پرس‌تی‌وی مستندی پخش کرد که بی‌بی‌سی را به جاسوسی متهم می‌کرد

سایت گرداب حق نشر عکس gerdab.ir
Image caption سپاه پاسداران نام عملیات برخورد با بی‌بی‌سی فارسی را "پروژه چشم روباه" گذاشته است

تلویزیون انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی، وابسته به حکومت ایران، بخشی از سخنان دو زن و یک مرد را پخش کرده است که اخیرا به همکاری با بی‌بی‌سی فارسی متهم شده بودند.

اظهارات این افراد در دوره بازجویی و هنگامی که آنها در بازداشت بودند ضبط شده بود.

در این فیلم بی‌بی‌سی فارسی به حاسوسی درباره تاسیسات صنعتی ایران متهم شده است.

هفته گذشته هم سایت گرداب وابسته به سپاه پاسداران اتهامات مشابهی علیه بی‌بی‌سی فارسی منتشر کرد.

مدیران بی‌بی‌سی در آن زمان این اتهامات را بی اساس و دروغ خواندند.

در فیلم پخش شده در تلویزیون پرس‌تی‌وی، صحنه بازداشت یکی از زنان متهم به همکاری با بی‌بی‌سی در خانه‌اش نمایش داده شد.

خبرنگاران بی‌بی‌سی در این فیلم متهم شدند که از جمله از طریق تلاش برای به دست آوردن شماره تلفن تعدادی از مقامات نظامی ایران و پرسش در مورد محل فیلمبرداری ویدیویی که کارکنان یک سکوی نفتی ایرانی از خود گرفته و برای یک برنامه سرگرمی فرستاده بودند، اطلاعات طبقه بندی شده جمع کرده اند.

یک "کارشناس رسانه" در این فیلم گفت که "جاسوسی" در هر کشوری بر اساس قوانین آن کشور و متناسب با منافع ملی آن تعریف می شود و ممکن است کاری که در بعضی کشورها عملی عادی و گزارشگری تلقی می شود، در یک کشور دیگر "جاسوسی" باشد.

بی‌بی‌سی چندی پیش اعلام کرده بود که مقامات ایران تعدادی از کارکنان بخش فارسی سرویس جهانی را از طریق بازداشت بعضی از اعضای خانواده یا دوستان آنها تحت فشار گذاشته اند.

مارک تامپسون، مدیرکل بی‌بی‌سی به کار گرفتن این شیوه ها برای برخورد با کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را در ادامه ایجاد اختلال و ارسال پارازیت روی شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی از جمله تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی ارزیابی کرد که به گفته او باعث می‌شود مردم ایران نتوانند به جریان آزاد اطلاعات دسترسی داشته باشند.

مطالب مرتبط