وزیر نفت ایران: تحریم‌های نفتی شکست خورده است

حق نشر عکس ilna
Image caption وزیر نفت ایران امیدوار است که تولید نفت و گاز را افزایش دهد

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران با اشاره به این که امروز تحریم صنعت نفت از نظر مخالفان "تحریم سخت" تلقی می شود، گفته است که ایران با "تحریم های اعمال شده علیه صنعت نفت خداحافظی کرده است."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای قاسمی روز دوشنبه چهاردهم فروردین ماه (دوم آوریل) گفت: "تحریم های اعمال شده علیه صنعت نفت ایران شکست خورده و مانع رشد و توسعه این صنعت نخواهد شد."

وزیر نفت ایران همچنین با اشاره به افزایش اختیارات وزارت نفت در سال ۹۱، افزود که مسئولیت صنعت نفت در سال جدید بسیار سنگین است و اظهار امیدواری کرد که تولید نفت و گاز در ایران امسال افزایش داشته باشد.

این در حالی است که در پی تصمیم روز جمعه گذشته باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر موافقت با اجرای تحریم های مصوب کنگره این کشور علیه خریداران نفت از ایران، قیمت نفت با نوساناتی همراه بوده و امروز به حدود ۱۰۳ دلار در بازارهای آسیایی افزایش یافته است.

براساس گزارش ها،سرمایه گذاران به دقت تنش ها بر سر برنامه هسته ای ایران را دنبال می کنند.

هدف از این تحریم ها، کاهش درآمدهای نفتی ایران برای فشار بر این کشور جهت متوقف کردن غنی سازی اورانیوم عنوان شده است.

تصمیم آمریکا مبنی بر مجازات کشورهای خریدار نفت تاکنون واکنش های متفاوتی به دنبال داشته است.

جایپال ردی، وزیر نفت هند امروز اعلام کرد که کشورش در صدد خرید نفت و گاز بیشتری از قطر است.

آقای ردی این سخنان را در پی دیدار با همتای قطری اش بیان کرد.

وزیر نفت هند گفته است: "ما در سال ۲۰۱۱- ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۵۰ میلیون تن نفت از قطر خریداری کرده ایم. ما همچنین بر اساس توافقاتی‌طولانی مدت با قطر، سالانه ۷.۵ میلیون تن گاز طبیعی مایع از این کشور خریداری می کنیم."

به گزارش خبرگزاری رویترز، پالایشگاههای هندی واردات نفت از ایران را کاهش داده اند و در تلاشند که از سایر کشورها نفت خریداری کنند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از منابع مطلع در تجارت نفت اعلام کرد که دست کم سه شرکت ژاپنی، از جمله دو پالایشگاه نفت، در ماه آوریل از ایران نفت خام نخواهند خرید.

Image caption واکنش کشورها به تصمیم باراک اوباما مبنی بر موافقت با مجازات کشورهایی که از ایران نفت خریداری می کنند، متفاوت بوده است

به گفته این منابع ادمیتسو کوسان، سومین پالایشگاه بزرگ ژاپن یکی از سه پالایشگاهی است که به دلیل عدم تجدید قرارداد سالانه اش با ایران، از خرید نفت از این کشور خودداری کرده است.

دولت آمریکا پیش تر ژاپن و ده عضو اتحادیه اروپا را به دلیل کاهش قابل توجه خرید نفت از ایران، از اجرای مجازات تحریم‌های مصوب کنگره آمریکا مستثنی کرده بود.

آمریکا همچنین روز یکشنبه سیزدهم فروردین ماه (اول آوریل) از تصمیم ترکیه برای کاهش خرید نفت از ایران به میزان ۲۰ درصد استقبال کرد.

در همین رابطه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در جریان کنفرانسی خبری در پایان نشست "دوستان سوریه" که در استانبول برگزار شد، گفت: "از خبر کاهش واردات نفت ایران توسط ترکیه استقبال می کنیم."

درباره واکنش آفریقای جنوبی به تحریم نفتی ایران تاکنون اخبار ضد و نقیضی منتشر شده است.

تازه ترین خبرها حاکی است که این کشور در ماه فوریه سال جاری میزان واردات نفت از ایران را به نسبت ماه گذشته از صفر به ۳۶۴ میلیون دلار افزایش داده است.

به گفته تحلیلگران، این آمار نشان می دهد که مقامات آفریقای جنوبی به فشارهای آمریکا بر صنعت نفت ایران تن نداده اند.

آفریقای جنوبی از سوی غرب برای کاهش واردات نفت از ایران تحت فشار قرار دارد. این در حالی است که ایران بزرگترین تامین کننده نفت خام آفریقای جنوبی است.

در همین حال گزارش ها حاکی است که کمپانی اینجن، بزرگترین خریدار نفت از ایران که سهام عمده آن در اختیار شرکت مالزیایی پتروناس است، تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است. اما یکی از منابع پتروناس به خبرگزاری رویترز گفته است که از ماه مارس سال جاری خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.

پیشتر چین در واکنش به تصمیم آمریکا در مورد مجازات شرکت هایی که از ایران نفت خریداری می کنند، ضمن رد این تصمیم اعلام کرد که آمریکا حق ندارد بطور یکجانبه سایر کشورها را مجازات کند.

اما مقامات کره جنوبی، یکی دیگر از واردکنندگان عمده نفت ایران، اعلام کردند که برای کاهش واردات نفت خام از ایران به همکاری با دولت آمریکا ادامه می دهند.

مطالب مرتبط