کفاشیان: رفتار فدراسیون فوتبال امارات سیاسی است

علی کفاشیان حق نشر عکس ISNA
Image caption رئیس فدراسیون فوتبال ایران می گوید که بعد از مشورت با وزارت خارجه نسبت به لغو یک جانبه بازی دوستانه ایران و امارات پاسخ می دهد.

در پی واکنش امارات عربی متحده به سفر محمود احمدی نژاد به جزیره ابوموسی، علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته است که فدراسیون فوتبال امارات در نامه ای خبر داده که دیدار دوستانه تیم ملی این کشور مقابل تیم فوتبال ایران لغو شده است.

او که رفتار فدراسیون فوتبال امارات را "سیاسی" خواند گفت که فدراسیون فوتبال ایران بعد از مشورت با وزارت خارجه تصمیم گیری می کند.

قرار بود این بازی هفته آینده در شهر العین برگزار شود.

آقای کفاشیان به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که "روز پنج شنبه نامه ای از فدراسیون فوتبال امارات به دست ما رسید که در آن اعلام کرده بودند که دیدار دوستانه ۲۹ فروردین را به طور یک طرفه لغو کرده اند."

به گفته رئیس فدراسیون فوتبال ایران، دلیلی که در این نامه ذکر شده این است که "چون دکتر احمدی نژاد به جزیره ابوموسی سفر کرده حاضر نیستند با تیم ملی فوتبال ایران بازی کنند."

در پی سفر محمود احمدی نژاد به جزیره ابوموسی در جنوب خلیج فارس، امارات متحده عربی با انتشار بیانیه ای از سفر آقای احمدی نژاد به آنجا اعتراض کرد و سفیرش را نیز از تهران فراخواند.

امارات مدعی است که این جزیره متعلق به این کشور است؛ ادعایی که همواره از سوی ایران رد شده است.

بعد از آن گزارش شد که فدراسیون فوتبال امارات، بازی دوستانه هفته آینده با ایران را لغو کرده است.

آقای کفاشیان این تصمیم را "خلاف مقررات فیفا" می داند و می گوید که "فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به صراحت اعلام کرده اند که مباحث سیاسی هیچ ارتباطی با مسائل ورزشی ندارد اما اماراتی ها برخلاف این اصل جهانی، به صورت یک جانبه اعلام کرده اند که به خاطر سفر رئیس جمهور به جزیره ای ایرانی حاضر به رویارویی با تیم ملی ایران نیستند."

حق نشر عکس ISNA
Image caption سفر آقای احمدی نژاد به جزیره ابوموسی در خلیج فارس با واکنش‌های منفی مقامات امارات متحده عربی رو به رو شده است

رئیس فدراسیون فوتبال ایران می گوید که فدراسیون های فوتبال دو کشور بر سر این بازی به توافق رسیده بودند اما "بعد از این اتفاق باید با وزارت خارجه مشورت کنیم و پس از بررسی موضوع در باره اقدامات بعدی تصمیم گیری کنیم."

بعد از اعتراض امارات به سفر آقای احمدی نژاد به جزیره ابوموسی، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که این سفر را یک موضوع "داخلی ایران در چارچوب سفرهای استانی رئیس جمهور" است.

روابط امارات متحده عربی و ایران بر سر مالکیت سه جزیره تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی در خلیج فارس تنش آمیز بوده است. ایران می‌گوید این جزایر از نظر تاریخی به این کشور تعلق داشته است و در مقابل، امارات متحده عربی مدعی حاکمیت بر این جزایر است.

سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک تا سال ۱۹۷۱ میلادی تحت الحمایه بریتانیا بود. پس از عقب نشینی نیروهای نظامی بریتانیا از خلیج فارس، این جزایر به کنترل ایران درآمد.

ایران می گوید مالکیتش بر این جزایر قابل مذاکره نیست، اما در عین حال برای گفتگو با امارات برای رفع آنچه سؤتفاهم ها خوانده، آماده است.

مطالب مرتبط