مجری انتخابات است، زمان رأی گیری را برای چهارمین بار تا ساعت ۱۱ شب تمدید کرد.

پیشتر نیز اعلام شده بود که زمان رای گیری با دو ساعت تمدید، تا ساعت ۸ شب ادامه دارد اما وزارت کشور این زمان را برای دو ساعت دیگر هم تمدید کرده بود.

در حالی که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران این انتخابات را حساس تر از انتخابات قبلی توصیف کرده است، مخالفان دولت و بخش عمده اصلاح‌طلبان حضور در آن را تحریم کرده اند.

رهبر ایران به تلویزیون ایران گفت که انتخابات وظیفه و حق شهروندان است و "مثل نماز، هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد، فضیلت آن بیشتر است."

این انتخابات درغیاب گروه ها و چهره های اصلی جناح اصلاح طلب و در حالی برگزار می شود که مخالفان دولت از حامیان خود خواسته اند که پای صندوق های رای نروند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در نخستین دقایق پس از آغاز رأی گیری در حسینیه امام خمینی در مرکز تهران رأی خود را به صندوق انداخت.

او در مصاحبه ای که مستقیما از تلویزیون ایران پخش می شد گفت که فشارهای بین المللی، "تحریم ها و تهدیدهای لفظی" علیه ایران زیاد است و به همین دلیل حساسیت این دوره از انتخابات بیشتر است.

به گزارش رادیوی دولتی ایران صندوق های رای در سراسر کشور تا ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی به اخذ رای مشغول خواهند بود.

این نخستین انتخاباتی است که پس از انتخابات جنجال برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران برگزار می شود.

در آن انتخابات که بیش از دو سال و نیم از برگزاری آن می گذرد، نامزدهای اصلاح طلب، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، نتیجه اعلام شده انتخابات را دستکاری شده خواندند. حکومت ایران همواره این ادعا را رد کرده و آن را "فتنه گری" خوانده است.

گزارش بی‌بی‌سی فارسی در طول روز انتخابات

۲۰:۲۹ به گزارش جرس صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران در خصوص رای دادن محمد خاتمی گفته است که آقای خاتمی هیچ‌گاه نگفته بود که در انتخابات شرکت نکنید و در انتخابات شرکت نخواهم کرد و یا انتخابات را تحریم می‌کنم. آنچه که خاتمی گفت این بود که اصلاح طلبان در انتخابات آتی به صورت فردی و یا لیستی هیچ نامزدی نخواهند داشت.

۲۰:۱۶ احسان مهرابی، خبرنگار سیاسی ایرانی که خارج از این کشور به سر می‌‎برد، به بی بی سی فارسی گفت که به دلیل شرط‌های که آقای خاتمی قبلا گذاشته بود و محقق نشدن هیچکدام از این شرط‌ها، رای دادن آقای خاتمی در انتخابات مجلس نهم قابل پیش‌بینی نبود.

۲۰:۰۴ حسنعلی نوری، جانشین رییس ستاد انتخابات ایران اعلام کرد که شمارش آرا بلافاصله پس از پایان رای گیری آغاز می شود و بدون وقفه ادامه خواهد داشت.

۱۹:۴۰ رای گیری نهمین دوره انتخابات مجلس ایران که از ساعت ۸ صبح آغاز شده بود، پس از پنج ساعت تمدید، در ساعت ۲۳ به وقت تهران پایان یافت.

۱۹:۲۵ خبرگزاری فارس گزارش کرده که میزان تعرفه مصرف شده در انتخابات مجلس نهم در حوزه انتخابیه تهران بزرگ تا ساعت ۱۹ حدود ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار برگه بوده که نسبت به انتخابات مجلس هشتم در همین ساعت ۴۰۰ هزار برگه بیشتر است.

۱۹:۰۱: مصطفی محمد نجار به خبرگزاری مهر گفت: ابتدا بعد از اتمام رأی گیری در هر شعبه اخذ رأی، اعضای شعبه به اتفاق نماینده شورای نگهبان، نماینده هیئت نظارت، نماینده فرماندار، بازرس و نماینده کاندیدا نسبت به شمارش آرا اقدام می کنند، سپس جمع بندیشان را برای حوزه فرعی ارسال و بعد در حوزه اصلی تجمیع می شود و فرمانداری ها برای ستاد انتخابات کشور ارسال می کنند.

