'آمریکا و متحدانش در پی بسته شدن تاسیسات فردو'

حق نشر عکس Reuters
Image caption آخرین دور مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک در ژانویه سال میلادی گذشته در استانبول بدون هیچ نتیجه گیری برگزار شد.

روزنامه نیویورک تایمز خبر داده آمریکا و متحدان اروپایی اش در پی بسته شدن فوری و برچیده شدن نهایی تاسیسات فردو هستند.

به گزارش این روزنامه آمریکا و متحدانش در عین حال می خواهند در مذاکرات قریب الوقوع خود با ایران از تهران بخواهند تولید اورانیوم با غلظت بالا را به حالت تعلیق دربیاورد و ذخیره اورانیوم غنی شده با غلظت بالای خود را نیز از کشور خارج کند.

آخرین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی در استانبول بدون آن که به نتیجه‌ای برسد، برگزار شد.

همزمان اسرائیل در روز یکشنبه خواستار تعیین محدودیت های سخت بر غنی سازی اورانیوم توسط ایران در جریان این مذاکرات شد.

ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل به برنامه "جی پی اس" سی ان ان گفت که "اگر گروه 1+5 یک حد خیلی پایین تر تعیین کند، مثلا اینکه به توقف غنی سازی 20 درصدی قانع شود، این بدان معنی است که ایرانی ها به بهای خیلی کم راه ادامه برنامه اتمی نظامی خود را باز کرده اند."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که مذاکرات دو طرف در تاریخ ۱۳ و ۱۴ آوریل در استانبول ترکیه برگزار می شود، با این همه کمی بعد ایران موضع خود را تغییر داد و گفت استانبول در این مذاکرات بی طرف نیست و گفتگوها باید در کشوری بی طرف مثل عراق برگزار شود.

نیویورک تایمز به نقل از برخی کارشناسان نوشته پذیرش چنین درخواستی برای رهبران ایران که می خواهند نشان بدهند دست بالا را در مذاکرات دارند دشوار خواهد بود با این همه دولت آمریکا با کمتر از بسته شدن تاسیسات فردو کنار نخواهد آمد.

در همین حال روزنامه واشنگتن پست خبر داده که تصاویر هوایی تاسیسات هسته ای فردو سه سال پیش توسط یک هواپیمای بدون سرنشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که به عمق خاک ایران نفوذ کرده بود گرفته شده است.

به گزارش این روزنامه در این عملیات هواپیمایی بدون سرنشین که به آر-کیو-سنتینل معروف بوده به عکس برداری از این منطقه پرداخته است.

واشنگتن پست به نقل از مقامات امنیتی آمریکایی بدون ذکر نامشان می نویسد هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا صدها بار به عمق خاک ایران نفوذ کرده اند و اطلاعات جمع کرده اند. به گزارش این روزنامه، گر چه تحلیل گران آژانس های اطلاعاتی آمریکا در طول عملیات با دقت مراقب واکنش احتمالی سیستم های پدافند هوایی ایران بوده اند، اما یک مقام امنیتی آمریکا که نخواسته نامش فاش شود به این روزنامه گفته که سیستم های دفاعی ایران متوجه این عملیات نشده است.

واشنگتن پست نوشته پیش از اینکه یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا توسط ایران سرنگون شود، ده ها هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از مناطق حساس و یا مشکوک ایران عکس برداری کرده اند.