"جنگ با ایران" موضوع دعواهای حزبی در آمریکا

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اوباما گفته است دنیا علیه حکومت ایران متحد است و تحریمهای اعمال شده نیز کارساز بوده اند

در حالی که میت رامنی نامزد جمهوری خواه در سرمقاله ای در روزنامه واشنگتن پست از برخورد با ایران در صورت پیروزی اش در انتخابات نوشته باراک اوباما و سناتور جان کری از حزب دموکرات جمهوری خواهان را به "پرگویی بیهوده درباره جنگ" متهم کرده اند.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، روز سه شنبه با انتقاد از مخالفانش در حزب جمهوریخواه گفت که وقتی آنان "به راحتی از جنگ با ایران صحبت می کنند،" بدان معناست که آنها خیلی مسوولیت پذیر نیستند.

آقای اوباما گفت "اگر این آقایان الان می خواهند وارد جنگ شوند باید به مردم آمریکا بگویند که چرا جنگ لازم است و تبعات چنین جنگی چه خواهد بود."

او گفت که اعتقاد دارد دیپلماسی هنوز در مورد ایران کارساز است و به نفع همه طرفین است که مسئله تحقیقات هسته ای ایران بدون توسل به جنگ حل و فصل شود.

او همچنین گفت آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد.اما جهان علیه حکومت ایران متحد است و تحریمهای اعمال شده علیه آن کشور کارساز بوده اند.

میت رامنی که از حزب جمهوری خواه برای نمایندگی محافظه کاران در انتخابات ریاست جمهوری با هم حزبی هایش رقابت می کند روز گذشته در سرمقاله ای در روزنامه واشنگتن پست با انتقاد ار رویکرد باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نوشت: "یا آیت الله های ایران پیام ما را ( برای دست کشیدن از برنامه هسته ای) می گیرند و یا اینکه عزم قاطع آمریکایی به آنها درسی دردناک خواهد آموخت."

در همین حال سناتور جان کری، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از حزب دموکرات با انتقاد شدید از میت رامنی گفت: "آقای فرماندار بهتر است به جای لفاظی در روزنامه با رییس جمهوری آمریکا بحث کند و حرف هایش را مستند به واقعیات کند. اگر قرار باشد همانطور که مردم آمریکا می خواهند ما از مجهز شدن ایران به بمب هسته ای جلوگیری کنیم، باید مانند یک دولت مرد عمل کنیم و نه یک نامزد انتخاباتی. باید دقیقا بدانیم چه دستاوردهایی داشته ایم و چه کارهای نکرده ای باقی مانده است."

جان کری در بیانیه ای در صحن سنای آمریکا میت رامنی را تلویحا به عدم صداقت و بی مسئولیتی متهم کرده و از سیاست باراک اوباما در قبال ایران شدیدا حمایت کرده است.

مطالب مرتبط