کشف ۳۰۰ تن گوشت تاریخ مصرف گذشته در استان تهران

گوشت قرمز حق نشر عکس meat
Image caption کشف گوشت قرمز وارداتی تاریخ گذشته در شهرستان قدس از توابع استان تهران

مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان ایران خبر از کشف حدود ۳۰۰ تن انواع گوشت گوسفندی وارداتی و داخلی تاریخ مصرف گذشته در شهرستان قدس (قلعه حسن‌خان) از توابع استان تهران داد.

محمد حسین مولاخواه، در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) ارزش این کشفیات را سه میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان ارزیابی کرد و افزود: "بر اساس ردگیری مقدار ۴۲۰ تن گوشت در سردخانه‌های شهرهای تهران، بوشهر، مشهد، ارومیه، اصفهان، شهرکرد و دزفول، هماهنگی لازم جهت توقیف [گوشت فاسد] و عرضه گوشت [جایگزین] با قیمت مصوب صورت گرفته است."

پیش از اعلام این سازمان، گزارش‌های تائید نشده‌ای از سوی برخی از شهروندان در خصوص توزیع گوشت وارداتی فاسد شده منتشر شده بود. به گفته این شهروندان، این گوشت‌ها از برزیل وارد شده و مهر آبی تاریخ انقضای آن دستکاری شده بود.

به گفته آقای مولاخواه براساس مدارک، مالک گوشت های تاریخ مصرف گذشته از جمله کسانی است که با توجه به پرونده قبلی، مکلف به عرضه گوشت در نمایشگاه‎‌های عرضه مستقیم کالای شهر تهران به مصرف کنندگان بوده و با خروج و نگهداری غیر مجاز کالا، مرتکب تخلف مجدد شده است.

براساس این گزارش، مالک این گوشت‌ها تنها متهم پرونده نیست و یکی از شرکت‌های وارد کننده نیز در زمره متهمان پرونده است که خارج از شبکه مجاز توزیع کالا اقدام به عرضه گوشت کرده است.

این محموله، نخستین مورد کشف گوشت قرمز وارداتی فاسد در استان تهران در سال ۱۳۹۱ است. پیش از این نیز مواردی از کشف گوشت تاریخ مصرف گذشته در ایران اعلام شده است.

محمدحسین مولاخواه با اشاره به ۱۹ هزار و ۳۷۵ مورد بازرسی از مراکز نگهداری کالا در سراسر کشور در دو ماه گذشته، گفته است که "تعداد ۳۰۰ فقره پرونده تخلف عدم اعلام موجودی و امتناع از عرضه جمعا به ارزش ۲۶ میلیارد تومان تنظیم و به سازمان تعزیرات حکومتی تاکنون ارسال شده است."

خبر کشف گوشت‌های وراداتی فاسد در حالی اعلام شده که خبرگزاری ایسنا در اواسط بهمن‌ماه سال گذشته اعلام کرد میزان واردات گوشت قرمز به ایران، از سقف مجاز سالانه عبور کرده است.

پیش از آن، برای واردات گوشت قرمز در سال ۱۳۹۰ سقف ۱۰۰ هزار تن اعلام شده بود، اما با گذشت سه فصل از سال، بیش از ۱۰۷ هزار تن انواع گوشت به ارزش بیش از ۵۹۰ میلیون دلار وارد کشور شد.

طبق آمارهای گمرک ایران، طی این ۹ ماه، کشورهای امارات متحده عربی، آلمان، لهستان، پرتغال، هلند، استرالیا، هند، برزیل، ایرلند و چین، صادر کنندگان اصلی گوشت قرمز به ایران بوده اند.