نتانیاهو : در مورد ایران نمی توان خیلی صبر کرد

نتانیاهو
Image caption آقای نتانیاهو در این سخنرانی آنچه را خطرات یک ایران مجهز به سلاح اتمی خواند برشمرد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دوشنبه شب در نطقی در اجلاس کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل گفته است که نمی توان خیلی بیش از این برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی صبر کرد.

آقای نتانیاهو پیشتر در کاخ سفید با باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده بود.

آقای نتانیاهو در ابتدای سخنرانی اش تاکید کرد نخواهد گفت که اسرائیل درقبال برنامه اتمی ایران چه خواهد کرد یا چه نخواهد کرد.

او گفت که ایران خواهان نابودی اسرائیل است و بنابراین اسرائیل تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند.

به گفته سینا علی نژاد خبرنگار بی بی سی در واشنگتن او در ابتدا سعی کرد بر نقاط مشترک سیاست اسرائیل و آمریکا تاکید کند، با این حال در ادامه سخنرانی اختلافات دو کشور قابل مشاهده بود.

او گفت باراک اوباما قول داده مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شود و گزینه نظامی را حفظ خواهد کرد و افزود که اسرائیل هم دقیقا همین را می خواهد.

بنیامین نتانیاهو در ادامه گفت که استدلال می شود حمله به تاسیسات اتمی ایران بهای خیلی سنگینی دارد. مثلا اینکه بهای نفت بالا خواهد رفت. نگرانی از افزایش بهای نفت در صورت حمله به تاسیسات اتمی ایران نکته ای است که مقام های دولت اوباما بر آن انگشت می گذارند.

اما آقای نتانیاهو استدلال کرد که اگر ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند هزینه هایی که باید پرداخت خیلی بیشتر خواهد شد.

و بدترین هزینه به گفته او این است که اسرائیل در سایه نابودی زندگی کند، چون هدف ایران نابودی اسرائیل است.

نخست وزیر اسرائیل از اینکه آمریکا به تازگی تحریم های شدیدتری علیه ایران وضع کرده ابراز خرسندی کرد، اما گفت که علیرغم این تحریم ها برنامه اتمی ایران همچنان پیش می رود.

او تاکید کرد اسرائیل سالهاست که منتظر به نتیجه نشستن مذاکرات، دیپلماسی و تحریم هاست.

او افزود: "هیچ یک از ما نمی توانیم خیلی بیش از این صبر کنیم. من به عنوان نخست وزیر اسرائیل هرگز اجازه نخواهم داد که مردم اسرائیل در سایه نابودی زندگی کنند."

این سخنان احتمالا واکنشی به درخواست آمریکایی ها است که از اسرائیل خواسته اند به تحریم های تازه فرصت تاثیر گذاری بدهد.

استقلال رای اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، پیشتر در دیدار با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید گفت که اسرائیل باید "حاکم سرنوشت خود باشد".

او در نطق خود در آیپک نیز بر این مساله تاکید کرد. این اشاره ای تلویحی به این مساله است که اسرائیل برای حمله به ایران از هیچ کشوری اجازه نخواهد گرفت.

آقای اوباما روز یکشنبه در اجلاس آیپک گفته بود که در مورد جنگ با ایران "حرف های غیر مسئولانه ای" بر زبان رانده شده است.

اسرائیل نگرانی هایی دارد مبنی بر اینکه ایران در صدد توسعه سلاح های هسته ای است اما ایران همچنان اصرار می ورزد که اهداف هسته ای این کشور صلح آمیز است.

در حالی که این دو رهبر در کنار یکدیگر نشسته بودند، آقای اوباما گفت: "پیوند بین دو کشور ما ناگسستنی است."

آقای اوباما تاکید کرد: "به نظر ما هنوز فرصتی که بتوان از طریق آن به یک راه حل دیپلماتیک دست یافت وجود دارد."

اما وی اضافه کرد که در مورد ایران "همه گزینه ها" را در نظر خواهد گرفت.

مطالب مرتبط