۱۹:۰۰ وزیر کشور ایران در واکنش به اعلام آمار غیر رسمی برخی رسانه ها از میزان مشارکت در انتخابات مجلس ‏نهم گفت: ما مجری هستیم و برابر شواهد دقیق باید اطلاع ‏رسانی کنیم، محافظ رأی مردم هستیم و باید برابر قانون کار اطلاع رسانی درباره بخش های مختلف انتخابات را انجام ‏دهیم.‏

۱۸:۵۵ ستاد انتخابات ایران اعلام کرده است که مهلت رای گیری برای انتخابات مجلس تا یک ساعت دیگر (تا ساعت ۲۳ به وقت تهران) تمدید شده است. این چهارمین بار است که مهلت رای گیری تمدید می شود.

۱۸:۵۱ بنا بر خبر پرس تی وی تا ساعت ۹ شب به وقت تهران ۳۱ میلیون برگه رای استفاده شده است.

۱۸:۴۵ پرس تی وی، شبکه انگلیسی زبان صدا و سیمای ایران در خبری اعلام کرد که میزان مشارکت مردم در انتخابات این دوره ۶۴.۴ درصد بوده است.

۱۸:۲۱ مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز اعلام کرد که با تصمیم ستاد انتخابات این استان، تمام مدارس البرز فردا (شنبه) تعطیل است. پیشتر اعلام شده بود که مدارس استان تهران و استان کردستان نیز شنبه تعطیل خواهد بود.

۱۸:۰۵ رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفته است که پیش‌بینی می‌شود مشارکت مردم در استان تهران در دوره نهم بالای ۴۰ درصد باشد. به گفته او این رقم در دوره هشتم ۳۲ درصد بوده است.

۱۷:۴۹ محمود احمدی نژاد به وزارت کشور دستور داده که "نهایت تلاش را برای اخذ کامل رای مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی" به کار ببرد.

۱۷:۳۴ صولت مرتضوی، رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که مهلت رای گیری برای انتخابات مجلس تا یک ساعت دیگر (تا ساعت ۲۲ به وقت تهران) تمدید شده است. این سومین بار است که مهلت رای گیری تمدید می شود.

۱۷:۲۷ هنگامی که برنامه نوبت شما درباره انتخابات مجلس از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شد، بر روی امواج این شبکه روی ماهواره های هات برد و W۳A پارازیت انداخته شد که پس از مدتی به حال عادی بازگشت.

۱۷:۰۵ بیل اسپیندل، خبرنگار وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است که خبرنگاران خارجی امروز در تهران با اتوبوس به سه حوزه رأی گیری مشخص برده شدند و به آنها هشدار داده شد که به تنهایی از حوزه های دیگر بازدید نکنند

۱۶:۲۳ وزارت کشور ایران ساعت رأی گیری را یک ساعت دیگر (تا ۹ شب به وقت تهران) تمدید کرد

۱۶:۰۹ جمشید برزگر، تحلیلگر امور ایران در بی‌بی‌سی می گوید: "به نظر می رسد که شرکت محمد خاتمی به عنوان یکی از شاخص ترین چهره های اصلاح طلب در انتخابات، او و اصلاح طلبان هوادارش را در موقعیتی بسیار دشوار قرار خواهد داد، بی آنکه احتمال گشوده شدن فضای عمل آنان در چارچوب های کنونی حاکمیت افزایش پیدا کرده باشد"

۱۶:۰۵ ستاد انتخابات استان تهران اعلام کرد که فردا تمام مدارس تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات به دلیل ادامه داشتن شمارش آرا در مدارس، تعطیل خواهد بود

۱۵:۴۵ رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی پیش بینی کرده است که مشارکت انتخاباتی در این استان بالای ۶۰ درصد باشد

۱۵:۴۰ مرتضی تمدن، استاندار تهران گفته است که انتظار دارد در تهران "رکورد جدیدی از مشارکت" به دست بیاید

