کلینتون: ایران به طور جدی به نگرانی ها پاسخ دهد

حق نشر عکس a
Image caption کلینتون بر ضروری بودن پاسخگویی ایران به نگرانی های بین المللی تاکید کرد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته است فرصت برای دستیابی به راه حلی دیپلماتیک برای پایان مناقشه اتمی با ایران باقی است ولی به حکومت این کشور یادآوری کرد که کاهش نگرانی های جهانی درباره فعالیت های هسته ای آن موضوعی با "ضروریت آنی" است.

خانم کلینتون که در مراسم افتتاحیه نشست وزرای خارجه گروه هشت در واشنگتن صحبت می کرد، گفت و گوهای پیش رو میان ایران و گروه ۱+۵ را فرصتی برای این کشور دانست تا به طور جدی پاسخگوی نگرانی های جامعه جهانی باشد.

هیلاری کلینتون گفت: "ما اعتقاد داریم هنوز فرصت برای دیپلماسی وجود دارد، اما ضروریت آنی وجود دارد که ایرانی ها به میز مذاکره بیایند، برای ایجاد فضایی مساعد با هدف رسیدن به نتایج واقعی در خلال یک فرایند مستمر."

مذاکرات کنندگان اتمی ایران پس از بیشتر از یک سال وقفه در گفت و گوهای هسته ای، قرار است روز شنبه در استانبول با نمایندگان گروه ۱+۵ دیدار کنند.

این گفت و گوها با افزایش تنش بر سر برنامه اتمی ایران و گمانه زنی درباره احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه تاسیسات اتمی این کشور همزمان است.

منافشه هسته ای با ایران در دستور کار مذاکرات هیلاری کلینتون با همتایانش از روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا قرار دارد.

همزمان، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از آمادگی کشورش برای برگزاری گفت و گوهای موفق در استانبول خبر داده است.

آقای جلیلی که مذاکره کننده ارشد اتمی ایران است روز چهارشنبه گفت هیات ایرانی حامل "پیشنهادهای جدیدی" برای طرف مقابل است.

او توضیح بیشتری را درباره این پیشنهادها ارائه نکرد.

خانم کلینتون همچنین در سخنان خود بر ضروری بودن رسیدگی به نگرانی های امنیتی مربوط به سوریه و کره شمالی نیز تاکید کرد.

هیلاری کلینتون با هشدار درباره اوضاع سوریه، از مشکلات پیش روی کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای به اجرا گذاشتن آتش بس از روز پنجشنبه ابراز نگرانی کرد.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، او در حاشیه اجلاس گروه هشت با همتای روس خود دیدار می کند تا در این باره مذاکره کنند.

دولت سوریه اعلام کرده است که ارتش این کشور به کلیه عملیات خود از صبح پنجشنبه این هفته پایان خواهد داد.

حکومت بشار اسد در این حال به اطلاع کوفی عنان رسانده است که حق پاسخ دادن به حملات احتمالی "تروریست‌های مسلح" را برای خود محفوظ می‌داند.

مطالب مرتبط