ایرانی ها در سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان خودرو خریده اند

حق نشر عکس 1
Image caption سال گذشته در ایران یک میلیون۶۶۸ هزار خودرو شماره گذاری شده است

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران اعلام کرده که در سال گذشته خورشیدی، در این کشور یک میلیون ۶۶۸ هزار خودروی جدید شماره گذاری شده است و مردم بابت خرید این خوردوها ۱۲ هزار میلیارد تومان پول پرداخت کرده اند.

سرتیپ اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در جلسه علنی مجلس گزارشی از عملکرد قانون جدید تخلفات رانندگی ارائه کرده و گفته است که با اجرای این قانون که در آن میزان جریمه ها افزایش پیدا کرده، "سوانح و حوادث کاهش یافت."

اجرای قانون جدید نحوه رسیدگی به تخلفات رانندگی، یک سال پیش آغاز شد و به گفته آقای مومنی، در این مدت نسبت به سال ۱۳۸۸ نزدیک به ۱۴ درصد از تعداد کشته ها کم شده است.

گزارش پلیس نشان می دهد که تعداد کشته های تصادفات رانندگی در سال ۱۳۸۸، حدود ۲۳ هزار نفر بوده که به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، این رقم در سال گذشته بعد از اجرای قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی به ۲۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

پلیس تعداد کل خودروهای ایران را حدود ۱۵ میلیون دستگاه برآورد کرده است. به گفته آقای مومنی، با وجود افزایش یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال گذشته "حدود سه هزار انسان کمتر کشته شدند که این موضوع می تواند به دلیل اجرای قانون جدید نحوه رسیدگی به تخلفات رانندگی باشد."

پلیس می گوید که تعداد خودرو در ایران در دهه گذشته خورشیدی ۴ میلیون دستگاه بوده ولی اکنون این رقم به مرز ۱۵ میلیون دستگاه رسیده است.

حق نشر عکس Isna
Image caption در ۳۲ سال گذشته در ایران در تصادفات رانندگی ۸۰۰ هزار نفر کشته و حدود ۹ میلیون نفر زخمی شده اند.

مطابق برآورد پلیس ایران، تا ۹ سال دیگر یعنی پایان دهه ۹۰ خورشیدی، تعداد خودروها در ایران به بیش از ۳۰ میلیون دستگاه خواهد رسید.

با وجود کاهش تعداد کشته های تصادفات رانندگی، به عقیده کارشناسان باز هم میزان مرگ و میر ناشی از حوادث و سوانح رانندگی در ایران بسیار بالاست.

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران، در سال های اخیر برنامه های متعددی را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته اند. با این حال در ایران سالانه حدود ۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد.

به عقیده کارشناسان، ناامنی جاده های ایران، عمر بالای خودروهای مورد استفاده مردم و برخوردار نبودن خودروهای تولیدی از ایمنی کافی، مهمترین دلایلی هستند که موجب شده اند تا تا آمار تصادفات در ایران بسیار بالا باشد.

پلیس امیدوار است با اجرای قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی و افزایش ایمنی خودروهای ساخت داخل، از میزان تصادفات کاسته شود.

بنابر گزارش های منتشر شده، در ۳۲ سال گذشته در ایران در تصادفات رانندگی ۸۰۰ هزار نفر کشته و حدود ۹ میلیون نفر زخمی شده اند.

مطالب مرتبط