۱۵:۳۷ حمید امرایی، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان تهران گفت که نتیجه نهایی انتخابات در پاکدشت که فرایند اخذ رای در آن به صورت مکانیزه انجام می‌شود، بلافاصله پس از پایان مهلت رأی گیری اعلام خواهد شد

۱۵:۲۱ صفرعلی براتلو، رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت که مشارکت در انتخابات از میزان پیش بینی شده در نظرسنجی ها بیشتر بوده است و احتمال دارد زمان رأی گیری تا ساعت ۱۰ شب تمدید شود

۱۴:۵۹ یکی از نزدیکان محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در تماسی که بی‌بی‌سی با او داشت، رأی دادن آقای خاتمی را تأیید کرد

۱۴:۳۰ وزارت کشور ایران زمان رأی گیری را تا ساعت ۸ شب به وقت تهران (دو ساعت دیگر) تمدید کرد

۱۴:۲۲ جمشید برزگر، تحلیلگر امور ایران در بی‌بی‌سی می گوید: "در انتخابات مجلس نهم عملا رقابت در دو سطح متفاوت جریان دارد: "رقابتی بیرونی بین نظام با منتقدان و مخالفانش که تا پای صندوق و عصر امشب ادامه دارد و رقابتی درونی میان اصولگرایان که از امشب و از درون صندوق های رای آغاز می شود"

۱۴:۲۰ آقای لوکاس گفت: "کسانی که می‌گفتند احمدی‌نژاد و مشائی به یکباره در چند روز آخر تبلیغات با فهرستی از نامزدها ظاهر خواهند شد، توانایی وزارت اطلاعات برای نظارت بر تحولات را دست کم می‌گیرند"

۱۴:۱۴ اسکات لوکاس، تحلیلگر امور ایران در بریتانیا به رادیو فارسی بی‌بی‌سی گفت: "رهبر ایران به دنبال مجلسی ضعیف است، برای همین به نفع اوست که تکثری از نامزدها از طیفهای مختلف به مجلس راه یابند"

۱۳:۵۵ رئیس قوه قضائیه ایران از فیلتر شدن چند سایت اینترنتی به اتهام تخریب نامزدهای انتخاباتی خبر داد

۱۳:۱۶ خبرگزاری های داخلی ایران می گویند که محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران و از رهبران اصلاح طلبان این کشور در یک حوزه رأی گیری در نزدیکی شهر دماوند رأی خود را به صندوق انداخته است

۱۳:۰۳ احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران گفته است که انتقال رأی دهندگان از یک حوزه به حوزه دیگر برای رأی دادن توسط نامزدها، "خرید رأی" محسوب می شود و آرای خرید و فروش شده باطل خواهد شد

۱۲:۵۹ اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "به نظر می‌رسد که فراخوان برای شرکت نکردن در انتخابات، به ویژه در شهرهای بزرگ، مورد توجه مردم قرار گرفته است"

۱۲:۳۹ آقای ترکی همچنین گفت ۶۴۰۰ بازرس در استان تهران برای انتخابات نهمین دوره مجلس آموزش دیده اند.

۱۲:۳۲ نعمت‌الله ترکی، رییس هیات بازرسی انتخابات استان تهران گفت ۵۳۰ مورد گزارش تخلف در استان تهران دریافت شده است.

۱۲:۱۶شبکه خبر تلویزیون ایران در حال پخش تصاویر حوزه های رأی گیری است و ترانه ها و متن های حماسی پخش می کند

۱۱:۴۷ ایوان واتسون، خبرنگار سی‌ان‌ان که برای پوشش خبری انتخابات ایران در تهران است، در صفحه توییتر خود نوشت: "همه خبرنگاران خارجی را با اتوبوس به حوزه های رأی گیری می برند. انتخاب دیگری نیست"

۱۱:۳۵ لطف الله فروزنده، معاون توسعه منابع انسانی رئیس جمهور ایران پیش بینی کرد که ۸۰ درصد کرسی های مجلس آینده ایران به اصولگرایان تعلق بگیرد

۱۱:۲۲ حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت

۱۱:۱۰ جمشید برزگر، تحلیلگر امور ایران در بی‌بی‌سی فارسی می گوید که اعلام زود هنگام پیش بینی مقامات مسئول از میزان بالای مشارکت، این احتمال را افزایش داده که میزان مشارکت در انتخابات حتی بیش از ۶۰ درصد اعلام شود

