بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ۲۴ فروردین

صفحه اول روزنامه ابتکار حق نشر عکس press
Image caption عکس و تیتر صفحه اول ابتکار

روزنامه های صبح پنجشنبه بیشتر صفحه اول خود را به سه موضوع مذاکرات هسته ای در استانبول، سفر کوفی عنان به تهران و مذاکره در باره اوضاع سوریه و ادامه تنش میان مجلس و دولت اختصاص داده اند.

روزنامه کیهان در عنوان اول خود نوشته « پايه هاي اقتدار ايران در مذاكره 1+5» و روزنامه اعتماد تیتر زده است:ابتكارات ايران در نشست استانبول.

اغلب روزنامه های امروز عکس دیدار کوفی عنان فرستاده سازمان ملل با محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران را در صفحه اول جا داده اند و این سخن وزیر امور خارجه را مورد توجه قرارداده اند که گفته است ایران از این که در پیشنهادهای آقای عنان اشاره ای به تغییر حکومت در سوریه نیست خوشحال است.

روزنامه شرق در تیتر اول نوشته «رای ژله ای نمایندگان» و روزنامه ابتکار با مطرح کردن این سوال که « سرانجام موضوع تغيير نحوه ‌سوال از رئيس‌جمهور به کجا مي‌کشد؟» تیتر زده است« بازي رفت و برگشت مجلس با يک طرح ».

روزنامه جهان صنعت با اشاره به « جزییات مصوبه غیرقانونی دولت در آخرین روزهای 1390» در عنوان اول خود نوشته « 53 میلیارد دلار با نرخ آزاد به ریال تبدیل شد». روزنامه مردمسالاری هم به اوضاع اقتصادی توجه کرده است و تیتر زده « تورم واقعي بالاتر از 21درصد است».

روزنامه تهران امروز در زیر این خبر که « ايران به اقدامات اقتصادي عليه اروپا شدت بخشيد» تیتر زده است «توقف فروش نفت به آلمان و اسپانيا».

اورانیوم و بنزین: کادوی ایران در مذاکرات استانبول

روزنامه کیهان، در یادداشت روز خود با عنوان« اسلامبول اول و دوم» به نوعی دستور العملی برای گروه مذاکره کننده ایران در مذاکرات اتمی با غرب در استانبول نوشته است

محمد ایمانی در سرمقاله کیهان می نویسد: « بايد گفت ايران اگر قصد داشت بمب اتمي توليد كند، به اعتبار سابقه «توليد» آن از سوي 5 دولت و استفاده و انفجار آن در جنگ از سوي يكي از دولت ها، تازه شبيه همين دولت ها مي شد اما اگر چنين كاري را انجام نمي دهد نه به خاطر رودربايستي با غرب بلكه به اين اعتبار است كه منطق اسلامي- انساني او ذاتاً در تعارض با منطق ضد انساني، جنايت آلود و سبعانه غرب است. به واقع، سلاح اتمي در سطح شعور سياستمداران غرب است و نه در كلاس كاري سياستمداران ايران.»

سرمقاله نویس کیهان همچنین نوشته است: « مي توان يك حلقه فيلم هم از دو رويداد بزرگ «انتخابات پارلماني ايران» و «راهپيمايي 22 بهمن 1390» به نشانه تأثير حقيقي تحريم هاي خصمانه عليه ملت ايران را به طرف غربي كادو كرد. البته جا دارد هيئت ايراني دو چيز را به شكل سمبليك روي ميز مذاكره بگذارد. اول، نمونه اي از اورانيوم 20 درصد و صفحه سوخت توليد شده كه ضرب شست حقيقي است. و دوم، يك گالن بنزين! آقاي گري سيك مشاور اسبق امنيت ملي آمريكا به درستي و به تازگي تصريح كرد سلاح مهلك ايران نه بمب اتمي بلكه قيمت نفت و بنزين است.»

سرمقاله نویس کیهان در پایان نوشته است « نهايتاً اينكه مذاكرات 9ساله، ماهيت غدّار آمريكا و دوستانش را در يك روند طولاني به رخ كشيد و ثابت كرد صرف اميد بستن به مذاكره، كمترين خير و خاصيتي براي كشور ندارد بلكه بايد استراتژي مقاومت شجاعانه و پيشرفت طلبكارانه را در كنار سياست گفت وگو- به قصد روشنگري و اثبات حقانيت و اقتدار- تداوم بخشيد.»

