'اخطار غیر‌ رسمی' ایران به عربستان در مورد سوریه

ایران و سوریه حق نشر عکس khameni.ir
Image caption رهبر ایران ماهیت اعتراضات سوریه را با سایر کشورهای عربی متفاوت می داند

غلامرضا کرمی رئیس کمیته دفاعی مجلس ایران، با اشاره به "اخطارهای غیررسمی" ایران به عربستان سعود‌ی‌ در مورد سوریه گفت: "انتظار می‌رود رژیم سعودی به عاقبت اقدامات ضدایرانی و حرکت در پازل آمریکا فکر کند."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای کرمی امروز دوشنبه ۱۴ فروردین (۲ آوریل) گفت: "ایران بر اساس دکترین دفاعی خود از کشورهایی که در خط مقدم مقابله با آمریکا و اسرائیل باشند، دفاع خواهد کرد... ایران همراه با ملت سوریه اجازه عملی شدن توطئه‌‌های آمریکا، اسرائیل و آل‌سعود را در سوریه نخواهد داد."

در اظهار نظر دیگری در همین ارتباط، دیروز مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفته بود: "وقت آن رسیده تا نیروهای خارجی دخیل در آشوب های سوریه گوشمالی داده شوند."

سرتیپ جزایری، بدون توضیح بیشتر، خطاب به دولت بشار اسد در سوریه اظهار داشت: "ارتجاع عرب و سایر کشورهایی که در نا آرامی های سوریه نقش داشته اند باید تنبیه شوند."

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهار روز پیش در دیدار با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، که از مخالفان بشار اسد حمایت می کند، اعلام کرد: "جمهوری اسلامی ایران از سوریه به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی دفاع خواهد کرد."

رهبر ایران و سایر مقام های ارشد این کشور، در گذشته در موضع گیری هایی جداگانه تاکید کرده اند که ماهیت اعتراضات سوریه را با اعتراضات در سایر کشورهای عربی چون مصر، تونس، بحرین، یمن و لیبی متفاوت می دانند.

به عقیده مقامات جمهوری اسلامی، در سایر کشورهای عربی، مردم به "قیام علیه رژیم های دست نشانده آمریکا" پرداخته اند، اما در سوریه، دولت این کشور به خاطر "مقاومت در برابر آمریکا و اسرائیل" هدف عملیات براندازی هدایت شده از سوی خارج قرار گرفته است.

هشدار به قطر

غلامرضا کرمی رئیس کمیته دفاعی مجلس هشتم در بخش دیگری از اظهارات امروز خود، هشدارهایی را نیز علیه مقام های قطری مطرح کرده که یکی از پایگاه های نظامی ایالات متحده در منطقه خلیج فارس، در کشور آنها قرار دارد.

آقای کرمی با بیان اینکه حکومت قطر، با عربستان سعودی علیه سوریه همکاری می‌کند، اظهار داشته است: "قطری ‌ها باید مراقبت رفتارهای خود باشند، چراکه پشیمانی برای آنها شاید گران تمام شود."

قطر و عربستان سعودی، اخیرا از پیشنهاد مسلح کردن مخالفان دولت سوریه حمایت کرده اند.

رئیس کمیته دفاعی مجلس ایران همچنین گفته است: "اینکه قطری ها می‌گویند اجازه نخواهند داد از خاک این کشور به ایران حمله شود، در راستای حراست از تمامیت ارضی قطر است."

مقامات قطری تاکنون در میان کشورهای حوزه خلیج فارس، دارای روابط نسبتا خوبی با ایران بوده اند و اخیرا گفته اند که اجازه استفاده از خاک این کشور را برای حمله نظامی به ایران نخواهند داد.

غلامرضا کرمی افزوده است: "ما رسما اعلام کرده‌ایم هر پایگاه‌ نظامی در منطقه که ایران را هدف قرار دهد، در سریع‌ترین زمان ممکن موشک‌باران خواهد شد و قطر نیز از این قاعده مستثنی نیست."

روز گذشته، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، به سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس توصیه کرد که برای حفظ امنیت خود، "به جای پایگاه دادن به آمریکا" به دنبال "همکاری های امنیتی کشورهای منطقه" باشند.

آقای بروجردی در واکنش به اخبار حاکی از پی گیری طرح استقرار سپر دفاع موشکی در خلیج فارس گفت که ایران به اقدامات تهدید کننده منافع ملی خود "واکنش مناسب و قاطع نشان خواهد داد".

اظهارات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، واکنشی به اظهارات روز قبل هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان در مورد طرح تشکیل سپر دفاع موشکی مشترک محسوب می‌شد.

سعود الفیصل اظهار داشته بود که آمریکا و عربستان موضوع ایجاد سپر دفاع موشکی مشترک را مورد بحث قرار داده و در همین ارتباط، "کمیته‌ای از دیپلمات‌ها و کار‌شناسان امنیتی" تشکیل شده است.

خانم کلینتون نیز ایران را عامل "تهدید" امنیت کشورهای منطقه دانسته و گفته بود: "ما به دفاع از کشورهای خلیج [فارس] متعهد هستیم و می خواهیم این کار را به کارآمدترین شکل ممکن انجام بدهیم."

سه ماه پیش، در پایان نشست سالانه سران شش کشور شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ملک عبدالله پادشاه عربستان مدعی شد که امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس "هدف" قرار گرفته است.

مطالب مرتبط