بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه شانزده فروردین

روزنامه‌های امروز تهران در حالی که اکثرشان خبر از نامه رییس مجلس به رهبر جمهوری اسلامی و شکایت وی از دولت کرده‌اند، از زبان آیت الله خامنه‌ای در گزارش هائی نوشته اند که دولت و مجلس باید با همکاری، خطر را از سر مردم دور کنند. انعکاس افشاگری تازه هاشمی رفسنجانی درباره نظرش پیرامون روابط با آمریکا و انتقاد از آن، موضوع دیگری از این روزنامه هاست و استیضاح وزیر کار در ارتباط با اعتراض نمایندگان مجلس با انتصاب سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به عنوان رییس سازمان تامین اجتماعی، احتمالاتی درباره مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک از دیگر مطالب روزنامه‌های امروز است.

جراحی بزرگ به مسکن‌های کشنده انجامیده

حق نشر عکس na
Image caption توصیه‌های رهبر به مجلس و دولت در صدر اخبار روزنامه قدس

خراسان از قول رییس مجلس نوشته "افزایش یارانه‌ها غیرقانونی است و توفان تورم ایجاد می‌کند"، شرق در تیتر اول خود نوشته "لاریجانی به رهبر نامه نوشت". "نامه لاریجانی به رهبر درباره هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اصلی جهان صنعت است.

دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود نوشته "مجلس در برابر فاز دوم یارانه ها"، "افزایش اعتراض به فاز دوم یارانه ها" گزارش اصلی تهران امروز است، ابتکار از قول مجلس نوشته "غیرقانونی است" و از زبان احمدی‌نژاد خبر داده "آماده اجراست، اعتماد از "انتقاد هاشمی و لاریجانی از سیاست‌های اقتصادی دولت" خبر داده اما تیتر اول کیهان توصیه رهبر جمهوری اسلامی است به "همکاری دولت و مجلس".

اعظم ویسمه درگزارش اصلیشرق نوشته : می‌گویند سالی كه نكوست از بهارش پیداست. بهار 91 شروع خوبی برای روابط دولت و مجلس نبوده است. اختلاف‌نظرهایی كه در پایان سال گذشته در نهایت منجر به طرح سوال از رییس‌جمهوری در مجلس شد به سال جدید هم كشیده و اكنون علی لاریجانی، رییس مجلس در همین روزهای نخستین آغاز سال به رهبر نامه نوشته است.

درباره جزییات این نامه خبری منتشر نشده است اما دیروز صبح، رییس مجلس در نطق پیش از دستور خود به شدت از تصمیم دولت در اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها انتقاد كرد و نتیجه آن را افزایش گرانی و تورم دانست. رییس مجلس با غیرقانونی خواندن اقدام دولت در برداشت شبانه از حساب بانك‌ها و آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها هشدار داده كه «مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند با طرح‌های غیركارشناسی كه توفان تورم نظیر وضعیتی كه در چند ماه گذشته رخ داد، موافقت كند.»

علی محقق درسرمقالهابتکار نوشته در زمانی نه چندان دور، مسئولان کشور هدفمندسازی یارانه‌ها و اصلاح قیمت‌ها را "جراحی بزرگ اقتصاد کشور" می‌دانستند و قرار بود با انجام این جراحی، اقتصاد ایرانی بتواند مستقل از حمایت‌ها و تزریق‌های دولتی به سرعت روی پای خود بایستد و شکوفا شود. اما با گذشت بیش از یکسال از آغاز این جراحی که به نظر می‌رسد هنوز به پایان نرسیده، اقتصاد کشور همچنان در بستر بیماری افتاده‌است و نای بلند شدن ندارد.

به نظر این مقاله: در این بین مسئولان اقتصاد کشور به عنوان پزشکان معالج این بیمار، به جای اعتماد و اعتقاد علمی و عملی به چاقوی جراحی، تجویزها و برنامه‌های اصلاحی خود، ظاهراً با تردید، دستپاچگی، سعی و خطا و حتی کمی تا قسمتی لجبازی به ادامه کار می‌نگرند. آنگونه که شواهد نشان می‌دهد ظاهراً حتی کار از سعی و خطا هم گذشته است و صرفا تزریق مسکن‌های مقطعی و موضعی برای آرامش موقتی و مخفی‌سازی عمق بیماری، جای دوا و درمان واقعی و دائمی بیمار را گرفته‌است.

