استقلال، سپاهان و پرسپولیس همگی به دنبال صعود

سپاهان حق نشر عکس mehr
Image caption سپاهان در دو بازی گذشته خود نشانه های یک تیم با کیفیت و حرفه ای را از خود نشان داده است

هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا از روز سه شنبه ۱۵ فروردین(۳ آوریل) آغاز می شود. با توجه به شرایط فعلی فوتبال ایران و کسر یکی از سهمیه های این کشور به نظر می‌رسد نتیجه عملکرد باشگاه‌های ایرانی در مسابقات امسال بسیار مهم باشد.

کسب نتایج خوب می‌تواند عامل مهمی برای کسب سهمیه از دست رفته ایران در سال آینده باشد. هر سه نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا نتایج نسبتا خوبی گرفته اند و پیروزی در بازی های پیش رو برای هر کدام از این سه تیم می تواند قدمی بزرگ برای صعود به مرحله بعد باشد. به نظر می‌رسد استقلال و سپاهان با توجه به میزبانی از شانس بیشتری برای پیروزی برخوردارند. پرسپولیس باید در قطر با الغرافه بازی کند بنابراین کار دشوار تری در پیش رو دارد.

استقلال – الجزیره امارات

استقلال که این روزها شرایط مطلوبی ندارد سه شنبه باید در مقابل الجزیره امارات بازی کند.با نگاهی به بازی‌های گذشته استقلال، چیزی که باعث نگرانی می شود نبود اعتماد متقابل بین کادر فنی و مدیریت تیم است. با اینکه مدیریت استقلال همواره گفته از کادر فنی حمایت می کند اما اشاره هایی به تغییر کادر فنی در سال آینده می‌تواند در روند تیم اثر منفی بگذارد.

اوضاع در استقلال با یک باخت یا یک نتیجه نه چندان خوب به سرعت بحرانی می شود. این دگرگونی برای تیمی که در کورس قهرمانی جام باشگاههای آسیا و لیگ برتر ایران قرار دارد یک نقطه ضعف است. استقلال برای اینکه بتواند تنش‌های موجود را از بین ببرد نیاز مبرم به پیروزی دارد. این تیم در حالی در مقابل الجزیره قرار می‌گیرد که به فریدون زندی، ساموئل و خسرو حیدری بیشترین امید را دارد . هر زمان که این سه بازیکن در شرایط خوبی بودند استقلال نتیجه خوبی گرفته است.

مشکل اصلی استقلال در خط حمله است . خط حمله این تیم کمترین نقش را در گلزنی در هفته های اخیر داشته که این نقطه ضعف می‌تواند در بازیهای خانگی برای این تیم دردسرساز شود، زیرا استقلال باید سه امتیاز این بازیها را کسب کند تا به صعود امیدوار باشد.

حریف استقلال در بازی فردا الجزیره امارات است. آمار نشان می دهد که تیم‌های اماراتی به ندرت حریف دست و پاگیری برای تیم های ایرانی بوده اند.

الجزیره علیرغم پیروزی در دو بازی گذشته خود، چهار گل خورده که نشان از عدم استحکام دفاعی این تیم است. الجزیره با سه بازیکن از امریکای جنوبی و مربی برزیلی خود همانقدر که در دفاع ضعیف است در خط حمله قوی است و استقلال باید به شدت مراقب باشد . به نظر می رسد این تیم برای مساوی به تهران می آید بنابراین استقلال باید برنامه خاصی برای عبور از خط دفاع این تیم داشته باشد تا مانند بازی با نسف قارشی دچار مشکل نشود.

سپاهان – لخویا

سپاهان که در حال حاضر یکی از بهترین های تیم های باشگاهی فوتبال ایران است و در سخت ترین گروه مسابقات قرار گرفته، روز سه شنبه با لخویا نماینده قطر بازی می کند. این تیم اصفهانی در دو بازی گذشته خود نشانه های یک تیم با کیفیت و حرفه ای را از خود نشان داده و در بازی با الاهلی بد شانس بود که در آخرین دقایق، پیروزی را از دست داد. بازی‌های خوب برونو سزار، مهاجم برزیلی در هفته های اخیر یکی از نقاط قوت سپاهان است.

