نخست وزیر ترکیه برای گفت‌و‌گو با مقام‌های ایران وارد تهران شد

مراسم استقبال رسمی از اردوغان در کاخ سعدآباد توسط معاون اول رئیس جمهوری ایران حق نشر عکس Getty
Image caption مراسم استقبال رسمی از نخست وزیر ترکیه در کاخ سعدآباد توسط معاون اول رئیس جمهوری ایران صورت گرفته است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در راس یک هیات بلندپایه به تهران سفر کرده و قرار است با مقام‌های ایران از جمله محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران دیدار کند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در فرودگاه مهرآباد از آقای اردوغان استقبال کرده و مراسم استقبال رسمی از او در کاخ سعدآباد توسط معاون اول رئیس جمهوری ایران صورت گرفته است.

این سفر دو روز طول خواهد کشید و نخست وزیر ترکیه به مشهد نیز سفر 'سیاحتی' خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید وزرای امور خارجه، اقتصاد، انرژی، معاون سازمان اطلاعات ملی، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس سازمان انرژی اتمی ترکیه و همسر و دختر آقای اردوغان، او را در این سفر همراهی می کنند.

نخست وزیر ترکیه قرار است با محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کند.

قرار است در جریان این سفر، دو طرف در باره مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران و بحران سوریه به گفت و گو بپردازند.

آقای اردوغان پس از شرکت در نشست بین‌المللی امنیت هسته‌ای در کره جنوبی و پس از دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به ایران سفر کرده است.

امید یاردیم، سفیر ترکیه در ایران، پیش از ورود آقای اردوغان به خبرگزاری ایرنا گفت که ترکیه، آماده است تا میزبان گفت و گوهای آتی میان ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک باشد.

ترکیه در چند سال اخیر مدام تلاش کرده است تا نقشی در پرونده هسته ای ایران به عهده بگیرد.

آخرین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی در استانبول برگزار شد، اما بدون نتیجه به پایان رسید.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اوائل ماه جاری میلادی موافقت گروه ۱+۵ برای انجام دور تازه ای از مذاکرات اتمی با ایران را اعلام کرد.

موافقت خانم اشتون در پاسخ به نامه سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران صورت گرفت.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران امروز چهارشنبه، ۹ فروردین به خبرگزاری ایرنا گفته است محل برگزاری دور جدید گفت و گوها بر سر برنامه هسته‌ای ایران طی چند روز آینده مشخص خواهد شد.

آقای صالحی گفته است که نظر شخصی او این است که این مذاکرات در استانبول برگزار شود ولی تاکید کرده که تصمیم گیری در این مورد به عهده سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی است.

دور جدید مذاکرات قرار است ۱۳ آوریل برگزار شود.

تنش ها بر سر برنامه هسته ای ایران اخیرا افزایش یافته و احتمال حمله نظامی اسرائیل علیه تاسیسات اتمی ایران مطرح شده است.

ایران، ادعای کشورهای غربی مبنی بر تلاش این کشور برای دستیابی به توان تولید سلاح هسته ای را رد می کند و می گوید برنامه هسته ای اش، مقاصد صلح‌آمیز دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که ماه گذشته منتشر شد، در مورد برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد و گفت با وجود انجام مذاکرات فشرده با مقام‌های ایرانی، ابهامات در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران، به قوت خود باقی است.

ایران، این نگرانی‌ها را بی‌اساس خوانده است.

مطالب مرتبط