حمید تهرانی درسرمقالهجهان صنعت نوشته ظاهرا دولت اراده کرده تا بدون توجه به نتایج و کیفیت اجرا، بر پیشبرد شکلی ماموریت‌ها اصرار بورزد. همین چند ماه پیش بود که در سالگرد اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، نه فقط کارشناسان و اندیشمندان اقتصادی که نمایندگان مجلس نیز از نحوه اجرا و ناکامی‌هایی که این طرح داشته انتقاد کردند. در آن هنگام تنها دفاع دولت در برابر انتقاد‌ها به ماهیت اجرا و دشواری نفس کار مربوط می‌شد. مقامات دولتی با زبان بی زبانی تاکید می‌کردند همین که دولت محمود احمدی‌نژاد توانسته این طرح را اجرایی کند خود، شایسته تقدیر است و ناکامی‌هایی که در اثر اجرا پدید آمده باید مورد اغماض و چشم‌پوشی قرار گیرد.

جهان صنعت در نهایت نوشته در سال جدید و در آستانه تشکیل مجلس نهم، نمایندگان به‌جای نشستن و دست روی دست گذاشتن و البته تذکرهای نه‌چندان کارآمد که چاشنی خبری آن سوال از رییس‌جمهور است، تصمیم گرفته‌اند فعال‌تر در عرصه مدیریتی کشور ظاهر شوند و رفتار دولت را در جهت حصول منافع ملی مهار کنند.

یارانه و تورم موضوعسرمقالهخراسان است که مهدی حسن زاده در آن نوشته "مهم ترین موضوع سیاستی برای سال آتی را باید در احتمال شتاب گرفتن نرخ تورم و محدودیت‌های موجود برای افزایش نرخ رشد اقتصادی خلاصه نمود" این جمله از سوی منتقدان عملکرد اقتصادی دولت عنوان نشده است، بلکه تحلیل رسمی رئیس کل بانک مرکزی از شرایط اقتصادی کشور در آغاز سال ۱۳۹۱ است.

گذشته از هشدار رئیس مجلس درباره غیرقانونی بودن اجرای مرحله دوم هدفمندی در فصل نخست سال ۹۱ و تعبیر وی از اقدام دولت به توفان تورمی نشان از نگرانی جدی مجلس درباره تبعات اجرای مرحله دوم هدفمندی در شرایط فعلی است و انتقاد از غیرقانونی بودن اجرای مرحله دوم در ۳ ماه نخست سال است؛ اما ساعتی بعد رئیس جمهور در اظهاراتی اعلام کرد: «گام دوم هدفمندی یارانه‌ها برای اجرا آماده است.» لذا نخستین اظهار نگرانی در مسیر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها نه از سوی مجلس، بلکه در تحلیل رسمی رئیس کل بانک مرکزی از احتمال شتاب گرفتن تورم است. تورمی که به وضوح در عرصه مواد غذایی، کالاهای اساسی و مایحتاج زندگی مردم مشهود است.

مرتضوی و مجلس

اعتماد در گزارش اصلیخود، نوشته مرتضوی دیروز از آمدن به مجلس اجتناب كرد؛ درست ساعتی پس از اینكه استیضاح وزیر كار به دلیل انتصاب سعید مرتضوی با 19 امضای نهایی تقدیم هیئت‌رییسه مجلس شد و باهنر استقبال گرمی كرد و قول داد «اگر بلایی نازل نشود، استیضاح امروز صبح وصول می‌شود» با این اوصاف، ماجرای مرتضوی در حال بالا گرفتن است و اگر از چهره‌های موثر در مجلس كسی دست به كار منتفی كردن نشود، 10 روز دیگر عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر كار دولت احمدی‌نژاد به خاطر یك انتصاب كارش به استیضاح كشیده می‌شود.

