تاکید احمدی‌نژاد بر 'اجرای پر قدرت' مرحله دوم هدفمندکردن یارانه‌ها

محمود احمدی‌نژاد در استان هرمزگان حق نشر عکس Fars
Image caption آقای احمدی‌نژاد برای ادامه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها با مخالفت رئیس و تعداد زیادی از نمایندگان مجلس ایران روبروست

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور ایران، از تصمیم دولت برای اجرای "پر قدرت" مرحله بعدی هدفمندکردن یارانه‌ها خبر داد.

او امروز چهارشنبه ۲۳ فروردین (۱۱ آوریل) در یک سخنرانی در شهر پارسیان در استان هرمزگان، پرداخت ماهانه "۷۰ تا ۸۰" هزار تومان به هر ایرانی را امکان‌پذیر دانست و گفت یارانه‌ای که دولت می‌پردازد "سهم عمومی افراد است و باید در جیب خودشان باشد".

منتقدان می‌گویند که اجرای مرحله دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها در شرایط کنونی موجب افزایش تورم، ضربه به تولید ملی و نوسانات نامطلوب در بازار، از جمله بازار ارز خواهد شد.

اما آقای احمدی‌نژاد جهش قیمت ارز را بی‌ارتباط با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها دانست و آن را بخشی از توطئه‌هایی خواند که "دولت به فضل خدا و با کمک مردم درهم خواهد شکست".

تاکید رییس‌جمهور ایران بر اجرای مرحله بعدی هدفمند کردن یارانه‌ها در حالی است که پیشتر علی لاریجانی، رییس مجلس، در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری‌اسلامی، از او خواسته بود که مانع از اجرای مرحله دوم حذف یارانه‌ها شود.

او این کار را اقدامی "غیرکارشناسی" خوانده بود که "طوفان تورم" ایجاد می‌کند.

آقای احمدی‌نژاد در سخنرانی خود در شهرستان پارسیان، که بخشی از سفرش به استان هرمزگان در قالب "سفرهای استانی" است، هدفمند کردن یارانه‌ها را "کاری اساسی برای پر کردن فاصله‌ها و ایجاد جهش در آبادانی کشور" توصیف کرد.

آقای احمدی‌نژاد در پیشبرد سیاست‌های اقتصادی خود با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو است. در هفته جاری کمیسیون تلفیق مجلس ایران، که وظیفه بررسی مقدماتی بودجه پیشنهادی دولت را دارد، در تصمیمی بی‌سابقه کلیات بودجه سال ۱۳۹۱ را رد کرد، اما بعدا با توصیه رییس مجلس کلیات این بودجه مورد تصویب قرار گرفت.

ابهام درباره نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از جمله دلایلی بود که به رد کلیات لایحه بودجه انجامیده بود.

هدفمند کردن یارانه‌ها طرحی بحث‌برانگیز است که با آغازش از زمستان ۱۳۸۹ دولت ایران طی آن ضمن پرداخت مبلغی ماهانه به خانوارهای ایرانی،‌ یارانه برخی کالاها نظیر حامل‌های انرژی را قطع کرده یا کاهش داده است.

اجرای این طرح از آغاز با مخالفت‌های جدی روبه‌رو بود. نامشخص بودن سهم خانوارها و بنگاه‌های دولتی از یارانه نقدی، ناچیز بودن سهم بنگاه‌های تولیدی و ناکافی بودن مبلغ پرداختی در مقایسه با گرانی ناشی از حذف یارانه‌ها از جمله ایرادهایی است که منتقدان به این طرح وارد می‌دانند.

در یکی از تازه ترین انتقادها عباسعلی نورا، عضو کمیسیون تلفیق مجلس ایران، به خبرگزاری فارس گفته است که به نظر نمایندگان بهتر است دولت به جای پول نقد، گاو و گوسفند به روستاییان بدهد تا از آثار تورمی پرداخت نقدی کاسته شود.

مجلس ایران می‌گوید که دولت در اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها به دفعات قانون را نقض کرده است و گزارش این تخلفات به قوه قضاییه ارائه می‌شود.

هدفمند کردن یارانه‌ها، که دولت‌های پیشین نیز در پی پیاده‌سازی طرح‌های مشابه آن بودند، بخشی از برنامه کلان جمهوری‌اسلامی برای اصلاح ساختاری اقتصاد است و آیت‌الله خامنه‌ای گفته است که اجرای آن "حقا و انصافا از اقدامات بزرگ و شجاعانه بوده است".

مطالب مرتبط