حضور احمدی نژاد و رفسنجانی در دیدار اعضای مجمع تشخیص با رهبر ایران

دیدار اعضای مجمع تشخیص با رهبر ایران حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption در جریان دیدار امروز اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با رهبر ایران، آیت الله خامنه ای بر "جایگاه بسیار مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام" تاکید کرده است

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، به همراه سایر اعضای این مجمع با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.

پایگاه اطلاع آقای خامنه ای یکشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) نوشته است که در جریان این دیدار، رهبر ایران "ضمن قدردانی از زحمات آقای هاشمی رفسنجانی و اعضای دوره قبلی مجمع"، بر "جایگاه بسیار مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام" تاکید کرده است.

در ۲۴ اسفند گذشته، آیت الله خامنه ای با صدور حکمی اکبر هاشمی رفسنجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابقا و اعضای دوره جدید این نهاد را معرفی کرده بود.

بر اساس تصمیم رهبر ایران، از میان اعضای سابق مجمع، میرحسین موسوی، محمد امامی کاشانی، محمد ری شهری، محمد رضا توسلی، بیژن نامدار زنگنه و محمد هاشمی (برادر اکبر هاشمی رفسنجانی) در دوره جدید حضور ندارند. به جای اعضای برکنار شده، محمود هاشمی شاهرودی، محمود محمدی عراقی، غلامرضا مصباحی مقدم، محمدحسین صفار هرندی، حسین محمدی، صادق واعظ زاده و احمد وحیدی به عضویت این شورا در آمده اند.

رهبر جمهوری اسلامی امروز با اشاره به به وظایف ذکر شده برای مجمع تشخیص در قانون اساسی، "مشورت دادن به رهبری برای سیاست های کلی نظام و تنظیم این سیاست ها که هندسه اساسی نظام و قوای سه گانه است" را از مسئولیت های اصلی مجمع دانسته است.

طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی، رهبر ایران باید پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی حکومت را تعیین کند. با وجود این، آیت الله خامنه‌ای اخیرا شوراهای حکومتی مختلف را تاسیس کرده که وظیفه آنها سیاست گذاری کلی و درازمدت است.

"هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا"، "شورای عالی مرکز الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت" و "شورای عالی فضای مجازی"، نهادهایی هستند که در همین ارتباط در ماه های گذشته تاسیس شده اند و وظایف آنها، موازی با مسئولیت های مجمع تشخیص به نظر می آید.

یکی دیگر از وظایف رهبر طبق قانون اساسی ایران، نظارت بر عملکرد قوای سه گانه است که آیت الله خامنه ای در آغاز دوره قبلی مجمع تشخیص، بخشی از این وظیفه را به مجمع تشخیص واگذار کرده بود.

با این وجود، وی مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در این تصمیم خود تجدیدنظر کرد و تا پایان دوره قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، عملا اجازه نظارت بر عملکرد قوای سه گانه را به مجمع نداد.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از صحبت های امروز خود، تاکید کرده که مواردی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان "مصلحت" تعیین می شوند باید توسط "اکثریت قاطع اعضا" مورد تصویب فرار بگیرند.

او افزوده است که "باید دوره و زمان همه احکامی که به عنوان مصلحت صادر می شود، مشخص باشد".

تصویر احمدی نژاد و رفسنجانی در کنار هم

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption احوالپرسی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد در جلسه امروز دیدار اعضای مجمع با رهبر ایران

در عکس های منتشر شده توسط سایت آیت الله خامنه ای در مورد دیدار امروز اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با رهبر ایران، محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی توامان دیده می شوند.

محمود احمدی نژاد از چند سال پیش در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی شرکت نکرده و این غیبت، مورد توجه رسانه های ایران قرار گرفته است.

رهبر ایران در اسفند گذشته، ضمن انتصاب اکبر هاشمی رفسنجانی به ریاست دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعیین سایر اعضای مجمع، آنها را به "حضور فعال در جلسات" توصیه کرده بود.

با این حال، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران در اولین جلسه دور جدید در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام در شنبه گذشته حاضر نشده است.

در واکنش به غیبت آقای احمدی نژاد در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا باهنر از اعضای این شورای حکومتی به خبرگزاری فارس گفته است که سران قوا باید در جلسات مجمع حضور جدی داشته باشند و رهبر جمهوری اسلامی انتظار دارد "اعضای مجمع تشخیص، اختلافات شخصی خود را وارد این مجمع نکنند".

به نوشته سایت عصر ایران، مسئولان نهاد ریاست جمهوری علت غیبت رئیس دولت در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص را را سفر وی به استان خراسان رضوی برای افتتاح پروژه مسکن مهر عنوان کرده اند.

این سایت محافظه کار منتقد دولت دهم، در واکنش به توضیح نهاد ریاست جمهوری در مورد غیبت محمود احمدی نژاد، نوشته که تعیین زمان برگزاری مراسم در استان خراسان رضوی در اختیار وزارت مسکن بوده است و "اگر رئیس‌جمهور می خواسته، می شده آن را با یک روز تعجیل یا تأخیر برگزار کرد".

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اظهار نظری راجع به غیبت آقای احمدی نژاد، نسبت به تغییر رویه قبلی رئیس جمهور در ارتباط با مجمع در سال جاری ابراز امیدواری کرده است.

وی با یادآوری صحبت‌هایی که در این مورد بین مسئولان مجمع و محمود احمدی نژاد انجام شده و قول دولت برای "همکاری بیشتر نسبت به گذشته" گفته است: "فکر می‌کنم امسال حضور دولت در جلسات مجمع پررنگ‌تر از گذشته باشد."

سایت محافظه کار الف، پیش از تشکیل جلسه جدید مجمع تشخیص، این جلسه را آزمونی برای ولایتمداری رئیس جمهور دانسته بود.

این سایت افزوده بود که آقای احمدی نژاد دو راه را پیش رو دارد: "شرکت در جلسات مجمع، یا عدم حضور در جلسه ای که ریاستش با هاشمی است، به بهای نادیده گرفتن حکم رهبری".

مطالب مرتبط