ابهام در وضعیت مرتضوی با وجود خروج استیضاح از دستور کار مجلس ایران

سعید مرتضوی حق نشر عکس MEHR
Image caption هیأت ویژه مجلس ایران آقای مرتضوی را به عنوان صادرکننده دستور انتقال بازداشت شدگان حوادث روز ۱۸ تیر سال ۱۳۸۸ به بازداشتگاه کهریزک و مسئول وقایع این بازداشتگاه معرفی کرده است

طرح استیضاح وزیر کار ایران لحظاتی پیش از مطرح شدن در صحن علنی مجلس ایران، با وعده استعفای سعید مرتضوی از مدیر عاملی صندوق تامین اجتماعی، از دستور کار خارج شد، اما دولت می گوید که استعفایی صورت نگرفته و در این مورد قولی هم داده نشده است.

تعدادی از نمایندگان امضا کننده استیضاح که به انتصاب آقای مرتضوی به عنوان مدیرعامل این صندوق معترض بودند، پس از آنکه توسط غلامعلی حداد عادل و احمد توکلی اعلام شد که او قول داده است از سمت خود کناره گیری کند، امضاهای خود را پس گرفتند و به این ترتیب طرح استیضاح متوقف شد.

اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که به همراه معاون اول خود، محمدرضا رحیمی برای دفاع از عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس رفته بود، تأکید کرد که دولت در مورد کنار رفتن آقای مرتضوی هیچ قولی نداده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی در این مورد نوشت که آقای احمدی نژاد "در آستانه ورود به صحن علنی" توسط محمدحسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس از خارج شدن طرح استیضاح از دستور کار مجلس مطلع شد.

بنابراین گزارش، رئیس جمهور ایران با تأکید بر آمادگی خود برای حضور در مجلس و دفاع از وزیر کار، "سه بار تصریح کرد که دولت هیچ تعهدی در این خصوص نداده است".

مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون اقلیت مجلس ایران در تذکری آیین نامه ای به خارج شدن طرح استیضاح وزیر از دستور کار اعتراض کرد و گفت که محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور اعلام کرده که آقای احمدی نژاد استعفای آقای مرتضوی را نپذیرفته و او "همچنان سر کار خود است".

اما احمد توکلی، از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس و از امضا کنندگان طرح استیضاح آقای شیخ الاسلامی، در پاسخ به سخنان آقای کواکبیان گفت: "الآن که پیامک سخنان میر تاج الدینی آمد، مرتضوی زنگ زد و به من گفت که من خانه نشسته ام و همانطور که به شما قول دادم، سر کار نمی روم و بر قول خود هستم".

آقای توکلی می گوید که هفته گذشته آقای مرتضوی از او خواسته بود میان او و نمایندگان معترض به انتصاب او "حکمیت" کند و آقای توکلی هم به او توصیه کرده بود که از سمت خود کنار رود.

غلامعلی حداد عادل، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هم پیش تر با انتشار نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس اعلام کرد که آقای مرتضوی در دیدار با او پیشنهاد استعفا را پذیرفته است.

آقای حداد عادل از نمایندگان خواسته بود که از استیضاح وزیر کار خودداری کنند "تا ان‌شاءالله با پی‌گیری بیشتر استعفای جناب آقای مرتضوی به صورت کامل محقق شود".

اما اکنون سایت روزنامه ایران، روزنامه دولت، نوشته است: "آقای دکتر سعید مرتضوی تنها با پیشنهاد استعفا به عنوان یک گزینه جهت حفظ مصالح نظام وتحقق منویات مقام معظم رهبری موافقت کرده اند و هیچ گونه استعفایی از سوی ایشان مطرح نشده است. همچنین شایان ذکر است که هر استعفایی مستلزم پذیرش آن از سوی مقام مافوق می باشد و هرگونه ترک کار پیش از این اتفاق بی معناست".

مطالب مرتبط