ایران توقف فعالیت خبرگزاری رویترز در این کشور را تأیید کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption رویترز می گوید کمی بعد از انتشار گزارش جنجالی اش عبارت "آدمکشان ایران" را از عنوان گزارش تصویری زنان ورزشکار حذف کرده است

وزارت ارشاد ایران اعلام کرد که فعالیت دفتر خبرگزاری رویترز در این کشور را متوقف کرده است.

محمد جواد آقاجری، مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت "این تصمیم به دنبال تهیه فیلمی توسط بخش ویدئویی دفتر این خبرگزاری در اواخر سال گذشته در خصوص فعالیت های ورزشی تعدادی از ورزشكاران زن ایرانی در رشته نینجیتسو و معرفی آنان به عنوان تروریست، اتخاذ شده است".

آقای آقاجری با اشاره به این که این ورزشکاران زن یا دانش آموزند یا دانشجو و یا خانه دار، گفت: "خبرگزاری رویترز تیتر مجعول 'هزاران زن نینجا به عنوان قاتلان ایرانی آموزش می بینند' را برای فیلم ویدیویی خود انتخاب و آن را در اختیار مشتركان تصویری قرار داده كه متاسفانه بازتاب بسیار منفی در دیگر رسانه های خارجی داشته است".

به گفته این مدیر وزارت ارشاد ایران، این خانم ها به مراجع قضایی شکایت کرده اند و فعالیت دفتر خبرگزاری رویترز را تا بررسی كامل موضوع متوقف خواهد ماند.

حدود سه روز پیش خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت ایران مجوز فعالیت کارکنان دفتر این خبرگزاری در تهران را به حالت تعلیق در آورده است.

رویترز می گوید که ویدیوی مورد بحث را ابتدا با عنوان "تمرینِ سه هزار نینجای زن، آدمکشان ایران" منتشر کرده بود، اما بعد با شکایت باشگاه ورزشی، عنوان آن را به "تمرین سه هزار نینجای زن در ایران" تغییر داد.

به گزارش رویترز، یازده نفر در دفتر این خبرگزاری در تهران کار می کردند و وزرات ارشاد کارت خبرنگاری همه آنها را پس گرفته است.

رسانه های خارجی در ایران باید با مجوز اداره رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد فعالیت کنند.

مطالب مرتبط