نماینده مجلس ایران: مسئولان ترکیه آلت دست استکبار جهانی شده‌اند

حق نشر عکس ISNA
Image caption اسماعیل کوثری: ترکیه باید احساس شرم کند که با اظهار نظرات و اقدام نابخردانه‌ همه دشمنان سوریه را در کشور خود به نام دوستان این کشور جمع کرد

انتقاد کم سابقه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از اظهارات مقام های ایرانی با واکنش تند یکی از نمایندگان مجلس ایران رو‌به‌رو شده است.

محمد اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران، در واکنشی به سخنان آقای اردوغان و همینطور سیاست ترکیه در قبال بحران سوریه، سیاست های اخیر ترکیه را "نابخردانه" خواند و گفت که آقای اردوغان با موضع گیری های اخیرش جایگاه سیاسی خود را از دست داده است.

او همچنین گفت: "باید گفت متاسفانه مسئولان ترکیه به آلت دست و به نوعی به عامل استکبار جهانی تبدیل شده‌اند."

یک روز پیش نخست وزیر ترکیه گفت که ایران در حال از دست دادن وجهه بین المللی اش است، زیرا "صداقت" ندارد.

اننقاد تند آقای اردوغان در پی مخالفت مقام های بلندپایه ایران در خصوص میزبانی ترکیه برای برگزاری مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و تغییر محل آن به کشور دیگری مطرح شد.

قرار بود ترکیه در روزهای ۱۳ و ۱۴ آوریل میزبان مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در استانبول باشد. اما عده ای از مقام های ایرانی در اعتراض به برگزاری نشست "دوستان سوریه" در ترکیه، خواهان تغییر محل برگزاری مذاکرات به شهرهایی چون بغداد و دمشق شدند.

آقای اردوغان در یک کنفرانس خبری در آنکارا در این باره گفت: "ایران در تغییر محل گفت و گوهای هسته ای از استانبول به دمشق و بغداد، صادقانه عمل نمی کند و به دلیل نداشتن صداقت، ایران در حال از دست دادن وجهه بین المللی اش است."

وی گفته بود: "پیشنهاد برای برگزاری مذکرات در دمشق و بغداد، فقط اتلاف وقت است و مذاکره ای صورت نخواهد گرفت. چون ایران می داند که طرفهای مقابل به دمشق یا بغداد نمی آیند."

آقای کوثری در رابطه با نشست "دوستان سوریه" گفت: "ترکیه باید احساس شرم کند که با اظهار نظرات و اقدام نابخردانه‌ همه دشمنان سوریه را در کشور خود به نام دوستان این کشور جمع کرد."

یکشنبه گذشته، وزیران خارجه بیش از ۷۰ کشور جهان در دومین نشست "دوستان سوریه" در استانبول شرکت کردند و روش‌های افزایش فشارها بر دولت بشار اسد برای اجرای طرح صلح پیشنهادی فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب را بررسی کردند.

کشورهای حامی دولت بشار اسد، از جمله روسیه، چین و ایران در این نشست نماینده‌ای نداشتند.

روابط 'استراتژیک و برادرانه'

در روزهای اخیر در حالی که تعدادی از نماینگان مجلس از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، علاء الدین بروجردی و پرویز سروری موضع سختی در قبال ترکیه گرفته اند، وزارت امور خارجه ایران موضع نسبتا ملایم تری داشته است و به نظر می رسد مسئولان این وزارتخانه تلاش دارند از تنش های ایجاد شده میان دو کشور بکاهند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این باره گفت: "مواضع رسمی مسئولان ذیربط باید ملاک ارزیابی و عمل قرار گیرد و اظهارات اشخاص مختلف در دو کشور نباید بر روابط راهبردی ایران و ترکیه تاثیر منفی بگذارد."

او گفت: "جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند و موثر منطقه با مشترکات فراوان تاریخی، فرهنگی و اعتقادی دارای روابطی راهبردی هستند و در اکثر موضوعات سیاسی و بین المللی مواضع نزدیک به هم دارند."

تلویزیون عربی زبان العالم، وابسته به صدا و سیمای ایران نیز خبر داده که احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت گو کرده و به او گفته است: "روابط میان ترکیه و ایران استراتژیک و برادرانه است و ترکیه همچنان آمادگی دارد میزبان مذاکرات ایران و ۱+۵ باشد."

احمد داود اوغلو هم پیشتر گفته بود که علی اکبر صالحی، همتای ایرانی‌اش به او اطمینان داده که سخنان علیه ترکیه بیانگر سیاست رسمی دولت ایران نیست.

به گفته آقای داود اوغلو این سخنان با "روابط ریشه دار" دو کشور در تناقض است.

حق نشر عکس Getty
Image caption رجب طیب اردوغان: به دلیل نداشتن صداقت، ایران در حال از دست دادن وجهه بین المللی اش است

بخش عمده ای از تنش اخیر میان ایران و ترکیه، ناشی از اختلاف‌نظر دو کشور بر سر مسئله سوریه بوده است.

سوریه، مهمترین متحد ایران در جهان عرب به شمار می رود و ایران مخالف برکناری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است و همواره کشورهای غربی را متهم به مداخله در امور داخلی سوریه و ایجاد تفرقه میان مردم این کشور کرده است.

در مقابل ترکیه از بشار اسد خواسته است که از قدرت کناره گیری کند و علاوه بر اینکه به گروه های مخالف حکومت سوریه اجازه داده که در استانبول ملاقات کنند، میزبان کنفرانسی برای پیدا کردن راه حلی برای پایان دادن خشونت ها در سوریه نیز بوده است.

هفته گذشته رجب طیب اردوغان به ایران رفت و بر سر برنامه هسته ای ایران و مسئله سوریه با مقام های ایرانی از جمله رهبر، رئیس جمهور و رئیس مجلس ایران گفت و گو کرد.

بخشی از هدف آقای اردوغان برای این سفر علاوه بر گفت و گو بر سر برنامه های هسته ای ایران، این بود که از مقام های ایرانی بخواهد

تا سیاست های خود در حمایت از حکومت سوریه را تعدیل کنند.

اما آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در دیدارش با نخست وزیر ترکیه، بار دیگر بر حمایت ایران از حکومت سوریه و ریاست جمهوری بشار اسد تاکید کرد.

کاهش واردات نفت از ایران به ترکیه، در راستای تحریم های نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا از دیگر مسائلی است که تنش در رابطه سیاسی این دو کشور همسایه دامن زده است.

مطالب مرتبط