گواهی عدم سوء پیشینه برای دریافت 'هدیه رئیس جمهور ایران به خبرنگاران'

کارت هدیه رئیس جمهور به خبرنگاران حق نشر عکس MEHR
Image caption "هدیه رئیس جمهور به خبرنگاران" برای افراد متاهل ۴۰۰ هزار تومان و برای افراد مجرد ۳۰۰ هزار تومان است

خبرنگاران ایرانی برای دریافت هدیه نقدی رئیس جمهور ایران، ملزم به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از نیروی انتظامی و ارائه آن به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد شده اند.

خبرگزاری فارس سه شببه ۱۵ فروردین (۳ آوریل) با انتشار خبری تحت عنوان "چرخه هدیه تحقیرآمیز ارشاد به خبرنگاران تکمیل شد"، به انتقاد شدید از تصمیم جدید دولت پرداخته است.

هدیه رئیس جمهور به خبرنگاران، در قالب یک "کارت هدیه" است که از طریق آن، خبرنگاران متاهل ۴۰۰ هزار تومان و خبرنگاران مجرد ۳۰۰ هزار تومان از بانک پول دریافت می کنند.

این هدیه به مناسبت ۱۷ مرداد، روز خبرنگار در ایران، از سوی دولت به خبرنگاران اختصاص یافته بود. اما در عمل، پرداخت آن به روزهای پایانی سال ۱۳۹۰ موکول شد.

معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران، پیشتر از خبرنگاران خواسته بود تا برای دریافت این هدیه، با ارائه مدارک اثبات کننده فعالیت حرفه ای خود، در سایت "سمان" وابسته به این معاونت ثبت نام کنند.

با این حال، خبرگزاری فارس نوشته است که "اکثریت قریب به اتفاق" درخواست های عضویت خبرنگاران در این پایگاه اطلاع رسانی، به دلایل مختلف از جمله "نقص در الصاق اسکن اخبار و آثار تولیدی، عدم دریافت و الصاق معرفی‌نامه از رسانه مربوطه" رد شده است.

ازدحام خبرنگاران در ریاست جمهوری

در ۲۵ اسفند، سایت اطلاع‌رسانی دولت از خبرنگارانی که عضویت آنان در سایت "سمان" قبول شده بود خواست تا برای دریافت هدیه خود، به صورت حضوری به نهاد ریاست جمهوری مراجعه کنند.

این شیوه پرداخت، در روزهای ۲۷ و ۲۸ اسفند باعث ازدحام خبرنگاران در مقابل نهاد ریاست جمهوری شد که برخی رسانه های ایران، آن را باعث هتک حرمت به فعالان مطبوعاتی دانستند.

در سال جاری، خبرنگارانی که موفق به دریافت این هدیه در پایان ۱۳۹۰ نشده اند، برای ثبت نام اینترنتی در سایت وابسته به معاونت مطبوعاتی ملزم به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه شده اند.

خبرگزاری فارس در خبر امروز خود در این مورد، نوشته که پی گیری هایش از وزرات ارشاد برای گفتگو در مورد درخواست چنین مدرکی از خبرنگاران بی نتیجه مانده است.

مطالب مرتبط