آمادگی گروه پنج به علاوه یک برای گفتگو با ایران

پارچین حق نشر عکس NA
Image caption متخصصان در آژانس بین المللی انرژی هسته ای از عکس های ماهواره ای برای بررسی مراکز هسته ای ایران استفاده می کنند

گروه پنج به علاوه یک به دنبال موافقت بر سر مسئله هسته ای ایران، با نمایندگان این کشور دیدار خواهد کرد. همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر از افرایش فعالیت ها در منطقه پارچین می دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات های حاضر در وین می گوید عکس هایی ماهواره ای از منطقه پارچین به دست رسیده که نشانگر افزایش فعالیت ها در این منطقه است.

این خبرگزاری در گزارشی به نقل از دیپلمات های آژانس اتمی سازمان ملل آورده تصاویر ماهواره ای بدست آمده نشان می دهند کامیون ها و دستگاه های جابجایی خاک در منطقه پارچین رفت و آمد کرده اند.

این دیپلمات ها به آسوشیتدپرس گفته اند ممکن است این فعالیت ها نشانه تلاش دولت ایران برای پاکسازی و از بین بردن آثار آزمایش های هسته ای در این منطقه باشند.

دیدار روز چهارشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای یک روز به تاخیر افتاد تا به دیپلمات ها اجازه رای زنی بیشتری داده شود.

شش کشور شرکت کننده در جلسه، بر سر میزان فشاری که باید بر ایران وارد شود خلاف عقیده دارند.

ایران همچنان بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای اش تاکید کرده، اما کشورهای غربی و اسرائیل نگرانند این فعالیت ها برای تولید سلاحهای اتمی باشد.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای پیشتر نیز احتمال داده بود ایران از منطقه نظامی پارچین برای آزمایش های مرتبط با سلاح های هسته ای استفاده کند.

دیپلمات هایی از کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، و چین آماده مذاکره با ایران می شوند.

روسیه و چین خواهان اتخاذ لحنی ملایم تر در برخورد با ایران هستند، تا فضایی سازنده تر در این دیدار بوجود آید.

ایران روز دوشنبه اعلام آمادگی کرد در آینده به بازرسان آژانس انرژی اتمی اجازه دهد از منطقه پارچین دیدن کنند.

منطقه پارچین در جنوب تهران برای تحقیق و تولید مهمات، موشک ها و مواد منفجره استفاده می شود.

بازرسان آژانس انرژی اتمی آخرین بار در سال ۲۰۰۵ از این ناحیه دیدن کردند.

ماه گذشته نیز، علی رغم درخواست برای دیدن از این ناحیه، به آنها اجازه بازدید داده نشد.