برای دیدن مطلب کیهان اینجا را کلیک کنید

تایید مصلحتی بودجه۹۱

ضعف عملکرد مجلس، عنوان یادداشت روزنامه شرق است که حشمت‌الله فلاحت‌پيشه آن را نوشته است.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

این نماینده مجلس در دفاع از اقدام مجلس در پس گرفتن رای خود در رد لایحه بودجه می نویسد: « تجديد راي‌گيري درباره لايحه بودجه در كميسيون تلفيق و راي‌گيري دوباره براي بررسي دوفوريت طرح سوال از رييس‌جمهور در صحن و در كميسيون‌هاي مجلس اگرچه غيرمعمول است، اما خلاف قانون نيست و مجلس را زير سوال نخواهد برد.» به نوشته روزنامه شرق « در جريان راي‌گيري در مورد لايحه بودجه در كميسيون تلفيق، اعضاي اين كميسيون مصلحت‌گرايانه كليات را تصويب كردند چرا كه لايحه بودجه در حالت عادي هم دير رسيده بود و اگر كليات آن رد مي‌شد، بررسي آن در صحن علني دچار مشكل مي‌شد. بر همين اساس هم بود كه دوباره كميسيون وارد شور شد و به كليات لايحه راي مجدد داد. »

آقای فلا حت پیشه، همچنین نوشته است « در دولتي كه شعار ساده‌زيستي و صرفه‌جويي و عدالت مي‌دهد هميشه ارايه بودجه با تاخير انجام شده است و ضررهاي مادي هنگفتي از اين بابت به كشور وارد كرده و بلاتكليفي و تورم سال‌هاي عادي را بر بودجه سنواتي بار كرده است.»

برای دیدن مطلب روزنامه شرق اینجا را کلیک کنید

حرف های سیاسی وزیر علوم

سخنان اخير وزير علوم مشكلي را رفع نمي‌كند، عنوان یادداشتی است که صادق زيباكلام برای روزنامه اعتماد نوشته است.

یادداشت آقای زیباکلام در باره این سخن وزیر علوم است که گفته فعالان در اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری نباید وارد دانشگاه شوند.

آقای زیبا کلام نوشته است « واقعيت اين است كه تمام كساني كه در جريان انتخابات 22 خرداد 88 و حوادث و رويدادهاي بعد از آن نقش مستقيمي داشتند، اعم از اينكه هيات علمي، استاد دانشگاه يا دانشجو بوده‌اند، ظرف قريب به سه سال گذشته، به پرونده و اتهامات آنها رسيدگي شده، بسياري از آنها اخراج و بازنشسته شده و به مجازات‌هاي قانوني خود رسيده‌اند. برخي نيز پس از رسيدگي تبرئه شده يا مجازات‌شان تعليق شده است. وزير علوم بايد تعيين مي‌كرد از كدام عوامل و جريانات سال 88 ياد مي‌كند و اجازه نخواهد داد آنها وارد دانشگاه شوند»

آقای زیبا کلام همچنین می نویسد « اين روزها صحبت‌هاي سياسي زيادي در فضاي دانشگاهي به گوش مي‌رسد، از جمله تاسيس رشته مداحي نيز در راستاي اين صحبت‌هاي سياسي ارزيابي مي‌شود. عليرضا پناهيان نيز يكي دو روز پيش به وزارت علوم گفته بايد رشته مادري تاسيس كند. » به نوشته روزنامه اعتماد « اين سخنان بيشتر سياسي است و حرف‌هاي علمي و برگرفته از فكر پخته و سنجيده نیست كه مشكلي را از جامعه علمي حل كند.

برای دیدن مطلب روزنامه اعتماد اینجا را کلیک کنید

همکاری دولت و قاچاقچیان

روزنامه جهان صنعت یادداشتی دارد از نادر کریمی جونی با عنوان «دولت و همکاری با قاچاقچیان؟!»

حق نشر عکس a
Image caption ضمیمه روزنامه شرق

آقای کریمی جونی می نویسد « آیا دولت به صف دلالان ارز پیوسته است؟ در روزهای پایانی سال گذشته شایعاتی مبنی بر دخالت داشتن دولت در افزایش قیمت دلار مطرح شد. در آن هنگام گفته شد که دولت خود قیمت دلار را افزایش داده تا از این بابت نه فقط پول‌های سرگردان را از اقتصاد جمع‌آوری کند بلکه بخشی از کسری بودجه ریالی خود را نیز جبران کند.»

آقای کریمی جونی همچنین می نویسد « در روزهای آغازین سال جدید هم روشن شد که دولت با تبدیل دلار به ریال و برداشت از حساب سپرده بانک‌ها بخشی یا تمام مبلغ مورد نیاز برای پرداخت یارانه‌ها را تامین کرده است.» به نوشته روزنامه جهان صنعت « اکنون ابعاد تازه‌ای از رفتار غیرمتعارف دولت روشن و معلوم شده که دولت به‌جای تبدیل دلار به ریال با قیمت رسمی به نرخ دلالی متوسل شده و از مابه‌التفاوت آن سود جسته است. این اقدام در حالی رخ داده که حاکمیت در همان روزها معامله دلار با هر نرخی بجز نرخ رسمی را ممنوع و آن را قاچاق تلقی کرد.» یادداشت نویس روزنامه جهان صنعت در پایان می گوید « اگر خبر فروش دلار به نرخ آزاد از سوی دولت صحت داشته باشد ممکن است بتوان دولت را قاچاقچی یا همکار قاچاقچیان دانست، در این صورت آیا به همراه دانه‌درشت‌ها و مفسدان اقتصادی عناصر موثر در این اقدام غیرقانونی نیز محاکمه خواهند شد؟»

برای دیدن مطلب روزنامه جهان صنعت اینجا را کلیک کنید

نگرانی های مردم

نگراني هاي مردم ايران ، عنوان یادداشت محمدحسين روانبخش برای روزنامه مردمسالاری است.

