قرار منع تعقیب سعید مرتضوی لغو شد

رئیس یک شعبه دادگاه عمومی تهران، قرار منع تعقیب سعید مرتضوی، معاون پیشین دادستان کل ایران و دادستان سابق تهران، در پرونده بازداشتگاه کهریزک، را لغو کرده است.

بر اساس این قرار، سعید مرتضوی در دادسرای تهران تفهیم اتهام و پرونده او برای محاکمه به دادگاه فرستاده می شود. غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه هم از احضار آقای مرتضوی به دادگاه در آینده خبر داده است.

آقای مرتضوی اخیرا به رغم مخالفت شماری از نمایندگان مجلس، از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به مدیرعاملی صندوق تامین اجتماعی که بزرگترین سازمان بیمه گر ایران است، منصوب شده است.

پیشتر با صدور قرار منع تعقیب محاکمه او در دادگاه منتفی شده بود، اما رسانه های ایران گزارش می دهند که به دنبال آن حکم از سوی دادگاه عمومی، شاکیان خصوصی آقای مرتضوی به این حکم اعتراض کردند که دوشنبه ۲۱ فرودین (۶ آوریل) قاضی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه عمومی تهران مجددا برای آقای مرتضوی "قرار جلب به دادرسی" صادر کرد.

وکیل خانواده محمد کامرانی در گفت و گو با ایلنا (خبرگزاری کار ایران) صدور چنین حکمی را تایید کرده است.

مطابق قوانین دادرسی در ایران در صورتی که آقای مرتضوی از حضور در دادگاه خودداری کند، قاضی می تواند حکم جلب او را هم صادر کند، اما وکیل خانواده شاکی می گوید که آقای مرتضوی پیش از این در دادگاه حضور پیدا کرده بود.

مجلس ایران و سعید مرتضوی

شاکی آقای مرتضوی، خانواده محمد کامرانی شهروند ۱۸ ساله ایرانی است که در اعتراضات روز ۱۸ تیر سال ۱۳۸۸ بازداشت و روز ۲۵ تیر بر اثر شدت جراحات وارده در گذشت.

سعید مرتضوی از سوی کمیسیون ویژه مجلس درباره حوادث بعد از انتخابات، به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک، معرفی شده است.

مقام های امنیتی ایران آن زمان اعلام کردند که این بازداشتگاه به دستور رهبر ایران برچیده شد.

بر اساس گزارش کمیته ویژه مجلس، آقای مرتضوی در جلسه‌ای با اعضای این کمیته گفته بود که دلیل انتقال برخی از بازداشت شدگان به کهریزک "فقدان ظرفیت زندان اوین" بوده است.

او علت مرگ سه تن از بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر ۱۳۸۸ را ابتلای آنها به بیماری مننژیت دانسته بود اما کمیته ویژه مجلس این اظهارات آقای مرتضوی را رد کرد و آنها را "خلاف واقع" دانست.

آقای مرتضوی پس از افشای وقایع بازداشتگاه کهریزک که به مرگ چند بازداشتی در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ انجامید، زیر فشار مخالفان از سمت خود برکنار شد اما چندی بعد از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به ریاست ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز منصوب شد.

صندوق تامین اجتماعی که آقای مرتضوی اخیرا به عنوان مدیر عامل آن معرفی شده است، بیش از ۲۳ میلیون نفر از جمعیت ایران را تحت پوشش دارد و شرکت های متعددی را در اختیار دارد.