کوفی عنان 'به ایران و عربستان سفر می کند'

اسد و عنان حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته سخنگوی کوفی عنان حکومت سوریه باید فورا برای خاتمه دادن به خشونت اقدام کند

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ضمن تاکید بر اجرای فوری طرح صلح خود برای سوریه، گفته است به زودی به ایران و عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

روز جمعه، ۱۱ فروردین (۳۰ مارس)، سخنگوی کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، گفت که آقای عنان در نظر دارد به منظور پیگیری طرح خود برای پایان دادن به خشونت در سوریه در آینده نزدیک به تهران و ریاض سفر و با مقامات این دو کشور ملافات و گفتگو کند اما تاریخی برای این دیدارها اعلام نکرد.

ایران از حامیان اصلی حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است در حالیکه عربستان سعودی و شمار دیگری از کشورهای عرب خواسته اند آقای اسد به منظور فراهم شدن زمینه مصالحه ملی در سوریه، از سمت خود کناره گیری کند.

مقامات ارشد ایران گفته اند که به دلیل مخالفت رهبران سوریه با روند صلح بین فلسطینیان و اسرائیل، خود را به حمایت از آنان در برابر اعتراضات یک سال اخیر متعهد می دانند در حالیکه عربستان سعودی و شمار دیگری از کشورهای عرب از تعهد به پشتیبانی از خواست مردم سوریه سخن گفته اند.

سخنگوی کوفی عنان افزود که هدف از این دیدارها قانع کردن دولت های این دو کشور در مورد لزوم وحدت نظر جامعه جهانی در حمایت از طرح صلح آقای عنان به عنوان "تنها طرحی است که در دست است."

پیش از این، کوفی عنان با هدف جلب حمایت روسیه و چین از طرح خود به این دو کشور سفر کرده است.

سخنگوی کوفی عنان همچنین گفت که آقای عنان انتظار دارد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، "فورا" طرح صلح نماینده ویژه سازمان ملل را به اجرا بگذارد و به اقدامات خشونت آمیز نیروهای دولتی علیه غیرنظامیان خاتمه دهد و از مخالفان مسلح حکومت هم خواست تا از دست زدن به خشونت خودداری ورزند.

وی تاکید کرد که "لازم است نخست، دولت سوریه دست از خشونت بردارد و سپس در مورد آتش بس با مخالفان گفتگو شود و ما از طرف قویتر درخواست می کنیم که به این ترتیب، حسن نیت خود را نشان دهد."

ادامه خشونت

سخنگوی کوفی عنان در عین حال گفت که"هنوز نشانه ای از توقف درگیری در سوریه دیده نمی شود و این عامل نگرانی عمیق ماست" و افزود که برای حکومت سوریه "ضرب الاجل اجرای توافق صلح همین حالاست."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کوفی عنان پیشتر حمایت روسیه و چین را از طرح صلح مورد نظر خود به دست آورده است

همزمان، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - گفته است که بشار اسد به اجرای طرح شش ماده ای صلح که نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب مطرح کرده متعهد است.

این طرح صلح شامل توقف درگیری مسلحانه، خروج نیروهای نظامی سوریه از مناطق شهری، اجازه برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز، آزادی زندانیان سیاسی، روزی دو ساعت توقف درگیری به منظور ارسال کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان ساکن مناطق درگیری، گفتگو بین حکومت و مخالفان برای حل بحران یکساله سوریه است.

سخنگوی کوفی عنان گفت که لازم است روند کشتار و نقض حقوق بشر در سوریه فورا متوقف شود اما در پاسخ به اینکه در صورت ادامه وضعیت کنونی چه اقدامی صورت خواهد گرفت، گفت که در این مورد نمی تواند اظهار نظر کند.

قرار است کوفی عنان روز دوشنبه گزارش اقدامات خود را به اطلاع اعضای شورای امنیت برساند و به گفته ناظران، در صورتی که طرح او با شکست مواجه شود، احتمالا خواستار مداخله شورا برای پایان دادن به بحران سوریه شود.

تا کنون، تلاش شماری از کشورهای غربی و عربی برای تصویب قطعنامه الزام آور شورای امنیت جهت وادار کردن حکومت سوریه به توقف خشونت علیه غیرنظامیان به دلیل وتوی روسیه و چین به نتیجه نرسیده است ولی شکست طرح عنان باعث می شود چین و روسیه ادامه مخالفت با اقدام شورای امنیت را دشوارتر بیابند.

همزمان، به گفته فعالان سیاسی در سوریه، روز جمعه تظاهرات اعتراضی در نقاط مختلف این کشور برگزار شد و عملیات ارتش در چند نقطه این کشور نیز ادامه داشت.

مطالب مرتبط