اوپک برای برقراری توازن در قیمت جهانی نفت تلاش می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption مشکل ایجاد شده در مورد بیمه های دریایی می‌تواند باعث توقف محموله‌های حامل نفت ایران برای مشتریان آسیایی شود

عبدالکریم لعیبی، وزیر نفت عراق و رئیس جدید سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) روز دوشنبه نهم آوریل (۲۱ فروردین) با اشاره به این که این سازمان در تلاش است تا در قیمت های جهانی نفت توازن ایجاد کند، گفت که نوسانات در قیمت نفت در بازارهای جهانی بیشتر ناشی از بی ثباتی های سیاسی است تا میزان تولید کشورها.

گزارش های حاکی است که پس از انتشار خبر موافقت ایران با از سرگیری مذاکرات در مورد برنامه هسته ای این کشور با کشورهای گروه ۱+۵، قیمت نفت خام امروز حدود یک دلار پایین آمد.

به گفته کارشناسان، از سرگیری مذاکرات می تواند تا حدی باعث کاهش نگرانی های جهانی نسبت به بروز اختلال در تامین نفت شود.

افزایش نگرانی ها در مورد تامین تقاضای جهانی نفت، تاثیر زیادی بر قیمت نفت داشته است.

آقای لعیبی تاکید کرده که اوپک نهایت تلاش خود را برای تأمین این تقاضا انجام می دهد.

وزیر نفت عراق گفت که انتظار می رود صادرات این کشور در ماه جاری میلادی به ۲.۳ میلیون بشکه در روز و یا اندکی بیشتر برسد.

در همین حال یک مقام ارشد صنعت نفت هنگ کنگ به خبرگزاری رویترز گفته است که بیمه گذاران دریایی هنگ کنگ در زمانی که تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران در کمتر از سه ماه آینده به مورد اجرا گذاشته شود، قادر نخواهند بود که نفتکش های حامل نفت ایران را بیمه کنند.

آرتور باورینگ، مدیر مجمع کشتی داران هنگ کنگ در این گفتگو افزود که هنگ کنگ در مقایسه با شرکای چینی اش مشتریان بیشتری در عرصه بین المللی دارد و بسیاری از این کمپانی های اروپایی دفاتری در هنگ کنگ که مستعمره سابق بریتانیاست، دارند.

به گفته این مقام هنگ کنگی، بازارهای جهانی نفت در حال حاضر به شدت تحت تاثیر تحریم های اعمال شده علیه ایران است، و این امر بر فعالیت های شرکت های بیمه گذار هم تاثیر می گذارد.

اتحادیه اروپا و آمریکا به منظور افزایش فشارها برای توقف فعالیت های هسته ای ایران مجموعه تحریم هایی را علیه این کشور اعمال کرده اند که از آن جمله توقف فوری قراردادهای جدید با ایران برای خرید و فروش نفت خام و فرآورده های نفتی و پایان قراردادهای جاری تا یازدهم تیر ماه سال ۱۳۹۱ می شود.

پیشتر یک کنسرسیوم بیمه دریایی در چین هم اعلام کرده بود که از سه ماه دیگر نفتکش های حامل نفت ایران را بیمه نخواهد کرد.

شرکت های بزرگ بیمه دریایی اروپایی و ژاپنی هم در هفته های اخیر ارائه خدمات بیمه به نفتکش های حامل نفت ایران را متوقف و یا محدود کرده اند.

افزایش فشارها از سوی غرب بر توانایی مشتریان نفت ایران در خرید و حمل آن به کشورها تاثیر داشته است.

بعضی از خریداران نفت ایران مجبور به کاهش واردات نفت از این کشور شده اند، اما مشکل ایجاد شده در مورد بیمه‌های دریایی می تواند باعث توقف محموله های حامل نفت ایران برای مشتریان آسیایی شود.

به گفته تحلیل گران، نگرانی ها در این مورد تاکنون منجر به بالارفتن قیمت های جهانی نفت به بیش از ۱۳ درصد شده و به این ترتیب قیمت هر بشکه نفت بیش از ۱۲۲ دلار شده است.

کره جنوبی و ژاپن برای معافیت از تحریم های اتحادیه اروپا مذاکراتی را انجام داده اند، اما مدیران شرکت های بیمه و حمل و نقل دریایی این دو کشور هنوز در این مورد خوشبین نیستند.

مطالب مرتبط