وزیر علوم: آنهایی که در فتنه فعال بودند، حق ورود به دانشگاه ندارند

حق نشر عکس Fars
Image caption کامران دانشجو از اصلی ترین حامیان اسلامی شدن دانشگاه ها است

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران گفته است که از ورود کسانی که در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ فعال بوده اند، به دانشگاه جلوگیری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای دانشجو گفت: "کسانی که در فتنه سال ۸۸ فعال بوده و بعد از اتمام حجت رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه تیرماه همان سال، همچنان به فتنه گری ادامه دادند، حق ورود به دانشگاه ها را ندارند."

اشاره آقای دانشجو به خطبه های آیت الله علی خامنه ای در اولین نماز جمعه پس از انتخابات آن سال است که ضمن اعلام حمایت از آقای احمدی نژاد و نظرات او، به معترضان هشدار داد که از این پس مسئول عواقب اعتراضات شان خواهند بود.

حامیان رهبر جمهوری اسلامی، از اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم با عنوان "فتنه ۸۸" یاد می کنند.

آقای دانشجو پیشتر نیز گفته بود که بورسیه دانشجویانی که در اعتراضات پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ از نامزدهای معترض حمایت کردند، "سریعا لغو می شود."

آقای دانشجو که برای مراسم افتتاحیه پارک علم و فناوری به قم سفر کرده است، گفت: "باید گفت مشکل اساسی دانشگاه‌های کشور این است که در پاره‌ای از موارد به صورت غربی عمل می‌کنند و ریشه‌ای غربی دارند و می‌دانیم در زمان پهلوی این غربگرایی به غرب ستایی تبدیل شده بود و در آن زمان بدون هیچ گونه تغییری دانشگاه‌هایی به سبک کشورهای غربی در ایران ایجاد می‌شد."

او گفت: "۳۰ سال از انقلاب می‌گذرد، اما متاسفانه حرکت مناسبی در این عرضه صورت نپذیرفته است و اگر همین الان بخواهیم چند منبع اسلامی برای علوم انسانی در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم، ما را با مشکل مواجه خواهند کرد."

کامران دانشجو از اصلی ترین حامیان اسلامی شدن دانشگاه ها است. او سال گذشته قصد داشت طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها را عملی کند که با مخالفت محمود احمدی نژاد رو به رو شد.

آقای دانشجو پیشتر هم اعلام کرده بود که استادانی که "التزام به اسلام و ولایت فقیه" ندارند، جایی در دانشگاه های ایران نخواهند داشت و خطاب به روسای دانشگاه ها گفته بود: "شما حق ندارید کسی را در دانشگاه ها جذب کنید که در مسیر التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی حرکت نمی کند."

او گفته بود: "به میزان مورد نیاز، افراد دلسوز در کشور داریم که بخواهیم افراد غیرهمسو با نظام را از بدنه خارج کنیم و از این اقدام خود شرمنده نخواهیم بود."

چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه‌ها اعلام کرد: "براساس آمارهای موجود ۷۰ درصد دانشگاهیان در انتخابات ریاست جمهوری به کسی رای داده‌اند که اکنون در راس مدیریت کشور نیست."

هفته گذشته نیز آیت الله جعفر سبحانی، از مراجع تقلید شیعیان در قم در دیدار با فرهاد دانشجو، رئیس جدید دانشگاه آزاد خواهان برکناری استادانی شد که به گفته او "در راستای انقلاب و اسلام" نیستند.

حق نشر عکس isna
Image caption مخالفان دولت می گویند که بسیاری از کسانی که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شدند دانشجو بوده اند

از ابتدای دولت محمود احمدی نژاد در سال ۸۴ مواردی از بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه منتشر شده که مخالفان دولت انگیزه بسیاری از این بازنشستگی ها را سیاسی می دانند.

موج این بازنشستگی ها بعد از انتخابات ریاست جمهوری و آغاز وزارت کامران دانشجو در سال ۱۳۸۸ افزایش یافت که بسیاری آن را با دیدگاه های سیاسی استادان مرتبط می دانند.

محسن میردامادی، عبدالله رمضان زاده، قربان بهزادیان نژاد، قاسم شعله سعدی و علیرضا حسینی بهشتی از جمله استادان دانشگاه هستند که پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شدند و عده ای از آنها همچنان در زندان به سر می برند.

مخالفان دولت می گویند که بسیاری از کسانی که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شدند دانشجو بوده اند، اما آقای دانشجو همان زمان اعلام کرد فقط "۵ تا ۱۰ درصد" دستگیرشدگان دانشجو بوده اند.

برای بسیاری از فعالان دانشجویی که پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر دستگیر شدند، احکام سنگینی صادر شده است و عده ای از آنها از دانشگاه اخراج شده اند.

مجید توکلی، علی اکبر محمدزاده، بهاره هدایت، مجید دری و ضیا نبوی از جمله سرشناس ترین فعالان دانشجویی هستند که به تحمل ۶ تا ۱۰ سال زندان محکوم شده اند.

مطالب مرتبط