کوفی عنان در مورد بحران سوریه با مقامات ایران مذاکره می‌کند

عنان و صالحی در تهران حق نشر عکس Fars
Image caption طرح پیشنهادی عنان به خاطر خودداری از توصیه به تغییر رژیم در سوریه مورد تایید صالحی قرار گرفته است

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه برای مذاکره پیرامون بحران آن کشور به تهران سفر کرده است.

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد و نماینده ویژه این سازمان برای خاتمه دادن به خشونت در سوریه، در تهران به سر می برد و صبح چهارشنبه، ۲۳ فروردین (۱۱ آوریل) با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، ملاقات کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای عنان در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ایران، اظهار داشت که مخالفین حکومت سوریه با آتش بس موافقت کرده اند و او انتظار دارد از ساعت ۶ بامداد روز پنجشنبه، "شاهد تغییر اوضاع در سوریه" باشد و با سپاسگزاری از حمایت ایران، ابراز امیدواری کرد که "جمهوری اسلامی ایران بخشی از راه حل بحران سوریه باشد."

آقای صالحی نیز در این نشست خبری، ضمن ستایش از شخصیت و سابقه فعالیت های کوفی عنان، گفت که "معتقدیم مردم سوریه مانند سایر کشورهای دیگر حق برخورداری از تمامی حقوق مانند آزادی احزاب، آزادی انتخابات، قانون اساسی دربرگیرنده آمال و آرزوهای یک ملت" را دارند.

وی درعین حال افزود که "اگر هر تغییری بخواهد در سوریه رخ دهد، باید توسط خود دولت سوریه انجام شود" و با اشاره به وعده های رئیس جمهوری سوریه برای برخی اصلاحات، گفت "باید فرصت لازم به حکومت سوریه داده شود که این تغییرات به طور طبیعی در داخل سوریه و تحت رهبری بشار اسد صورت گیرد."

آقای صالحی گفت که جمهوری اسلامی با این نظر برخی کشورها مخالف است که کناره گیری بشار اسد برای حل بحران سوریه ضرورت دارد و افزود: "ما خوشحالیم که در پیشنهاد آقای عنان، هیچ بحثی از رفتن و تغییر حکومت در سوریه نیست."

حق نشر عکس AFP
Image caption واحدهای ارتش سوریه همچنان به عملیات خود علیه مناطق مسکونی ادامه می دهند

طرح کوفی عنان از جمله شامل عقب نشینی نیروهای ارتش و انتقال تسلیحات سنگین از مناطق شهری و توقف عملیات نظامی علیه مناطق مسکونی، اجرای آتش بس بین نیروهای دولتی و مخالفان، آزادی زندانیان سیاسی و امدادرسانی به غیرنظامیان در مناطق درگیری است.

دولت سوریه این طرح را، که مورد تایید اتحادیه عرب و حمایت روسیه و چین نیز هست، پذیرفته و قرار بود از بامداد روز سه شنبه، واحدهای ارتشی را از مناطق شهری منتقل کند اما آقای عنان گفته است که اگرچه نقل و انتقالاتی در برخی مناطق صورت گرفته، اما همزمان، مناطق غیرنظامی جدیدی هدف حملات سنگین نیروهای حکومتی قرار گرفته است.

سفر آقای عنان به تهران در حالی صورت گرفته که روز گذشته، ضرب الاجل وی برای آغاز اجرای طرح صلح وی در سوریه و توقف حملات نیروهای ارتش آن کشور به مناطق شهری به سر آمد بی آنکه نشانه چندانی از اجرای این طرح توسط دولت سوریه مشاهده شده باشد.

به گزارش منابع خبری ایران، کوفی عنان همچنین با سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی در تهران، و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در سالن تشریفات فرودگاه قشم ملاقات و در مورد مسایل منطقه ای و بحران سوریه با آنان تبادل نظر کرده است.

موضع ایران

جمهوری اسلامی از معدود حامیان حکومت بشار اسد است و مقامات و رسانه های دولتی ایران، به تبعیت از مقامات سوریه، اعتراضات جاری در آن کشور را ناشی از مداخله خارجی دانسته، مخالفان مسلح حکومت را به عنوان اعضای گروه های تروریستی و تبهکار محکوم کرده و درخواست آنان برای کناره گیری بشار اسد را مردود دانسته اند.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، حکومت سوریه عضوی مهم از "جبهه مقاومت"، شامل دولت ها و گروه هایی است که با مذاکرات فلسطینیان و اسرائیل و روند صلح خاورمیانه مخالفت می ورزند و اخیرا آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، با تاکید بر موضعگیری دولت سوریه در این زمینه، گفت که دولت ایران از سوریه "دفاع می کند."

حق نشر عکس khameni.ir
Image caption با وجود اعتراضات یکساله سوریه، رهبران جمهوری اسلامی خود را به حمایت از حکومت اسد متعهد کرده اند

مقامات جمهوری اسلامی معتقدند که مردم کشورهای مسلمان باید از هر دولتی که با اسرائیل خصومت می ورزد و با روند صلح خاورمیانه مخالف است حمایت کنند و هرگونه مخالفتی با چنین رژیم هایی را مردود می دانند.

البته برخلاف جمهوری اسلامی، حکومت سوریه مذاکره با اسرائیل و برقراری صلح بین دو کشور را به صورت اصولی مردود نمی داند اما پیش شرط چنین مذاکراتی را تامین منافع ملی این کشور شامل خروج اسرائیل از بلندی های جولان اعلام کرده که از زمان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل بوده است.

در عین حال، سقوط رژیم بشار اسد در سوریه به معنی از میان رفتن معدود کشورهای دوست جمهوری اسلامی خواهد بود.

احتمالا آقای عنان در دیدار با مقامات ایرانی، از آنان می خواهد بشار اسد را به قبول و اجرای طرح صلح وی به خصوص توقف عملیات ارتش علیه غیرنظامیان ترغیب کنند هر چند گفته می شود که با توجه به دامنه مخالفت با آقای اسد، وی تا کنون با توسل به خشونت توانسته است موقعیت خود را حفظ کند و توقف عملیات نظامی علیه معترضان، ممکن است به گسترش تظاهرات اعتراضی و تشدید مقاومت مدنی، و در نهایت، سرنگونی رژیم منجر شود.

در مقابل، با توجه به موضعگیری کشورهای منطقه در قبال بحران سوریه، به خصوص حمایت برخی از دولت ها از مخالفان مسلح آقای اسد و ناتوانی نظامیان او در سرکوب اعتراضات یکساله، تداوم وضعیت موجود هم ممکن است به تشدید جنگ داخلی و احتمالا گسترش نا آرامی به کشورهای همسایه منجر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای عنان نیز تاکید کرده است که "منطقه خاورمیانه شاهد شوک ها و بحران های زیادی بوده و دیگر قادر به تحمل شوک دیگری نیست."

مطالب مرتبط