به نوشته این گزارش: دو گروه در مجلس هستند؛ گروه اولی كه محورهای استیضاح‌شان می‌گوید چون مرتضوی در چند بند متهم قضایی است باید بركنار شود و احمدی‌نژاد باید بین او و وزیر كارش یكی را انتخاب كند و گروه دوم كه می‌گویند كدام اتهام؟ مگر مرتضوی در دادگاهی مجرم شناخته شده كه به احمدی‌نژاد فشار می‌آورید؟ و حتی پیش‌بینی می‌كنند رییس‌جمهور حاضر است وزیرش بركنار شود اما از موضع دفاع از مرتضوی كوتاه نیاید. در این بین، شیخ‌الاسلامی سكوت كرده و انتصاب 20 روزه مرتضوی می‌رود تا وزیر كار را پای احضار و جواب پس دادن بكشاند.

سروش فرهادیان درشرقنوشته: فصل یك دوگانه جدید آغاز شده است؛ فصل اصرار دولت بر انتصاب و فشار مجلس به بركناری. نقش نخست هم نه منصوب‌كننده است و نه فشارآورنده. چهره نام‌آشنایی است از جنس قوه سوم: قوه قضاییه؛ «سعید مرتضوی.» حالا دیگر می‌توان گفت سمت جدید سعید مرتضوی، كار دست وزیر كار داده است.

آنقدر دولت بر ریاست دادستان سابق و معروف تهران بر صندوق تامین اجتماعی اصرار كرد كه مجلس سرانجام به سمت استیضاح وزیر كار رفت. به نوشته این گزارش عبدالرضا شیخ‌الاسلامی باید تاوان تصمیمی را بدهد كه شاید خودش خیلی در آن نقشی نداشته و ندارد. چه آنكه مرتضوی در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز نماینده ویژه رییس‌جمهوری بود و انتصاب او بر سمت رییس صندوق تامین اجتماعی را هم خیلی‌ها بر آمده از نظر رییس‌جمهوری می‌دانند؛ نظری كه مدت‌هاست خیلی به سمت انتصاب‌های بی‌جنجال نمی‌رود و هر كجا حاشیه‌ای باشد كشش به همان سمت است.

انتصاب مرتضوی را هم باید یكی از انتصاب‌هایی دانست، كه در آن حاشیه بر متن غلبه دارد. نه اینكه صندوق تامین اجتماعی مهم نباشد، كه هست. سازمانی كه هر چه سیاسی نیست، پولی است. نامش تامین اجتماعی است اما از رهگذر همین تامین اجتماع شركتی دارد به نام «شستا» كه به اندازه یك دولت چرخش مالی دارد. اگر در اینكه صندوق تامین اجتماعی، اجتماع را تا چه حد تامین می‌كند حرف باشد، در تامین صندوقش خیلی حرفی نیست. صندوقی آنقدر پر و پیمان كه رقم اختلاس‌شده مورد ادعای برخی از نمایندگان تحقیق و تفحص‌كننده از آن نزدیك به هزار میلیارد تومان است و حتی تحقیق‌كنندگان مدعی هستند اگر امكان ادامه كار داشتند و دست‌انداز ایجاد نمی‌شد، می‌توانستند اسنادی به دست بیاورند كه ركورد اختلاس سه هزار میلیارد تومانی را هم بشكند.

آمارهای قلابی گردشگری

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علی دیواندری، اعتماد

زهراكشوری درگزارشیدر تهران امروز نوشته بازی با اعداد در حوزه گردشگری كشور همچنان خبرساز است. منتقدان افزایش 35 درصدی حضور گردشگری در سفر‌های نوروزی سال 91 هنوز در انتظار روشن شدن چگونگی حساب و كتاب این آمار توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی هستند. تناقض‌های آماری در گفته‌های مسئولان استانی وشهرستانی سازمان میراث فرهنگی هم آنقدر زیاد است كه حتی آمارهای سازمان میراث فرهنگی را هم زیر سوال می‌برد.

