وزیر خارجه ایران: طرف‌های گفتگو با ایران زمینه مذاکرات موفق را فراهم کنند

علی اکبر صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای صالحی ابراز امیدواری کرده که کشورهای مذاکره کننده با ایران موضع مثبتی اتخاذ کنند

در آستانه برگزاری دور تازه گفتگو های هسته ای ایران و گروه۱+ ۵ در استانبول ترکیه، علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرده که " اعضای گروه پنج به علاوه یک در مذاکرات استانبول مواضعی مثبت اتخاذ کنند."

به گزارش سایت وزارت خارجه ایران، آقای صالحی در گفتگوی تلفنی با "کارل بیلت" وزیر خارجه سوئد گفته که "با توجه به حسن نیت و ابتکارات سازنده ایران، متقابلا طرف مقابل نیز با اتخاذ مواضع مثبت، زمینه را برای انجام مذاکراتی موفق و رو به جلو فراهم آورد."

بنابر گزارشی که وزارت خارجه ایران در وبسایت خود منتشر کرده آقای بیلت از مذاکرات استانبول "حمایت" کرده و در گفتگو با آقای صالحی بر "ضرورت حل و فصل موضوع هسته ای از طریق مذاکرات سیاسی و سازنده" تاکید کرده است.

درباره یادداشت علی اکبر صالحی در روزنامه واشنگتن پست

قرار است روز شنبه ۲۶ فروردین (۱۴ آوریل) مذاکرات هسته ای ایران با اعضای گروه پنج به علاوه یک در استانبول برگزار شود. اعضای تیم مذاکره کننده ایران به سرپرستی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، صبح روز جمعه، ۱۳ آوریل (۲۵ فروردین) وارد استانبول شده اند.

آقای جلیلی مذاکره کننده ارشد ایران پیش از سفر به استانبول گفت که "نمایندگان ایران با ابتکارهای جدید در مذاکرات شرکت خواهند کرد و امیدواریم کشورهای ۱+۵ نیز با رویکردهای سازنده وارد گفت‌و‌گو شوند."

او توضیح بیشتری درباره این پیشنهادها ارائه نکرده است.

بنابر گزارش خبرگزاری های ایران پیش از آغاز گفتگوها، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی که برای شرکت در مذاکرات به استانبول رفته با "ما جائو شو"، معاون وزیر خارجه چین و "سرگئی ریابکوف"، معاون وزیر خارجه روسیه در محل کنسولگری ایران در استانبول دیدار کرد.

گزارشی از محتوی مذاکرات نمایندگان ایران با نمایندگان کشورهای روسیه و چین که همکاری های گسترده ای با ایران دارند، منتشر نشده است اما خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا، از استانبول گزارش داده که در این دیدارها در خصوص مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ "بحث و تبادل نظر" شده است.

پنج کشور عضو دایم شورای امنیت متشکل از آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه - و همچنین آلمان، به عنوان عضو اتحادیه اروپا، در گروه ۱+۵ عضویت دارند و معمولا ریاست هیات مذاکره کننده این گروه را مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده می گیرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کاترین اشتون، نماینده گروه ۱+۵ و سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در مذاکرات استانبول حضور دارند

بنابر گزارش‌ها، در نشست استانبول کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم حضور خواهد داشت.

آخرین باری که این گروه با ایران به پای میز مذاکره رفت، پانزده ماه پیش در استانبول بود که بدون نتیجه به پایان رسید.

تا کنون چند دور مذاکرات بین ایران و گروه پنج به علاوه یک صورت گرفته اما به نتیجه ای نرسیده است.

در حالی که این گروه تاکید داشته که باید موضوع توقف بخشی از برنامه های اتمی ایران، به خصوص غنی سازی اورانیوم محور چنین مذاکراتی را تشکیل دهد، جمهوری اسلامی خواستار طرح مسایل متنوع جهانی در چنین مذاکراتی بوده و برای مشارکت در حل و فصل این مسایل ابراز آمادگی کرده است.

برخی کشورهای غربی هدف دولت ایران از طرح چنین موضوعاتی را تلاش برای دفع الوقت دانسته و گفته اند که هدف جمهوری اسلامی این است که در فرصتی که به دست می آورد، به برنامه های اتمی خود ادامه دهد و جهان را در برابر کار انجام شده قرار دهد.

اصرار ایران بر نادیده گرفتن مصوبات شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تعلیق بخشی از برنامه های هسته ای این کشور باعث تشدید تحریم های تجاری و مالی خارجی از جمله کاهش صادرات نفت خام و دشواری در دریافت عواید ارزی حاصله از صادرات شده است.

علاوه بر تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های مصوب آمریکا علیه ایران از روز ۲۸ ژوئن (هشتم تیر) و تحریم های اتحادیه اروپا از ابتدای ماه ژوئیه (یازده تیر) امسال اجرایی می‌شوند و با نزدیک شدن این موعد، تعداد کشورهایی که اعلام کرده‌اند به تبعیت از این تحریم‌ها واردات نفت ایران را متوقف می‌کنند، در حال افزایش است.

همزمان با تنگ تر شدن حلقه تحریم های بین المللی، در آستانه برگزاری نشست تازه هسته ای ایران در استانبول، باراک اوباما و نیکلا سارکوزی، رؤسای جمهوری آمریکا و فرانسه، در تماسی ویدئویی، از ایران خواسته اند دور جدید گفتگوها را جدی بگیرد.

آنها همچنین درخواست کردند ایران فعالیت های "حساس" هسته ای را متوقف کند.

در بیانیه ای که دفتر آقای سارکوزی منتشر کرده است، آمده: "هر دو رییس جمهوری بر این موضوع تاکید کردند تا زمانی که ایران به تعهدات بین المللی خود، مخصوصا آنچه مربوط به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص فعالیت های نظامی هسته ای اش است جامعه عمل نپوشد، این کشورها فشار بیشتری از طریق تحریم ها ایجاد خواهند کرد."

قدرت‌های غربی می‌گویند که نگران ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران هستند. آنها ایران را متهم می‌کنند که در پی دست یافتن به توانایی تولید سلاح اتمی است، اما ایران همواره تأکید می‌کند که این برنامه تنها اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در نخستین روز فروردین ماه در مشهد گفت: "ما به دلایل خودمان به هیچ‌وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. نه تولید کرده‌ایم و نه تولید خواهیم کرد."

مطالب مرتبط