متکی: احمدی‌نژاد گستاخانه به هنجارشکنی می‌پردازد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در ادامه واکنش ها به پاسخ محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به سئوالات نمایندگان مجلس، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه سابق ایران بخشی از سخنان آقای احمدی‌نژاد را که مربوط به برکناری اش از وزارت امور خارجه است، تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای متکی با رد اظهارات آقای احمدی نژاد در خصوص نداشتن ماموریت برای سفر به سنگال، برخی از اظهارات آقای احمدی‌نژاد را از "مصادیق تهمت و افترا و به دلیل تکرار از مصادیق تشویش اذهان عمومی و قابل تعقیب قضایی" برشمرد.

سال گذشته منوچهر متکی در میانه ماموریتش به سنگال از سوی رئیس جمهور ایران عزل شد که گزارش شد او خبر برکناری اش را از مقام های سنگالی شنید. این حکم با واکنش شدید اصولگرایان منتقد دولت روبرو شد.

نحوه برکناری منوچهر متکی از وزارت امور خارجه از جمله سئوالات نمایندگان مجلس از آقای احمدی نژاد بود که او در پاسخ به این سئوال گفت که آقای متکی برای سفر به سنگال از سوی او حکم ماموریت نداشته است.

آقای احمدی نژاد در این باره خطاب به نمایندگان مجلس گفت: "چه کسی به ایشان ماموریت داد؟ من به ایشان ماموریت دادم؟ اگر شما ماموریت داده‌اید بگویید. من چنین ماموریتی ندادم و وقتی به ایشان می‌خواستم بگویم تشریف ببرید، ماموریت رفت."

به گزارش فارس آقای متکی در واکنش به این سخنان به نامه ای اشاره کرد که یک ماه پیش از سفرش در آن در خصوص این ماموریت شرح داده شده بود. به گفته او این نامه در سوابق دفتر ریاست جمهوری موجود است.

او همچنین در بخش دیگری از واکنش خود به اظهارات محمود احمدی نژاد که در خبرگزاری فارس منتشر شده، او را به سوء استفاده از حمایت های رهبر ایران متهم کرده و گفته است: "رفتار او شبیه فرزند خودسری است که با سوء استفاده از سعه صدر بزرگ خانواده، به جای قدرشناسی و احترام، گستاخانه به هنجارشکنی می‌پردازد و هیچ مرزی در الزامات سخن گفتن به خصوص منطبق بودن با حق، عدل و صداقت و آراسته بودن با منطق و انصاف را پاس نمی‌دارد."

حق نشر عکس Getty
Image caption منوچهر متکی در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از مقام خود کنار گذاشته شد

به گفته وزیر امور خارجه سابق ایران، اظهارات آقای احمدی نژاد مصداق "تشویش اذهان عمومی و قابل تعقیب قضایی" است، اما افزود: "البته اینجانب بنا به مصالحی که از مهمترین آنها حفظ آرامش عمومی جامعه و مورد تاکید مقام معظم رهبری است، از پیگیری آن صرفنظر می‌کنم هر چند که در روز قیامت، خداوند متعال بهترین و عادل ترین قضاوت کنندگان بین بندگان خود خواهد بود."

محمود احمدی نژاد نخستین رئیس جمهور تاریخ جمهوری اسلامی است که برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان به مجلس رفته است.

او روز چهارشنبه، ۲۴ اسفند، در مجلس ایران حاضر شد و به سئوالات گروهی از نمایندگان منتقد دولت پاسخ داد، اما پاسخ های او با اعتراض شدید گروهی از نمایندگان و مقام ها و نهادهای دیگر ایران مواجه شد.

از جمله مجمع تشخیص مصلحت بیانیه ای صادر و در آن اعلام کرد که آقای احمدی نژاد مطالبی "خلاف واقع" را مطرح کرده است.

در واکنش دیگری علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که ادبیات و الفاظ به کار برده شده در این جلسه، ناراحتی بعضی نمایندگان را به دنبال داشت و "این دلخوری‌ها و به کار بردن این ادبیات در کشور مشکل ایجاد کرده است."

منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که او سئوالات نمایندگان را جدی نگرفته و بارها در پاسخ هایش از کلمه "شوخی" استفاده کرده است.

مطالب مرتبط