رضاصیادی هم در همین روزنامه با عنوان رقابت‌های آماری نوشته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چند هفته قبل از تعطیلات نوروزی با صراحت اعلام كرد كه آمار مسافران نوروزی در نوروز 91 بالا می‌رود. مدیران این سازمان تلاش كردند این اتفاق را به عنوان یك موفقیت بزرگ برای خود ثبت كنند، در حالی كه شهروندان عادی هم به درستی این نكته را دریافته‌اند كه با توجه به نرخ دلار و نوسانات عجیب حوزه اقتصاد در سال 90، طبیعی بود كه امسال بسیاری از مردم قید سفرهای خارجی را بزنند و به جای جهانگردی، ایرانگردی كنند. پس از پایان تعطیلات نیز همان گونه كه قابل پیش‌بینی بود آمارهای ضد و نقیض فراوانی از سوی مسئولان مطرح و در نهایت اعلام شد كه سفرهای نوروزی امسال حدود 33 درصد افزایش پیدا كرده و به بیش از 162 میلیون سفر رسیده است.

به نوشته این مقاله: بیشتر مسئولان به فكر آن هستند كه برای دوره مدیریتی خود ركوردی ثبت كنند و به جای گینس در بولتن‌‌های اداری ثبت كنند، مثل فلان سازمان كه در برخی شهرهای كشور نمازخانه سیار به پا كرده، حالا مدعی شده كه در ایام نوروز توانسته بستر اقامه چندین هزار ركعت نماز را مهیا كند! باید به این مدیران محترم گوشزد كرد كه دوران مقهور اعداد شدن به سر رسیده و به هیچ وجه مردم فریب آمارهای نجومی را نمی‌خورند.

مذاکرات هسته ای و مذاکرات با آمریکا

داوود هرمیداس‌باوند درمقاله ایدر اعتماد نوشته مذاكرات ایران و گروه 1+5 در ماه جاری صورت می‌گیرد، اما آنچه حائز اهمیت است توجه به این موضوع است كه باید اراده جدی از سوی طرفین مورد مذاكره برای حل و فصل مشكلات برنامه هسته‌یی ایران و گفت‌وگوی سازنده وجود داشته باشد.

اینكه مكان مذاكرات در كجا باشد و در چه زمانی صورت گیرد چندان مهم و حیاتی نیست، اصل آن است كه طرفین این مذاكرات بخواهند كه بن‌بست پرونده هسته‌ای ایران از بین برود و مشكلات آن به بهترین شكل حل و فصل شود.

یكی از موضوعاتی كه موجب شده است مشكلات پرونده هسته‌ای ایران كماكان به قوت خود باقی باشد این است كه به دلیل اختلافات طویل‌المدت ایران و آمریكا امكان دستیابی به یك موضع واحد وجود ندارد. در پیگیری ابهامات پرونده هسته‌ای ایران، آمریكا به دلایل خاص نقش ویژه‌ای بازی می‌كند. معمولا در زمان بروز بحران‌های سیاسی، طرفین مورد مناقشه به موازات هم و از طرق مختلف سعی در رفع مشكلات دارند.

در همین زمان مدیر روزنامه کیهان درسرمقالهاین روزنامه از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به خاطر افشای نظر وی در مورد مذاکره با آمریکا انتقاد کرده و نوشته: ظاهراً جناب رفسنجانی فراموش كرده اند كه آمریكا، مذاكره را فقط برای مذاكره می‌خواهد و نه حل و فصل مسائل طرفین. بنابراین، وقتی مسئله فیمابین با مذاكره قابل حل نیست باید دید آمریكا مذاكره را برای چه می‌خواهد و چرا این همه برآن اصرار می‌ورزد؟! پاسخ بسیار روشن و خالی از ابهام است، آمریكا مذاكره را برای ارائه به نهضت‌های اسلامی و مخصوصاً این روزها برای ارائه به انقلاب‌های اسلامی منطقه می‌خواهد و به محض آن كه با آمریكا پای میز مذاكره بنشینیم، این نشست را فاكتور كرده و به همه ملت‌های مسلمان و انقلابی می‌فروشد كه «اگر الگوی نهضت و حركت ضد استكباری و ضد استبدادی شما انقلاب اسلامی ایران است، ایران نیز در نهایت چاره ای جز كنار آمدن با آمریكا نداشته است»!

