آیا احمدی‌نژاد به توصیه رهبری برای حضور در مجمع تشخیص عمل می‌کند؟

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption سایت الف نوشته بود که آقای احمدی‌نژاد دو راه پیش رو دارد: "شرکت در جلسات مجمع، یا عدم حضور در جلسه‌ای که ریاستش با هاشمی است، به بهای نادیده گرفتن حکم رهبری"

با وجود گمانه زنی‌های حاکی از احتمال پایان غیبت چند ساله محمود احمدی‌نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس جمهور ایران در اولین جلسه دور جدید این مجمع حاضر نشده است.

در واکنش به غیبت آقای احمدی نژاد در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا باهنر از اعضای این شورای حکومتی به خبرگزاری فارس گفته است که سران قوا باید در جلسات مجمع حضور جدی داشته باشند و رهبر جمهوری اسلامی انتظار دارد "اعضای مجمع تشخیص، اختلافات شخصی خود را وارد این مجمع نکنند".

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران روز ۲۴ اسفند سال گذشته، ضمن انتصاب اکبر هاشمی رفسنجانی به ریاست دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعیین سایر اعضای مجمع، آنها را به "حضور فعال در جلسات" توصیه کرد.

این تاکید رهبر ایران، در حالی صورت می گرفت که حاضر نشدن آقای احمدی نژاد در جلسات مجمع تشخیص، در سال های گذشته مورد توجه رسانه ها قرار داشت و به گفته آقای رفسنجانی، محمود احمدی نژاد از زمان رسیدن به ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴، مجموعا تنها سه بار در جلسات مجمع شرکت کرده است.

به نوشته سایت عصر ایران، مسئولان نهاد ریاست جمهوری علت غیبت رئیس دولت در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص را را سفر وی به استان خراسان رضوی برای افتتاح پروژه مسکن مهر عنوان کرده اند.

این سایت محافظه کار منتقد دولت دهم، در واکنش به توضیح نهاد ریاست جمهوری در مورد غیبت محمود احمدی نژاد، نوشته که تعیین زمان برگزاری مراسم در استان خراسان رضوی در اختیار وزارت مسکن بوده است و "اگر رئیس‌جمهور می خواسته، می شده آن را با یک روز تعجیل یا تأخیر برگزار کرد".

با این حال، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اظهار نظری راجع به غیبت آقای احمدی نژاد، نسبت به تغییر رویه رئیس جمهور در سال جاری ابراز امیدواری کرده است.

وی با یادآوری صحبت‌هایی که در این مورد بین مسئولان مجمع و محمود احمدی نژاد انجام شده و قول دولت برای "همکاری بیشتر نسبت به گذشته" گفته است: "فکر می‌کنم امسال حضور دولت در جلسات مجمع پررنگ‌تر از گذشته باشد."

آزمون 'ولایتمداری'

سایت محافظه کار الف، پیش از تشکیل جلسه جدید مجمع تشخیص، این جلسه را آزمونی برای ولایتمداری رئیس جمهور دانسته و افزوده بود که وی دو راه را پیش رو دارد: "شرکت در جلسات مجمع، یا عدم حضور در جلسه ای که ریاستش با هاشمی است، به بهای نادیده گرفتن حکم رهبری".

اکبر هاشمی رفسنجانی، پیشتر در مورد غیبت محمود احمدی نژاد در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود که در بحث های این مجمع "تفاوتی بین اعضا و سران قوا نیست" و این در حالی است که آقای احمدی نژاد "در جلسات دیگری که دارد، رئیس است و کمی که بحث می‌شود، تصمیم می‌گیرد".

آقای رفسنجانی در ادامه، در نقل قولی از حبیب الله عسگراولادی، از اعضای مجمع تشخیص، گفته بود که رئیس جمهور در دیداری با وی گله کرده است که در جلسات مجمع به دیدگاه های او "توجه نمی شود".

علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور، در اظهار نظری متفاوت، دلیل غیبت طولانی مدت رئیس دولت در جلسات مجمع را حضور "‌افرادی در مجمع تشخیص که رودر‌روی نظام و رهبری ایستاده‌اند" دانسته است.

محمود احمدی نژاد و همکارانش، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به پشتیبانی از مخالفان حکومت ایران و تلاش برای ایجاد بحران برای دولت آقای احمدی نژاد متهم می کنند.

مطالب مرتبط