لغو حکم اعدام امیر حکمتی در ایران؛ استقبال آمریکا

حق نشر عکس Reuters
Image caption امیر میرزایی حکمتی شهروند ایرانی آمریکایی است که تابستان سال جاری خورشیدی به هنگام سفر به ایران دستگیر شد

قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که حکم امیر میرزایی حکمتی، شهروند ایرانی - آمریکایی که به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده به اعدام محکوم شده بود، نقض شده است؛ خبری که با استقبال آمریکا مواجه شده است.

آقای حکمتی ۲۸ ساله، به تازگی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده بود.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "اگر خبر برگزاری یک محاکمه تازه درست باشد، ما از این تحول استقبال می کنیم و امیدواریم که به زودی به خانواده اش ملحق شود."

او گفت اگر ایران پیامی درباره آقای حکمتی داشته باشد می تواند از طریق سفارت سوئیس منتقل کند اما افزود: "با این حال، ما هرگز نتوانسته ایم آنها را قانع کنیم مرجعیت سفارت سوئیس در این پرونده را به رسمیت بشناسند زیرا آنها شهروندی او در آمریکا را به رسمیت نمی شناسند."

خانم نولاند گفت که دیپلمات های سوئیسی در تهران، که حافظ منافع آمریکا در ایران هستند، نتوانسته اند با آقای حکمتی تماس بگیرند.

مطابق رای دادگاه بدوی، آقای حکمتی به دلیل "همکاری با دولت متخاصم، عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا و تلاش برای متهم کردن ایران به تروریسم"، محارب و مفسد فی الارض تشخیص داده شده بود.

در قانون مجازات اسلامی که دادگاه های ایران بر اساس آن حکم صادر می کنند، حکم مفسد فی الارض، اعدام است.

صدور حکم اعدام برای آقای حکمتی، اعتراض مقام های آمریکایی را در پی داشت و این کشور خواستار دسترسی کنسولی به این شهروند خود و آزادی "بدون معطلی" او شده بود.

مادر آقای حکمتی که مقیم خارج از ایران است، اخیرا در سفر به این کشور با او دیدار کرده بود.

اکنون دیوان عالی کشور در ایران حکم اعدام آقای حکمتی را نقض کرده و آن را برای رسیدگی بیشتر به شعبه دیگری از دادگاه های این کشور ارجاع داده است.

'اعترافات' تلویزیونی امیر حکمتی

امیر حکمتی که اوایل دهه گذشته میلادی برای چند سال عضو سپاه تفنگداران دریایی آمریکا بوده، تابستان گذشته به ایران سفر کرد و به گفته خانواده اش چند هفته بعد بازداشت شد.

تلویزیون ایران چند هفته قبل آنچه را که "اعتراف" او به تلاش برای جاسوسی می خواند، پخش کرد.

این گزارش می گفت که آقای حکمتی اعتراف کرده که قبل از سفر به ایران، به مدت دو ماه در پایگاه بگرام متعلق به نیروهای آمریکایی در افغانستان در زمینه های اطلاعاتی فعالیت داشت و سپس وارد ایران شده است.

در پی پخش این اعترافات، روز ۲۷ دسامبر خبرگزاری فارس گزارشی از برگزاری جلسه محاکمه آقای حکمتی انتشار داد و نوشت که دادستان برای متهم تقاضای اشد مجازات کرده است.

به گزارش رسانه های ایران، نماینده دادستان با استناد به "گزارش های مدیرکل حقوقی معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات و اقاریر خود متهم" در جلسه دادگاه، امیر حکمتی را به همکاری با آمریکا و سازمان سیا علیه جمهوری اسلامی متهم کرده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، آقای حکمتی در جلسه دادگاه در برابر سئوالات قاضی "از خود دفاع کرده بود و ضمن اقرار به انگیزه خود برای نفوذ در سیستم اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به سازمان جاسوسی آمریکا، گفته بود که "در این ماموریت، فریب سازمان جاسوسی آمریکا" را خورده است.

در سال های اخیر، ایران در مواردی ایرانیان مقیم و یا تبعه آمریکا را هنگام سفر به زادگاهشان، بازداشت و محاکمه کرده است.

مطالب مرتبط