توقف خدمات سوئیفت به بانک‌های تحت تحریم ایران

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اتحادیه جهانی انتقالات بین بانکی (سوئیفت) گفته است که به دنبال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بانک‌های ایرانی تحت تحریم اتحادیه اروپا را از دسترسی به خدمات خود محروم کرده و این خدمات اکنون متوقف شده است.

حق نشر عکس swift.com
Image caption تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات سوئیفت استفاده می‌کنند

پیشتر، علی فلاحیان، وزیر پیشین اطلاعات ایران، گفته بود با این اقدام، بحران بین غرب و ایران شدیدتر می شود و ایران در پاسخ، از همه ابزارهای ممکن برای مقابله به مثل استفاده خواهد کرد.

با توقف خدمات سوئیفت، شبکه الکترونیکی انتقال پول بین بانک های تحت تحریم ایران و جهان قطع می شود و نقل و انتقالات پولی این بانک‌ها با خارج از کشور از راه‌های رسمی غیر ممکن خواهد بود.

قطع خدمات سوئیفت برای بانک‌های ایرانی علاوه بر اینکه بر صنعت نفت ایران تاثیر خواهد گذاشت، زندگی ایرانیان خارج از کشور که به ایران پول می‌‌فرستند و یا برای شان پول فرستاده می شود را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

تصمیم سوئیفت در پی اعلام اعمال تحریم های بیشتر از سوی کشورهای اروپایی علیه از ایران به منظور تحت فشار دادن ایران برای شفاف سازی برنامه های اتمی اش، اتخاذ شده است.

سوئیفت ماه گذشته اعلام کرده بود که آماده است همزمان با عملی شدن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، بانک‌های ایرانی تحت تحریم را از دسترسی به خدمات خود محروم کند.

اتحادیه اروپا در هفته پایانی ژانویه سال جاری اعلام کرد که در چارچوب افزایش فشارها بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌کند.

آمریکا و کشورهای غربی ایران را متهم می کند که در صدد دستیابی به سلاح های هسته ای است؛ اتهامی که همواره از سوی ایران رده شده است.

سوئیفت یک نهاد بلژیکی متعلق به بانک های بزرگ بین المللی است که زیر نظر بانک مرکزی اتحادیه اروپا، خزانه داری آمریکا و بانک های مرکزی چند قدرت اقتصادی دیگر کار می کند و تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند.

هفته گذشته ایران موافقت کرد که مذاکرات خود را با گروه ۱+۵ بر سر برنامه های هسته ای اش از سر گیرد. با این حال هنوز زمان و مکانی برای این مذاکرات تعیین نشده است.

مطالب مرتبط