تاکید ایران بر پرهیز از 'اقدام مداخله‌جویانه' در سوریه

آیت الله علی خامنه‌ای، بشار اسد، محمود احمدی نژاد حق نشر عکس khameni.ir
Image caption رهبران ایران، حکومت اسد را متحد استراتژیک خود تلقی کرده و می گویند کشورهای غربی به همراه برخی کشورهای منطقه درصدد حذف بشار اسد هستند

ایران خواهان حل و فصل بحران سوریه از طریق گفت و گو شده و نسبت به پرهیز از آنچه "اقدام مداخله‌جویانه" خوانده، تاکید کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه شورای امنیت سازمان ملل در باره بحران سوریه گفت: "جمهوری اسلامی ایران با طرحی که متضمن مطالبات ملت سوریه و اجرای روند اصلاحات اعلام شده از سوی بشار اسد باشد، همراهی می کند."

آقای مهمانپرست گفته است این طرح باید زمینه گفت و گوی ملی در سوریه را فراهم کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته به اتفاق آرا در بیانیه ای غیر الزامی از طرح صلح کوفی عنان، نماینده ویژه این سازمان در سوریه حمایت کرد.

طرح صلح آقای عنان شامل پایان دادن به خشونت‌ها، دسترسی کمک های انساندوستانه و انتقال سیاسی قدرت است.

ناآرامی‌های سیاسی سوریه از ماه مارس سال پیش شروع شده و تا کنون ادامه دارد.

سازمان ملل می گوید تا کنون بیش از هشت هزار نفر در این خشونت ها کشته شده اند. هزاران نفر از مردم سوریه نیز خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند.

ایران از زمان شروع اعتراض ها در سوریه، از دولت این کشور حمایت کرده و گفته است که تظاهرات ضد دولتی در سوریه شبیه اعتراضاتی نیست که در برخی کشورهای عربی منجر به سرنگونی روسای دولت ها شد.

آمریکا و گروه‌هایی از مخالفان دولت سوریه، ایران را به کمک به دست داشتن در سرکوب خشونت آمیز اعتراضات در سوریه متهم کرده‌اند، اگرچه مقام‌های دو کشور همواره این اتهام ها را رد کرده اند.

رهبران ایران، حکومت اسد را متحد استراتژیک خود تلقی کرده و می گویند کشورهای غربی به همراه برخی کشورهای منطقه درصدد حذف بشار اسد هستند.

علی اکبر ولایتی، مشاور آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران اخیرا به خبرنگاران گفت که هدف غربی ها، "ساقط کردن حکومت بشار اسد و سوریه است."

آقای ولایتی، در مورد فعالیت‌های کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل برای حل بحران سوریه گفت که "اقدامی که او در سوریه انجام می دهد، خارج از توطئه‌های سازمان ملل علیه سوریه نیست."

روابط ایران و سوریه پس از انقلاب ۱۳۵۷ گسترش یافته و دو کشور این همکاری ها را "استراتژیک" خوانده‌اند.

سوریه در مجامع بین المللی در بیشتر مقاطع از ایران حمایت کرده و در نهادها و مجامع بین المللی به نفع ایران رای داده است.

ایران نیز در مقابل به یاری سوریه شتافته و نفت خود را به بهای اندکی در اختیار سوریه قرار داده است.

سوریه تحت رهبری حافظ اسد، پدر رئیس جمهوری فعلی، در زمان جنگ ایران و عراق، تنها کشور عربی بود که تا پایان جنگ در کنار ایران ماند و از این کشور حمایت کرد.

مطالب مرتبط