نخست وزیر ترکیه با مقام‌های ایران ديدار کرد

مراسم استقبال رسمی از اردوغان در کاخ سعدآباد توسط معاون اول رئیس جمهوری ایران حق نشر عکس Getty
Image caption مراسم استقبال رسمی از نخست وزیر ترکیه در کاخ سعدآباد توسط معاون اول رئیس جمهوری ایران صورت گرفته است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز چهارشنبه (۲۸ مارس - نهم فروردین) با مقامهای ایران ملاقات کرد. این دیدار در حالی صورت گرفت که گفته می شود ایران ممکن است سیاستهای خود را نسبت به سوریه، نزدیکترین متحد کشور عربی خود، تعدیل کند.

آقای اردوغان صبح روز چهارشنبه با مقامات و وزرای دولت ایران برای بحث و مذاکره درباره سوریه، برنامه هسته ای ایران و روابط اقتصادی دوکشور دیدار کرد.

در حالی که ترکیه مدام از برنامه هسته ای ایران حمایت می کند و داشتن برنامه هسته ای را حق ایران می داند اما اختلافاتی بر سر سوریه با ایران دارد.

آقای اردوغان از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواسته است تا از قدرت کناره گیری کند و به گروههای مخالف سوریه هم اجازه داده است تا در استانبول ملاقات کنند.

بنا به گفته یکی از مقامهای دولت ترکیه به رویترز، "ایران به ما و نظرهای ما احترام می گذارد. ما با ایران همکاری می کنیم و آنها می دانند که ما سعی داریم ثبات را به منطقه بیاوریم."

در همین حال علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که از هر نوع پیمانی که بین دولت سوریه و کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه بسته شود، حمایت خواهد کرد.

پیش تر قرار بود که آقای عنان اوایل هفته آینده به ایران سفر کند اما سخنگوی او امروز از لغو این سفر خبر داد.

روسیه و چین از طرح صلح سازمان ملل متحد حمایت کرده و خواستار گفتگوی ملی شده اند.

اما این دو کشور از برکناری آقای اسد حمایت نکرده اند.

یک دیپلمات در تهران گفته است که اتفاقاتی که در سوریه افتاده است روابط بین ایران و ترکیه را تیره کرده است و برخی بر این باورند که مسئله سوریه مهمترین بخش این مذاکرات خواهد بود.

این دیپلمات ایرانی می گوید:" به نظر می رسد که مسئله سوریه از برنامه هسته ای ایران مهمتر شده است."

به گزارش خبرگزاری ایرنا، قرار است آقای اردوغان در سفر دو روزه خود به ایران با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران ملاقات کند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در فرودگاه مهرآباد از آقای اردوغان استقبال کرده و مراسم استقبال رسمی از او در کاخ سعدآباد توسط معاون اول رئیس جمهوری ایران صورت گرفته است.

این سفر دو روز طول خواهد کشید و نخست وزیر ترکیه به مشهد نیز سفری 'سیاحتی' خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید وزرای امور خارجه، اقتصاد، انرژی، معاون سازمان اطلاعات ملی، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس سازمان انرژی اتمی ترکیه و همسر و دختر آقای اردوغان، او را در این سفر همراهی می کنند.

دیپلماسی

آقای اردوغان روز یکشنبه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کره جنوبی دیدار کرد و سفر مستقیم او از سئول به تهران به این گمانه زنی دامن زد که آقای اردوغان حامل پیامی از سوی رئیس جمهوری آمریکا به ایران است.

اما یکی از مقامهای ترکیه این گمانه زنی را رد کرد.

آقای اوباما در سئول گفت، که زمان آن رسیده است که مسئله ایران از طریق دیپلماسی حل شود.

ایران داشتن برنامه اتمی را حق خودش می داند اما آمریکا و متحدانش می گویند ایران در حال توسعه سلاح اتمی است.

ترکیه پیشنهاد داده است که مذاکرات بعدی بین ایران و گروه ۱+۵ که قرار است در اواسط ماه آینده انجام گیرد، در ترکیه برگزار شود.

آخرین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی در استانبول برگزار شد، اما بدون نتیجه به پایان رسید.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اوائل ماه جاری میلادی موافقت گروه ۱+۵ برای انجام دور تازه ای از مذاکرات اتمی با ایران را اعلام کرد.

موافقت خانم اشتون در پاسخ به نامه سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران صورت گرفت.

دور جدید مذاکرات قرار است ۱۳ آوریل برگزار شود.

مقامهای ترکیه و ایران در مذاکرات روز چهارشنبه همچنین درباره روابط اقتصادی بین دو کشور صحبت کردند.

تجارت بین دو کشور از ده سال گذشته تا کنون به ۱۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.

مطالب مرتبط