درآمد بیست میلیون دلاری‌صندوق‌صدقات کمیته امداد در لبنان

صندوقهای صدقات کمیته امداد حق نشر عکس BBC World Service

کمیته امداد اعلام کرده که در سال گذشته خورشیدی، این نهاد ۲۰ میلیون دلار از طریق صندوق صدقات و خیران محلی در لبنان جمع آوری کرده و بین نیازمندان توزیع کرده است.

محمد محمدی فر، معاون امور بین الملل کمیته امداد به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که این رقم از طریق ۱۰۰ هزار "صندوق صدقات، خیران محلی و طرح های مشارکتی" جمع آوری شده است.

این رقم در مقایسه با یک سال پیشتر از آن یعنی در سال ۱۳۸۹ افزایش چشمگیری نشان می دهد. در این سال کمیته امداد کمی بیش از ۱۳ میلیون دلار در لبنان درآمد داشت.

دفتر لبنان بزرگترین دفتر خارجی کمیته امداد به حساب می آید که در سال ۱۳۸۹ جمعیتی بیش از ۱۳ هزار نفر را تحت پوشش داشته است. این نهاد در لبنان شش مدرسه و موسسه فرهنگی دارد و علاوه بر کمک به فقرا تعداد بیشتر از ۳۶۰۰ دانش آموز، دانشجو و طلبه را تحت پوشش دارد.

بنابر گزارش رسمی، این نهاد وام قرض الحسنه هم پرداخت می کند، و ضمن کمک به"افراد مستمند و نیازمند" امکانات ازدواج نظیر جهیزیه را نیز فراهم می کند.

کمیته امداد از نهادهای حمایتی و بنیاد های خیریه در ایران است که سی و سه سال پیش بعد از انقلاب به دستور آیت الله خمینی بنیاد گذار جمهوری اسلامی در اسفند ماه سال ۱۳۵۷ با هدف حمایت از محرومان و مستضعفان تشکیل شد.

این نهاد هم اکنون زیر نظر آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران اداره می شود و سرپرست آن نیز از سوی وی تعیین می شود. بخش عمده ای از بودجه این نهاد از طریق دولت و بخشی نیز از طریق کمک های مردمی و وجوه شرعی تامین می شود.

بنابر گزارش ها، این نهاد چهار میلیون ۳۰۰ هزار نفر از از این نهاد مستمری می گیرند و به دو میلیون و ۵۵۰ هزار نفر نیز به صورت موردی کمک کرده است.

بخش اعظم گروهی که تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند ماهانه مبالغی به صورت نقدی دریافت می کنند و این نهاد خیریه بخشی از کالاهای مصرفی خانوارها را نیز تامین می کند.

بنابر آخرین گزارشهایی که این نهاد حمایتی منتشر کرده است بودجه این نهاد در سال ۱۳۸۹ بیشتر از ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که با اختلاس بزرگ بانکی اخیر در ایران برابری می کند.

بخش عمده این بودجه صرف پرداخت کمک های نقدی به خانوارها می شود و بنابر گزارش کمیته امداد بیشتر از نصف این بودجه را صرف پرداخت نقدی و کالا به خانوارها کرده است.

میزان مستمری که کمیته امداد به خانوارها پرداخت می کند در سال ۱۳۸۹ نسبت به قبل از آن کم شده است. بنابر گزارشها رسمی، در این سال ماهانه به خانوارهای یک نفره ۳۲ هزار تومان، دو نفره ۳۷ هزار تومان، سه نفر ۴۴ هزار تومان، چهار نفره ۵۰ هزار تومان و بیشتر ۶۰ هزار تومان پرداخت شده است.

در حالی که در سال ۱۳۸۸ میزان کمک های نقدی این نهاد نزدیک به دو هزار میلیارد تومان بوده این رقم در سال ۱۳۸۹ به یک هزار و ۷۲۵ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

یکی از انتقادهایی که به کمیته امداد وارد شده این است که این نهاد وابسته به حکومت، با پرداخت نقدی، گروهی از افراد را به تنبلی و کارنکردن تشویق می کند در حالی که کمیته امداد می گوید که بخشی از فعالیت های این نهاد خیریه کمک به خانواده های فقیری است که بتوانند از طریق کمک های مالی و آموزشی، به مرحله ای برسند که نیازی به کمک های دیگران نداشته باشند.

کمیته امداد در کشورهای خارجی

کمیته امداد در سالهای اخیر در کشورهای لبنان، سوریه، تاجیکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، عراق و کومور فعال بوده است و کمک هایی را نیز برای فلسطینی ها جمع آوری کرده است.

