معاون وزیر خارجه آمریکا: همکاریهای منطقه‌ای بدون ایران امکان پذیر است

رابرت بلیک حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معاون وزیر خارجه آمریکا تاکید می کند که همکاری‌های منطقه‌ای بدون ایران امکان‌پذیر است

رابرت بلیک، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، می‌گوید که همکاری منطقه‌ای بدون ایران ممکن است. او همچنین از کشورهای همجوار افغانستان خواست تا در چارچوب تحریم‌ها علیه ایران "از هر گونه معاملات تجاری با این کشور" خودداری کنند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا، که در همایش همکاریهای اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، شرکت داشت، این موضوع را در یک نشست مطبوعاتی مطرح کرد.

در این نشست با توجه به این که آمریکا طی چند سال اخیر "استراتژی گسترش همگرایی منطقه‌ای میان آسیای میانه‌و آسیای جنوبی را دنبال می‌کند" این سؤال مطرح شد که این استراتژی تا چه ‌اندازه بدون شرکت ایران، که دستکم از نقطه نظر تاریخی از کشورهای مهم "راه ابریشم" است، امکان‌پذیر است؟

در پاسخ به این سؤال، آقای بلیک تاکید کرد که این استراتژی بدون ایران امکان‌پذیر است.

او گفت که کشورهای منطقه طرحهای جایگزین برای رشد منطقه‌ای بدون همکاری با ایران دارند.

وی به عنوان مثال از طرح کشیدن لوله گاز از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان اشاره‌کرد.

او در همین رابطه همچنین از طرحهای دیگری برای احیای راههای مواصلاتی میان کشورهای آسیای میانه‌، افغانستان و پاکستان، دسترسی به بندرهای دریایی و گسترش خرید و فروش برق از کشورهای آسیای میانه ‌به افغانستان و پاکستان نام برد.

وی در سخنان خود تاکید کرد که "بر اساس تحریمهای آمریکا علیه ایران، ایالات متحده کشورهای منطقه را تشویق می‌کند که از تجارت و هر گونه معامله با ایران خودداری کنند، تا این که ایران تحت فشارها به خواسته‌های جامعه جهانی در مورد برنامه های هسته ای خود گردن نهد."

اما در همایش همکاریهای اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان، که به مدت دو روز در تاجیکستان ادامه ‌داشت، ایران که از شرکت کنندگان در این همایش بود، بر علاقه‌مندی خود برای پیوستن به شبکه‌های راه آهن تاجیکستان و افغانستان تأکید کرد.

تنش بین ایران و آمریکا

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، در سخنرانی خود در این همایش علت اصلی بحران افغانستان را "سیاستهای توسعه‌طلبانه ناتو و دولتهای عضو آن" خواند و گفت تا زمانی که این سیاستها برقرار است، اصلاح وضع مشکل خواهد بود.

وی از دولتهای عضو ناتو، بویژه آمریکا، دعوت کرد که "سیاست خصمانه" خود علیه ملتها را تغییر دهند و افزود: "این به نفع خود آنان است. دوره امپراتوری ها به پایان رسیده است. کسانی، که از تاریخ عبرت نگرفتند، مجازات خواهند شد."

معاون وزیر امور خارجه آمریکا و هیئت آمریکایی در اعتراض به سخنان رئیس جمهوری ایران جلسه همایش را ترک کردند.

آقای احمدی‌نژاد همچنین خواستار خروج سریع نیروهای خارجی از افغانستان و پرداخت غرامت به این کشور از سویی آمریکا و ناتو شد.

رابرت بلیک در نشست مطبوعاتی روز سه‌شنبه (۲۷ مارس/۸ فروردین) ‌خود ترک این جلسه توسط هیئت آمریکایی را چنین شرح داد: "ما از این که آقای احمدی‌نژاد از همایش اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان که قرار بود در آن مسائل همکاریها با افغانستان مطرح شود، برای وارد کردن اتهامات بی‌پایه علیه آمریکا استفاده کرد، ناامید شدیم."

تیرگی روابط ایران و آمریکا از سال ۱۹۷۹ و از زمان انقلاب اسلامی و گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران شروع شد، اما در چند سال اخیر فشار آمریکا و اتحادیه اروپا بر ایران بویژه در ارتباط با برنامه هسته‌ای این کشور افزایش یافته است.

قدرتهای غربی ایران را متهم می‌کنند، که در پی دست یافتن به توانایی تولید سلاح اتمی است، اما ایران می‌گوید، که هدف برنامه هسته ای این کشور صلح‌آمیز است.

از سویی دیگر، بر اساس اظهارت ویکتواریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مارک گروسمن، نماینده ویژه این کشور در افغانستان و پاکستان با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان دیدار کرده است.

این ملاقات روز دوشنبه ۲۶ مارس در پایتخت تاجیکستان و در حاشیه‌همایش همکاریهای اقتصادی منطقه‌ای در امور افغانستان برگزار شده است.

خانم نولاند به خبرنگاران گفت: "او با آقای کرزی در باره نشست قریب الوقوع ناتو، بخصوص در باره آنچه که می توان برای کمک به نیروهای مسلح افغانستان انجام داد، صحبت کرد."

اما رابرت بلیک در نشست مطبوعاتی روز سه شنبه خود از ارایه جزئیات این نشست خودداری کرد.

مطالب مرتبط