مجموعه ای از عکس های مربوط به انتخابات امروز را اینجا ببینید

۱۰:۵۴ علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران و نامزد انتخابات امروز گفته است: "بعد از اعلام نتایج انتخابات، همه افرادی که برای خدمت به این نظام کاندیدا شده‌اند باید به اعتماد و رای مردم احترام بگذارند"

۱۰:۰۵ عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران گفت: "طبق گزارش هایی که تا ساعت ۱۱ به ما ارایه شده است میزان مشارکت مردم در انتخابات نسبت به مجلس هشتم ۸ الی ۹ درصد بیشتر شده است"

۹:۵۷ صولت مرتضوی، رئیس ستاد انتخابات ایران در گفت و گو با شبکه خبر تلویزیون ایران پیش بینی کرد که امروز "رکورد جدیدی" از میزان مشارکت در انتخابات در ایران ثبت شود

می توانید از طریق صفحه بی‌بی‌سی فارسی در فیسبوک مشاهدات و نظرات خود را در مورد انتخابات ایران با ما در میان بگذارید

۹:۴۷ رئیس کمیته امنیت انتظامی ستاد انتخابات استان تهران گفته است که در روزهای اخیر "۱۰ نفر که برای انجام اقدامات خرابکارانه توسط بیگانگان وارد کشور شده بودند" به دست دستگاه های امنیتی دستگیر شده اند

۹:۴۰ خبرگزاری ایسنا گزارش می دهد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران رأی خود را در مسجدی در میدان قزوین تهران به صندوق ریخته است

۹:۳۳ محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده پیشین سپاه پاسداران ایران پیش بینی کرد که مجلس آینده مجلسی ائتلافی با حضور گروه های مختلف باشد

۹:۱۰ وضعیت سرعت ارتباط اینترنتی در تهران امروز به طرزی محسوس از روزهای عادی بهتر است

۹:۰۳ صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران هشدار داده است که دستگاه قضایی ایران به تخلفات انتخاباتی خارج از نوبت رسیدگی خواهد کرد

۸:۳۷ ابراهیم امینی، امام جمعه قم پس از انداختن رأی خود به صندوق گفته است: "منکر نیستم که در کشور ما مشکل وجود دارد... [اما] شرکت نکردن در انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند"

۸:۱۵ هادی شریفی در یادداشتی که سایت الف منتشر کرده به یادداشت فرهاد جعفری در بخش "ناظران می گویند..." بی‌بی‌سی فارسی پاسخ داده و گفته است که بر خلاف نظر آقای جعفری، حامیان محمود احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت خواهند کرد

۸:۰۶ خبرگزاری ایلنا گزارش می دهد که اکبر هاشمی رفسنجانی به هنگام رأی دادن به خبرنگاران گفته است: "انشاء الله نتیجه انتخابات همانی باشد که مردم می‌خواهند و همان رأیی باشد که به صندوق می اندازند"

۷:۵۷ صولت مرتضوی، رئیس ستاد انتخابات ایران گفته است که نتایج انتخابات امروز در حوزه های کوچک ظرف دو روز و در حوزه های بزرگ ظرف سه روز اعلام می شود

۷:۴۲ ستاد نظارت بر انتخابات ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که نظارت بر انتخابات صرفا بر عهده شورای نگهبان است و "هیچ شخص یا مجموعه ای تحت عنوان نظارت و یا هر عنوان مشابه دیگری" حق فعالیت ندارد

محمدتقی کروبی که به تازگی از ایران خارج شده است در مصاحبه با جرس گفته است: "شهروندان حق تعیین سرنوشت دارند و این حق را می توانند یک بار با شرکت و یک بار با عدم شرکت در انتخابات به نمایش بگذارند"

۷:۱۰ آیت الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید ساکن قم پس از آنکه رأی خود را به صندوق انداخت گفت: "ممکن است گله ها و دلخوری هایی وجود داشته باشد، ولی اگر این امر بخواهد مورد توجه قرار گیرد، موجب می شود که دشمن به سرنوشت ما حمله کند