بنابر گزارش این نهاد، ارزش ریالی کمک های جمع آوری شده برای "مسلمانان مظلوم فلسطین" در سال ۱۳۸۹ مبلغ ۵۷۰ میلیون تومان بوده است. بنابر گزارشها با کمک های کمیته امداد یک درمانگاه در غزه تاسیس شده است.

گزارش کمیته امداد نشان می دهد که این نهاد نزدیک به ۹۳ هزار نفر را در خارج از ایران تحت پوشش دارد.

حق نشر عکس 1
Image caption بودجه کمیته امداد در سال ۱۳۸۹ بیش از سه هزار و دویست میلیارد تومان بوده است.

غیر از لبنان که در صدر فهرست کمیته امداد قرار دارد، کشور همسایه اش سوریه یکی از پایگاه های کمیته امداد به حساب می آید. بنابر گزارش سال ۱۳۸۹ کمیته امداد، این نهاد در شهرهای دمشق، حمص، درعا، ادلب، منطقه حدودیه، حماه، حلب، الرقه، دیرالزور و الحسکه فعال بوده است. بخش عمده ای از این مناطق در یک سال اخیر ناآرام بوده است و گزارشها نشان می دهد بیشتر از ۹ هزار نفر در این مناطق کشته شده اند.

کمیته امداد در سوریه بیشتر از ۹۳۰۰ نفر را تحت پوشش دارد و و در سال ۱۳۸۹ حدود ۷۵۰ میلیون تومان از محل "صندوق های صدقات و کمک های مردمی و وجوه شرعی" در آن کشور درآمد داشته است.

کمک به ساخت و تعمیر مسکن، پرداخت وام قرض الحسنه، کمک به ازدواج، کمک های درمانی و آموزشی از جمله فعالیت های کمیته امداد در سوریه است.

بعد از لبنان و سوریه، عمده فعالیت خارجی کمیته امداد در کشورهای همسایه ایران متمرکز است. این نهاد در جمهوری آذربایجان بیشتر از ۱۴ هزار نفر را تحت پوشش دارد و بنابر گزارش سال ۱۳۸۹ بیشتر از ۲۳۳ هزار نفر از خدمات درمانی این نهاد استفاده کرده اند.

درآمدهای این نهاد در جمهوری آذربایجان اندک بوده است. ظاهرا صندوق صدقات در جمهوری آذربایجان جذابیتی ندارند و حجم کمک های مردمی تنها ۱۴۳۷ منات معادل ۱۵۸۱ دلار بوده است.

سهم دیگر همسایه ایران یعنی افغانستان هم در فعالیت های کمیته امداد کم نیست هر چند فعالیت کمیته امداد در افغانستان با فراز و نشیب هایی همراه بوده و فعالیت این نهاد در دوره ای به دلیل افزایش درگیری های داخلی متوقف شده و بعد دوباره از سر گرفته شده است.

این نهاد در شهرهای کابل، هرات، مزار شریف و زرنج فعال است و چهار واحدفرهنگی، چهار درمانگاه و یک کتابخانه در اختیار دارد و تعداد افراد تحت پوشش این نهاد در افغانستان ۲۲ هزار نفر است.

بنابر گزارش سال ۱۳۸۹، این نهاد در افغانستان از صندوق صدقات، کمک های مردمی و وجوه شرعی بیشتر از دو میلیون و ۹۰۰ هزار افغانی معادل حدود ۶۵ هزار دلار جمع آوری کرده و آن را "در اختیار نیازمندان قرار داده است."

سهم عراق دیگر همسایه ایران نیز از کمک های کمیته امداد کم نیست. بیشتر از ده هزار عراقی تحت پوشش این نهاد قرار دارند و این کشور نیز از محل صدقات، کمک های مردمی بیشتر از ۵۵ هزار دلار جمع آوری کرده و آن را در "اختیار نیازمندان قرار داده است."

فعالیت های این نهاد وابسته به حکومت ایران عمدتا در شهرهای مذهبی عراق نظیر کربلا، نجف، کاظمین متمرکز است ولی در بصره نیز گروهی را تحت پوشش دارد.

غیر از همسایگان ایران، تاجیکستان یکی از کشورهایی است که فعالیت های کمیته امداد در آنجا پررنگ است. این نهاد در تاجیکستان بیشتر از ۱۶ هزار نفر را تحت پوشش دارد و بنابر گزارش سال ۱۳۸۹ این نهاد با "اهدا قران و کتب اسلامی، توزیع نوارهای صوتی و تصویری و کمک به حرکتهای فرهنگی و همسو با ارزشهای اسلامی" در تاجیکستان فعالیت داشته است.

مطالب مرتبط