اوباما در حال ارتکاب 'جنایت ملی'

اوباما حق نشر عکس o
Image caption در آخرین تابلوی جان مک‌ناتون، باراک اوباما در حال آتش زدن قانون اساسی ایالات متحده دیده می‌شود

یک نقاش محافظه‌کار آمریکایی با رسم تابلوی تازه‌ای از باراک اوباما بحث و جدل فراوانی در رسانه‌های جمعی آمریکا به پا کرده است.

در آخرین تابلوی جان مک‌ناتون، نقاش مقیم ایالت یوتا، باراک اوباما در حال آتش زدن قانون اساسی ایالات متحده دیده می‌شود.

تابلوی "یک ملت تحت سوسیالیسم" این ایده را القا می‌کند که باراک اوباما با بردن آمریکا به سوی مرام سوسیالیسم، قانون اساسی ایالات متحده را نابود می‌کند.

آخرین تابلوی سیاسی جان مک‌ناتون که چند روز پیش در شهر پروو در ایالت یوتا "رونمایی" شد، بحث و جدل فراوانی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

جان مک‌ناتون معتقد است که پرزیدنت اوباما با گرایش به "سوسیالیسم" هم ارزش‌های بنیادین ایالات متحده و هم آیین مسیحی را در آمریکا به خطر انداخته است.

آقای مک‌ناتون در وب سایت خود گفته است که اوباما را تجسم عقاید سوسیالیستی می‌داند و توضیح می‌دهد: در تاریخ هیچ نمونه‌ای ثبت نشده است که سوسیالیسم وضعیت انسان را بهبود بخشد یا آزادی مردم را تضمین کند.

این هنرمند دست راستی می‌گوید که در تابلوهای نقاشی خود وحشت و هراس میلیون‌ها آمریکایی را بازتاب می‌دهد که از "نابودی آمریکا و ارزش‌های آمریکایی" نگران هستند. اما به گفته او: بسیاری از آمریکایی‌ها هنوز از خطری که تمدن آمریکا را تهدید می‌کند بی خبر هستند.

جان مک‌ناتون می‌گوید که رسالت خود می‌داند که در "شرایط خطیر کنونی" کاری انجام دهد و از تمام مردم آمریکا نیز دعوت می‌کند که "برای نجات آزادی و استقلال آمریکا" دست به اقدام بزنند.

در شرایطی که آمریکا به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شود، تابلوهای جان مک‌ناتون پژواک خاصی یافته است. او آشکارا به رأی‌دهندگان پیام می‌دهد: در ماه نوامبر هر آمریکایی باید به وظیفه خود عمل کند.

آقای مک‌ناتون روشن ساخته است که در انتخابات آینده به حزب جمهوری‌خواه رأی خواهد داد و "با تمام نیرو از انتخاب مجدد اوباما" جلوگیری خواهد کرد.

به نام مسیح و میهن

حق نشر عکس l
Image caption تابلوی "ملتی زیر عنایت خداوند" عیسی مسیح در مرکز اثر، قانون اساسی امریکا را در دست گرفته است درحالیکه "رهبران استقلال" و مردم امریکا با اندوه و پریشانی زیر پای او افتاده‌اند

جان مک‌نارتون در کارهای پیشین خود نیز سوژه‌های دینی و میهن‌پرستانه را در تابلوهای بزرگ رئالیستی رسم کرده است.

در تابلوی "مرد فراموش‌شده" اوباما در مرکز اثر ایستاده درحالیکه "قانون اساسی" را زیر پای خود لگدمال کرده است. در سمت چپ اوباما، ویلسون، روزولت و بیل کلینتون، سه رئیس جمهور مشهور دموکرات ایستاده اند و برای اوباما کف می‌زنند؛ درحالیکه در سمت راست او ده‌‍ ها رئیس جمهور از تماشای عمل او در خشم و اندوه فرو رفته‌اند.

در تابلوی "بیدار شو، آمریکا!" پرزیدنت اوباما برای عده زیادی سخنرانی می‌کند، درحالیکه مخاطبان او که لایه‌های گوناگون مردم آمریکا هستند، همه با غل و زنجیر بسته شده‌اند. در عقب تابلو رهبران کشورهای اسلامی دیده می‌شوند که برای اوباما کف می‌زنند.

این تابلوی جان مک‌ناتون تلویحا این ایده را القا می‌کند که اوباما مسیحی نیست و با هدایت رهبران مسلمان در جهت نابودی تمدن مسیحی تلاش می‌کند.

تابلوی "ملتی زیر عنایت خداوند" عیسی مسیح در مرکز اثر، قانون اساسی امریکا را در دست گرفته است درحالیکه "رهبران استقلال" و مردم امریکا با اندوه و پریشانی زیر پای او افتاده‌اند.

در این تابلو جان مک‌ناتون به تقلید از نقاشان رنسانس، فضایی "روحانی" ایجاد کرده و بر بنیادهای مسیحی قانون اساسی امریکا تأکید می‌کند.

در سایت رسمی این نقاش در معرفی او نوشته شده است: جان مک‌ناتون هنرمند معتبری است که کارهای تازه او در سال‌های اخیر توجه میلیون‌ها نفر را در سطح بین‌المللی جلب کرده است. او سوژه‌های دینی و میهنی را با جزئیات رئالیستی تصویر می‌کند. این نقاش در آفرینش هنری از تجارب و ایمان خود الهام می‌گیرد.

کارهای جان مک‌ناتون، جنبه رئالیستی قوی دارد و به وفور از عناصر و موتیف‌های نمادین استفاده می‌کند. کارهای شعاری او به پوسترهای تبلیغاتی شبیه است. در زمینه تمام کارهای او نمادهای امریکایی مانند "مجسمه آزادی" یا "کاخ سفید" در کنار نمادهای آشنای مسیحی قرار می‌گیرند.

بیشتر منتقدان مک‌ناتون را نقاشی کم‌مایه می‌دانند که می‌کوشد با رسم دستمایه‌های جنجالی توجه جلب کند. جری سالتز، از منتقدان معتبر نیویورک، معتقد است که کارهای مک‌ناتون، نمونه‌هایی تیپیک از هنر تبلیغاتی هستند و هیچ ارزش هنری ندارند. به گفته این منتقد: این نقاش به افراد متعصب چیزهایی را می‌گوید که خودشان بهتر می‌دانند.