مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵؛ روز شنبه در استانبول

اشتون و جلیلی حق نشر عکس AFP
Image caption کاترین اشتون، نماینده گروه ۱+۵ و سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران

ایران و گروه ۱+۵ اعلام کرده‌اند که با برگزاری دور بعدی مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران در روز شنبه ۲۶ فروردین (۱۴ آوریل) در استانبول توافق کرده‌اند.

سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ گفت که با ایران توافق شده است دور بعدی مذاکرات هسته‌ای روز شنبه ۲۶ فروردین (۱۴ آوریل) در استانبول برگزار شود.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران هم با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: "به دنبال چندین دور مذاکرات فشرده میان معاونان دکتر جلیلی و کاترین اشتون، دو طرف با برگزاری دور نخست گفت‌وگوها در روز شنبه ۲۶ فروردین ماه در استانبول و انجام دور بعدی آن در بغداد موافقت کردند".

بر اساس این اطلاعیه، تاریخ دور دوم مذاکرات در پایان مذاکرات در استانبول اعلام خواهد شد.

سخنگوی خانم اشتون هم گفت: "امیدواریم که دور اول مذاکرات بتواند فضای سازنده ای برای دست یافتن به پیشرفت واقعی ایجاد کند، البته هدف ما وارد شدن به روندی پایدار است."

روزنامه نیویورک تایمز دیروز نوشته بود که دولت های غربی در این مذاکرات به دنبال جلب موافقت ایران برای تعطیلی فوری تأسیسات غنی سازی اورانیوم در فردو خواهند بود.

اما فریدون عباسی دوانی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به این خبر به تلویزیون ایران گفت: "زمانی که همه فعالیت‌های ما زیر نظر آژانس است، چرا باید فردو را تعطیل کنیم؟ به جای این کار بهتر است ۱+۵ یک پیشنهاد به ما بدهد که با هم مشارکت کنیم. بیایند از سرمایه‌گذاری ما استفاده کنند، مواد بدهند ما برای آنها سوخت بسازیم و تحویل بدهیم."

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران هم ضمن انتقاد از مذاکره کنندگان ۱+۵ که "همواره به طور یکطرفه از ایران مطالبات دارند" گفت که مذاکرات آینده باید دو طرفه باشد.

او روز یکشنبه ۲۰ فروردین (۸ آوریل) در دیدار با نخست‌وزیر پیشین ژاپن گفت که ایران در مذاکرات پیش رو "پیشنهادهای عملی" مطرح خواهد کرد.

آقای احمدی‌نژاد یادآوری کرد که در دوره‌های قبلی مذاکرات هم ایران پیشنهاد مبادله سوخت را دنبال کرده بود که طرف‌های غربی آن را نپذیرفتند.

رئیس‌جمهور ایران گفت: "در موضوع هسته‌ای، چیزی بیش از آنچه در چارچوب مقررات ان‌پی‌تی آمده، نمی‌خواهیم".

'برد برد'

در این حال علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با "خانه ملت"، خبرگزاری مجلس ایران ابراز امیدواری کرده است که دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای، "نسبت به نشست‌های گذشته" نتایج بهتری داشته باشد و "یک قدم به جلو برداشته شود".

آقای صالحی گفت: "امیدواریم ۱+۵ صادقانه پای میز مذاکره بنشیند و ما نیز با نیت صادقانه تلاش می‌کنیم که هر دو طرف به صورت برد-برد به نتیجه مرضی الطرفین برسند، تا هم جمهوری اسلامی به حق و حقوق خود دست یابد و هم نگرانی گروه ۱+۵ از آنچه تاکنون اعلام کرده برطرف شود".

قدرت‌های غربی می‌گویند که نگران بعد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران هستند.

آنها ایران را متهم می‌کنند که در پی دست یافتن به توانایی تولید سلاح اتمی است، اما ایران همواره تأکید می‌کند که این برنامه تنها اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در نخستین روز فروردین ماه در مشهد گفت: "ما به دلایل خودمان به هیچ‌وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. نه تولید کرده‌ایم و نه تولید خواهیم کرد".

در پی این اظهارات، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از ایران خواست که مغایرت تولید سلاح اتمی با اصول اسلامی را در عمل نشان دهد.

مطالب مرتبط