تیم لخویا تا سال ۲۰۰۹ با نام الشرطه (پلیس) فعالیت می کرد، اما بعد از آن با تغییر نام و سرمایه گذاری هنگفت به عنوان تیمی مدعی به میدان آمد. شیخ عبدالله بن ناصر بن عبدالله احمد آل ثانی، مالک باشگاه لخویا است. او صاحب باشگاه مالاگای اسپانیا هم هست و با سرمایه گذاری وسیع، لخویا را به ثروتمندترین باشگاه فوتبال قطر تبدیل کرده است.

این تیم که برای اولین بار در تاریخ این باشگاه، دوبار پی در پی قهرمان لیگ قطر شده است، اکنون قصد دارد تا خود را در سطح آسیا هم مطرح کند. در تیم لخویا سه بازیکن ساحل عاجی، دو بازیکن فرانسوی و سه بازیکن الجزایری که همگی تجربه بازی در لیگ های معتبر اروپا را دارند، بازی می کنند. آنها جسور حسنوف، ملی پوش ازبک، نام تاهی بازیکن جوان کره جنوبی و نشاط اکرم عراقی را هم در ترکیب دارند.

مربی لخویا، جمال بلهادی از بازیکنان تیم ملی الجزایر و باشگاه پاری سن ژرمن فرانسه بوده است. با توجه به تجربه فراوان بازیکنان لخویا، سپاهان باید هوشیار باشد و با تمرکز کامل در مقابل این تیم حرفه ای به میدان برود.

پرسپولیس – الغرافه قطر

حق نشر عکس ISNA
Image caption پرسپولیس بر خلاف لیگ برتر ایران، نتایج بسیار درخشانی در جام باشگاه‌های آسیا کسب کرده است

پرسپولیس که برخلاف لیگ برتر ایران، نتایج بسیار درخشانی در جام باشگاه‌های آسیا کسب کرده است روز چهارشنبه باید در قطر در مقابل الغرافه قرار بگیرد. پرسپولیس این روزها به تیمی تبدیل شده که میل به پیروزی دارد.

صرف نظر از فاکتورهای روحی- روانی که یکی از عوامل اصلی پیروزی‌های اخیر این تیم است، می توان به پیشرفت چشم‌گیر این تیم از نظر فنی اشاره کرد. پرسپولیس کنونی خیلی خوب دفاع و حمله می‌کند که از ویژگی‌های یک تیم بزرگ است.

پرسپولیس با پولادی، نصرتی، رضایی و ابدوویچ مشکلات دفاعی خود را برطرف کرده است. اما صرف نظر از بازیکن، آن چیزی که به خط دفاعی این تیم استحکام بخشیده، شیوه بازی پرسپولیس و تفکر تیمی در زمان دفاع است. این تیم که با از دست دادن توپ سریع به زمین خود برمی گردد و پر تعداد دفاع می کند، به هنگام تصاحب توپ، به سرعت به تیمی تهاجمی تبدیل می شود که نمونه آن در بازی قبلی پرسپولیس _ الشباب دیده می شد. نکته ای که در این میان نباید فراموش شود نقش موثر ایمون زاید است که توانسته خود را به عنوان یک تمام کننده قهار نشان دهد.

الغرافه بعد از اینکه برونو متسو را به دلیل نتایج ضعیف از کار برکنار کرد، پائولو سبلاس را به عنوان مربی موقت در اختیار گرفت که این مربی نیز تا به حال نتایج خوبی را کسب نکرده است. امید الغرافه به بازیکنان برزیلی این تیم دیه گو تاردلی و ادمیلسون و البته فرهاد مجیدی است. رویارویی فرهاد مجیدی با بازیکنان پرسپولیس می تواند یکی از جذابیت‌های بازی دو تیم باشد.

مطالب مرتبط