ارتش و سپاه در ایران 'برای اولین بار رزمایش مشترک در سطح لشکر برگزار می کنند'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمدرضا پوردستان از برگزاری ۸ مانور نظامی در سال جاری خبر داده است

یک مقام بلندپایه ارتش ایران از برگزاری مانور نظامی مشترک ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سطح لشکر خبر داده که به گفته او بی‌سابقه است.

به نظر می رسد که اشاره این مقام نظامی به برگزاری مانور در رده لشکر اشاره به تعداد نفرات شرکت کننده در آن است.

لشکر از یگان‌های بزرگ ارتش است.

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران که به مناسبت ۲۹ فروردین، روز ارتش جمهوری اسلامی، با خبرنگاران صحبت می کرد، به زمان و منطقه برگزاری این مانور اشاره ای نکرده است.

آقای پوردستان در عین حال از برگزاری ۸ مانور نظامی از جمله اولین مانور هوابرد و هوانیروز خبر داده که به گفته او قرار است در مرزهای جنوبی ایران برگزار شود.

این مقام نظامی ایران گفته است که اجرای مانورهای نظامی باعث "نشاط خاطر در یگان ها و آمادگی اجرای ماموریت‌ها می شود."

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران می گوید: "ما اصرار داریم که رزمایش‌هایمان در شرایط واقعی انجام شود و ما در آنها از گلوله‌های مشقی استفاده نمی‌کنیم و به نحوی عمل می‌کنیم که سرباز و نیروی ما بوی باروت و صدای گلوله را حس کند."

در سال‌های اخیر همزمان با افزایش پی در پی فشارهای جهانی به ایران بر سر برنامه های اتمی و محتمل بودن حمله نظامی، این کشور مانورهای نظامی متعددی برگزار کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تاکنون چند بار گفته است که گزینه نظامی را در برابر ایران حذف نکرده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در اولین سخنرانی عمومی خود در سال ۱۳۹۱ خورشیدی، کشورهای غربی از جمله آمریکا را تهدید کرد که ایران در هر سطحی که مورد حمله قرار بگیرد، در همان سطح جواب خواهد داد.

مطالب مرتبط