آقای روانبخش می نویسد « اين روزها ، به راحتي مي توان فهميد که دغدغه ها و نگراني هاي اين روزهاي مردم ايران چيست؟ مشکلات اقتصادي ناشي از سوء مديريت دولت و ترس از آينده ، ماهها است که فکر و ذهن مردم را پر کرده و کمتر محفل و جمعي است که در آن ، اين گونه نگراني ها بازتاب نداشته باشد و درباره آن سخن گفته نشود . گراني روز به روز کالاها ، نرخ ارز و طلا و اثر آن روي قيمت همه چيز ، نرخ آينده بنزين ، آغاز مرحله جديد طرح هدفمندي يارانه ها ، حذف بدون ضابطه يارانه نقدي بعضي از هموطنان ، تشديد بحران مسکن و اجاره بها و ... بخشي از وضعيت نامساعد اقتصادي کشور است که مردم را هر روز بيش از قبل درگير خود مي کند و زندگي را سخت و سخت تر مي‌کند.»

آقای روانبخش با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد که گفته است مردم نگران تغییر نام خلیج فارس نیستند می نویسد « چرا بايد رئيس دولت به جاي پاسخگويي به سوالات و نگراني هاي روزافزون مردم ، از اين حرفها بزند ؟! مردم منتظر هستند که درباره گراني و ناتواني دولت در بهبود شرايط اقتصادي توضيح بشنوند اما به آنها اعلام مي شود که شما هيچ نگراني از ناحيه تحريف نام خليج فارس نداريد! شايد هم در اين روزها احمدي نژاد ياد زماني افتاده که زير تابلويي با نام جعلي خليج ،با سران کشورهاي عربي عکس انداخته بود و هيچوقت نتوانست درباره آن توضيح قانع کننده اي به مردم بدهد و سعي دارد آن نقيصه را با اين حرفها جبران کند ، اما آيا اين روزها وقت جبران آن کارها است ؟!»

آقای روانبخش این انتقاد را مطرح کرده است که « وقتي دستگاه اجرايي کشور نمي تواند تشخيص دهد که نگراني هاي مردم چيست و اصلا نگراني هاي مردم را درک نمي کند ، نمي توان توقع داشت که مشکلات حل شود و نمي توان به مردم اميدواري داد که روزهاي آينده ، شايد فرجي حاصل شود! تنها اميدواري اين است که مجلس ، مانع از آسيب رساندن بيشتر به مردم شود و به هرطريق ممکن از مردم حمايت کندو نگراني هاي آنها را کاهش دهد ؛ اين مسئوليت تاريخي بر دوش مجلس است و اگر نتواند يا نخواهد که چنين کند ، در تمام تقصيرهاي دولت شريک است.»

برای دیدن مطلب روزنامه مردمسالاری اینجا را کلیک کنید

داروی گران و ویزیت گران تر

درمان، نيازمند مديريت جامع، عنوان یادداشت رضا صيادي است در روزنامه تهران امروز.

آقای صیادی می نویسد « هنوز يادمان نرفته كه دولتمردان به مردم اطمينان خاطر دادند و با صراحت اعلام كردند كه در بازار حساس دارو ، افزايش قيمت نخواهيم داشت. روز گذشته اما وزير محترم بهداشت اعلام كرد كه قيمت دارو سال گذشته 9 درصد افزايش داشت و اين وعده را هم داد كه در سال جاري 9 درصد ديگر بر اين آمار افزوده خواهد شد.»

بنا بر نوشته آقای صیادی « مشاهدات عيني بيشتر شهروندان نشان مي‌دهد كه هزينه‌ ويزيت پزشكان، هزينه‌هاي جاري بيمارستان‌ها، هزينه عمل‌هاي جراحي و... در مراكز درماني دولتي رشد چشمگير و در مراكز درماني خصوص رشد نجومي داشته است. حالا شما بگوييد هزينه دارو فقط 9 درصد گران شده، اما مگر اين آمار توانسته گرهي از كار مردم در بخش بهداشت و سلامت باز كند؟ »

آقای صیادی در پایان یادداشتش برای روزنامه تهران امروز می نویسد « مردمي كه توانايي پرداخت هزينه پزشك و درمانگاه را ندارند، تنها چاره‌شان مراجعه به داروخانه محل و خريد داروهاي ارزاني است كه خودشان تجويز كرده‌اند.»

کارتون روز

حق نشر عکس a
Image caption فیروزه مظفری - روزنامه شرق