وزیر راه و شهرسازی ایران: ورود هواپیماهای قطری منتفی شد

هواپیمای قطر حق نشر عکس non
Image caption دولت ایران پیشتر اعلام کرده بود که اجازه داده تا شرکت هواپیمایی قطر بخشی از پروازهای داخلی ایران را نیز بر عهده بگیرد.

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی ایران اعلام کرده که خرید هواپیما از قطر برای پرواز در داخل ایران منتفی شده است و ایران از قطر هواپیمایی نخواهد خرید.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای نیکزاد نوشته که "وزارت راه و شهرسازی از خرید هواپیما از شرکت هواپیمایی قطر ایرویز منصرف شده است و هیچ هواپیمایی از کشور قطر خریداری نخواهد شد."

این خبرگزاری نوشته که وزارت مسکن و شهرسازی مذاکراتی را برای "تامین نیاز خطوط هوایی کشور" با شرکت هواپیمایی قطر ایرویز انجام داده بود تا از این شرکت "هواپیما بخرد."

در پائیز سال گذشته دولت ایران اعلام کرده بود که بخشی از پروازهای داخلی خود را به شرکت هواپیمایی قطر خواهد داد که با مخالفت‌هایی در داخل ایران رو‌به‌رو شد.

همان زمان آقای نیکزاد گفته بود که ورود شرکت هواپیمایی قطر به پروازهای داخلی به نفع ایران است و با مذاکراتی که با این شرکت قطری انجام شده است تعداد پروازهای این شرکت از ۲۱ پرواز به ایران به ۷۰ پرواز افزایش پیدا می کند.

دولت معتقد بود که شرکت هواپیمایی قطر درخواست افزایش تعداد پرواز به شهرهای ایران را داده و دولت نیز موافقت کرده که "تعداد پروازهای قطر می تواند به ۷۰ پرواز برسد در صورتی که بخشی از پروازهای داخلی را هم بر عهده بگیرد."

تاکنون گزارشی در باره خرید هواپیما از این شرکت قطری منتشر نشده بود و معلوم نیست که آیا منظور وزیر راه و شهرسازی ایران، همان طرح مجوز شرکت هواپیمایی قطر در پروازهای داخلی است یا خرید هواپیما طرح جداگانه ای بوده است.

ناوگان هواپیمایی ایران به دلیل تحریم های بین المللی به شدت فرسوده است و این کشور در سه دهه گذشته نتوانسته ناوگان خود را بازسازی کند.

استفاده از هواپیماهای دست دوم و روسی که مدتی در دستور کار بود، نتوانست مشکل این کشور را حل کند.

آقای نیکزاد گفته که ۱۸ خط هوایی در داخل کشور فعال است که "از این تعداد تنها شرکت هواپیمایی هما متعلق به دولت است و بقیه شرکت های هواپیمایی متعلق به بخش خصوصی است."

مطالب مرتبط