مجموعه گزارش‌ها، اخبار و تحلیل‌های مربوط به انتخابات مجلس در ایران را در صفحه ویژه انتخابات در بی‌بی‌سی فارسی بخوانید

۷:۰۰ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران پس از آنکه رأی خود را به صندوق انداخت ابراز امیدواری کرد که "مجلس تبدیل به مرکزی شود که در شرایط خاص کشور تاثیر گذار باشد"

۶:۵۵ خبرگزاری رویترز از تهران گزارش داده می‌دهد که شعبه‌های رأی گیری در شمال تهران خلوت است، اما در مرکز و جنوب شهر رأی‌دهندگان در شعبه‌ها صف کشیده‌اند

۶:۴۷ حسنعلی نوری، جانشین رئیس ستاد انتخابات ایران می گوید که رأی گیری امروز در ۴۶ هزار و ۹۲۴ شعبه (بیش از ۲۶ هزار و ۲۰۰ شعبه شهری و بیش از ۲۰ هزار و ۶۰۰ شعبه روستایی) انجام می شود

۶:۲۰ علی عبداللهی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران گفته است: "تدابیر ویژه ای برای حفظ امنیت آرا اتخاذ شده است"

می توانید از طریق صفحه بی‌بی‌سی فارسی در فیسبوک مشاهدات و نظرات خود را در مورد انتخابات ایران با ما در میان بگذارید

۵:۵۵: آقای نجار از رأی دهندگان خواست که رأی دادن را به ساعات پایانی روز موکول نکنند. او گفت داشتن کارت ملی برای رأی دادن الزامی نیست. این در حالی است که ستاد انتخابات پیش تر اعلام کرده بود که داشتن شناسنامه و کارت ملی برای رأی دادن لازم است

۵:۵۲ مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران در ستاد انتخابات این کشور کنفرانس خبری دارد. این کنفرانس مستقیما از تلویزیون ایران در حال پخش است

۵:۴۹ شبکه خبر تلویزیون ایران از حضور "پرشور" رأی دهندگان در حوزه های رأی گیری در سراسر ایران خبر می دهد

سایت خبر آنلاین با انتشار تصویر پوستری مربوط به انتخابات ششمین دوره مجلس ایران (۱۲ سال پیش)، یادآوری کرده است که اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد در آن انتخابات در یک فهرست انتخاباتی حضور داشتند

در انتخابات امروز ۲۹۰ عضو مجلس ایران برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند

سازمان دیده بان حقوق بشر پیش تر اعلام کرده بود که دولت ایران به بسیاری از خبرنگاران خارجی که قصد پوشش خبری انتخابات ایران را داشتند روادید نداده است، اما تلویزیون ایران می گوید ۳۵۰ خبرنگار خارجی (از جمله خبرنگاران رسانه های خارجی مقیم ایران) مشغول پوشش دادن به انتخابات هستند

۴:۴۳ رهبر ایران گفت که "تحریم ها و تهدیدهای زبانی" علیه جمهوری اسلامی زیاد است و به همین دلیل انتخابات حساس تر است

۴:۴۲ آیت الله خامنه ای در مورد اهمیت این دوره از انتخابات گفت که به دلیل "شرایط" موجود در کشور، اهمیت این دوره از انتخابات زیاد است

۴:۴۰ رهبر ایران به تلویزیون ایران گفت که انتخابات وظیفه و حق شهروندان است و "مثل نماز، هر چه به اول وقت نزدیکتر باشد، فضیلت آن بیشتر است"

۴:۳۷ آیت الله خامنه ای، رهبر ایران رأی خود را به صندوق انداخت

در حالی که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران این انتخابات را حساس تر از انتخابات قبلی توصیف کرده است، مخالفان دولت و بخش عمده اصلاح‌طلبان حضور در آن را تحریم کرده اند

۴:۳۰ انتخابات مجلس در ایران آغاز شد

اخبار مربوط به انتخابات را به همراه نظرات و مواضع دولتمردان، احزاب و سازمان های مختلف در مورد انتخابات را در طول روز در پوشش ویژه بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

۴:۲۵ انتخابات نهمین دوره مجلس ایران تا چند دقیقه دیگر (ساعت ۸ صبح به وقت تهران) آغاز می شود

مطالب مرتبط