نماینده ولی فقیه در کیهان در انتهای مقاله اش به رییس سه دوره مجلس و دو دوره ریاست جمهوری و جهار دوره ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآوری کرده که: مقایسه آمریكا با چین و روسیه و انگلیس هم قیاس مع الفارق است زیرا درگیری اصلی ایران اسلامی با آمریكا بوده و هست و دیگر كشورهای مورد اشاره در اظهارات آقای رفسنجانی نه سابقه ای قابل قیاس با آمریكا در برخورد با ایران داشته و دارند و نه از رابطه و مذاكره در پی رسیدن به اهدافی هستند كه آمریكا دنبال می‌كند بنابراین رابطه و مذاكره با آنها می‌تواند در چارچوب عزت و حكمت و مصلحت صورت پذیرد و چنانچه وارد فازی نظیر آمریكا شوند- كه نمی توانند- به یقین با برخورد مشابهی از سوی ایران اسلامی روبرو خواهند شد.

خارش صدساله

علیرضا امیرحاجبی درمقاله ایدر شرق از وضعیت روزنامه نویسی در ایران انتقاد کرده و نوشته: بالاخره ما نفهمیدیم كه خبرنگار یا روزنامه‌نگار بودن برای جامعه مفید است یا نه! بعضی‌ها كه نه، خیلی‌ها، یك‌جوری به ما اهالی رسانه نگاه می‌كنند كه به هیچ مفهومی جز جمله «بزنم درب و داغونت كنم» یا «باز این فضول‌ها پیداشون شد» دلالت نمی‌كند. اعتراف می‌كنم كه در تناقض مضحكی‌گیر كردیم‌ ما. ما اهالی رسانه!

این روزنامه نگار اضافه کرده: مدت‌هاست كمتر تن به مصاحبه با حضرات كله‌گنده می‌دهم. به دوستان مطبوعاتی خودم پیشنهاد می‌دهم زیربار خواسته‌های مصاحبه‌‌شوندگان نروند. بیایید این قانون نانوشته ویژه ایران را یك‌بار برای همیشه نقض كنیم و بر استقلال قلم مطبوعاتی تاكید ورزیم. هر چه عقب برویم حضرات جلوتر می‌آیند و در نهایت چشم باز می‌كنیم و می‌بینیم تبدیل به كارمند روابط عمومی آنها شده‌ایم، در این سال جدید یاد بگیریم كه بگوییم: «نه»

دوستی می‌گفت اگر بگوییم «نه»، فرصت‌های شغلی خود را از دست می‌دهیم!

گفتم: «مرده‌شور این فرصت شغلی را ببرند كه برای یك مصاحبه هزار كلمه‌ای روزنامه‌نگار موظف شود مرتب كلمه و جمله حذف یا اضافه كند.»

به‌خدا غمباد گرفتیم ما اهالی مطبوعاتی از بس كه غمباد گرفتیم.

جوک‌های باهنر

سیاست روز درستون طنزننجون نوشته:

باهنر: علت حضور من در حزب بیشتر به خاطر این بود که نام شهید باهنر زنده بماند وگرنه خود من هیچ خاصیت ویژه ای نداشتم.

ننجون: راستش را بخواهید ما هم خاصیت ویژه ای نداریم فقط بلدیم جوک‌های خنده دار تعریف کنیم.

باهنر: ریاضی ام هم بد نیست.

ننجون: اگر راست می‌گویید این مساله را حل کنید.سه هزار میلیارد تومان تقسیم بر هفتاد و پنج میلیون می‌شود چقدر؟!

باهنر: وقتهایی که سخنرانی میکنم احساس می‌کنم که مستمعین خیلی جدی به حرفهایم گوش میدهند.

ننجون: اتفاقا ما هم وقتی این طنزهای بی مزه را می‌نویسیم احساس می‌کنیم خوانندگان از شدت خنده، ریسه می‌روند.

باهنر: گاهی تحلیل هایی میکنم و حس می‌کنم که مخاطب قانع میشود، لذت میبرم و احساس رضایت میکنم.

ننجون: وقتی برای خودتان نوشابه باز می‌کنید احساس خاصی ندارید قربان؟!

کارتون روز

حق نشر عکس na
Image caption موج گرانی در سال نهنگ، سلمان طاهری، از شرق

مطالب مرتبط