واکنش‌ها به اظهارات هاشمی رفسنجانی: چرا سانسور می‌کنید؟

هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس hashemirafsanjani.ir
Image caption آقای هاشمی رفسنجانی گفته بود که آمریکا قدرت برتر دنیاست و نمی‌شود برای همیشه با آن گفتگو نکرد

در حالی که اعتراض‌ها به اظهارات اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی در مورد مذاکره با دولت آمریکا ادامه دارد، از او نقل شده که در دفاع از خود گفته است: اگر این اظهارات اشکالی داشت، آیت الله خمینی به آن واکنش نشان می‌داد.

آقای هاشمی رفسنجانی اخیرا در مصاحبه با فصلنامه مطالعات بین المللی گفت که در زمان حیات آیت الله روح الله خمینی، در نامه ای محرمانه به او نوشته بود: "سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. آمریکا قدرت برتر دنیا است."

این سخنان مورد اعتراض شدید منتقدان آقای هاشمی رفسنجانی و مخالفان برقراری رابطه با آمریکا در ایران قرار گرفته است.

حسین شریعتمداری، نماینده آیت الله خامنه ای در روزنامه کیهان در سرمقاله امروز چهارشنبه ۱۶ فروردین (۴ آوریل) این روزنامه نوشت: "مذاکره و رابطه با آمریکا یکی از خطوط قرمز حضرت امام بود که بارها بر آن تأکید ورزیده و علت اجتناب از مذاکره و رابطه با آمریکا را نیز به وضوح بیان کرده بودند".

او از آقای هاشمی رفسنجانی پرسیده است که چرا در مصاحبه اخیر خود، پاسخ آیت الله خمینی به نامه محرمانه خود را "سانسور" کرده و چیزی در مورد آن نگفته است.

آقای شریعتمداری بخش هایی از سخنان آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران را نقل کرده که بر مخالفت شدید او با مذاکره با دولت آمریکا دلالت دارد.

محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی شهر در مجلس ایران هم امروز در نطق میان دستور خود با اشاره به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "توجه این فرد را به گوشه ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با پاسداران جلب می کنم که گفته بودند: در شرایطی که آمریکا صراحتا نظام اسلامی را تهدید و به ملت ایران اهانت می کند، عده ای دم از مذاکره با آمریکا می زنند که این افراد یا با الفبای سیاست و یا با الفبای غیرت آشنایی ندارند."

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در این مورد گفت که اظهارنظر در مورد رابطه و مذاکره با آمریکا منحصرا در صلاحیت رهبر ایران است.

او در پاسخ به سئوال خبرگزاری مهر در مورد تأثیر احتمالی سخنان آقای هاشمی رفسنجانی بر مذاکرات آتی ایران و گروه ۱+۵ گفت: "آمریکایی ها هم به خوبی می دانند که در ایران کسی نمی تواند بدون در نظر گرفتن نقطه نظرات مقام معظم رهبری در خصوص رابطه با آمریکا تصمیم گیری کند".

در همین حال، فاضل موسوی، یکی از نمایندگان عضو فراکسیون اقلیت مجلس ایران از دیدار تعدادی از اعضای این فراکسیون با آقای هاشمی رفسنجانی و دفاع او از اظهاراتش در این دیدار خبر داد.

آقای موسوی گفت: "آقای هاشمی در این دیدار تأکید کرد که انتظار نداشته است که واکنش ها به سخنانش در مورد رابطه با آمریکا در این حد باشد و جنجال آفرینی به بار بیاورد".

او گفت که آقای هاشمی رفسنجانی در این دیدار گفته است: "اگر بحث هایم در مورد رابطه با آمریکا در آن نامه مورد تردید بود، حتما حضرت امام در همان زمان پاسخ من را می دادند".

مجید نصیرپور، یکی دیگر از اعضای فراکسیون اقلیت مجلس که در دیدار مذکور حاضر بود، گفت که از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی چنین برداشت کرده که "اعتقاد امروزشان هم این است که گفت و گو می تواند بخش عمده ای از مشکلات بین المللی ما را در عرصه جهان حل کند".

مطالب مرتبط