بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران – ۲۷ فروردین

اشتون جلیلی حق نشر عکس
Image caption خراسان با چاپ این دو عکس، از مذاکرات استانبول خبر داده است

روزنامه های امروز صبح تهران مذاکرات رضایتبخش استانبول را که بین ایران و کشورهای ۱+۵ صورت گرفت مهم دیده و با عکس هائی از خانم اشتون، کمیسرخارجی اتحادیه اروپا و سعید جلیلی، رییس هیات مذاکره گر ایرانی منعکس کرده اند.

هک شدن اطلاعات بانک های کشور، پیشنهاد آمریکا برای مذاکرات دو جانبه، افشای عمل باورنکردنی دولت در برداشت هزاران میلیارد از صندوق بانک ها، اخباری درباره گرانی تازه و مبارزه برای ریاست آینده مجلس از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

رضایتبخش و مقتدر با عقب نشینی غرب

"در استانبول چه گذشت" عنوان اصلی جام جم است، خراسان از "توافق های اولیه ایران و پنج به اضافه یک" خبر داده، جوان نوشته "هوای مذاکره پنج به اضافه یک، فعلا مساعد"، کیهان نوشته "غرب باید اعتماد مردم ایران را جلب کند"، فرهیختگان با عنوان "مذاکرات رضایتبخش" همین خبر را منتشر کرده و قدس از "اقتدار دیپلوماسی ایران در استانبول" نوشته است.

روزنامه های مختلف امروز در تیتر های هیجانی مانند اقتدار دموکراسی ایران در استانبول ، ایران از غرب خواست اعتماد ملت ایران را به دست آورد به موضوع مذاکرات هسته ای استانبول پرداخته و با عکس هائی از اشتون و جلیلی گزارش های اصلی خود را به آن اختصاص داده اند. سلمان صفوی در همین باره در اعتماد مقاله ای دارد که در آن اشاره شده به اظهار نظر چندی قبل رهبر جمهوری اسلامی که بمب اتم را حرام دانست که به نظر این نویسنده راهگشای مذاکرات فعلی بود.

در بخشی از این مقاله با نقل جمله ای از مقامات ایرانی نوشته شده که "ایران آمادگی معامله برای عدم افزایش میزان اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد و همچنین عدم افزایش غلظت ۲۰ درصد را - با وجود توانایی علمی – داراست و در مقابل دریافت پیشنهادات مطلوب از جانب غرب نظیر لغو تحریم‌ها بالاخص تحریم سرمایه‌گذاری و خرید نفت ایران، بانک مرکزی و سوییفت، ایران نیز آمادگی دارد مقدمتا در این سطح عمل کند، اما تعطیلی سایت فردو قابل قبول نیست".

در پایان مقاله رییس مرکز مطالعات اسلامی لندن در اعتماد آمده "در صورتی که مذاکرات هسته‌یی ایران و غرب در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما پیشرفت ملموسی نداشته باشد، دورنمای موضوع برای طرفین وخیم خواهد بود. ایران فرصتی برای برقراری صلح و ثبات امنیت در خاورمیانه و آسیای مرکزی است، نـه تهدید. چنانچه غرب این نکته کلیدی را فهم کند و به رسمیت بشناسد، مصالحه بین غرب و ایران برای طرفین به سرانجام برد -‌ برد خواهد رسید، البته در این دور از مذاکرات طرفین تنها می‌توانند کف انتظارات خود را ارائه کنند، نـه سقف آن را".

اما کیهان در گزارش خود بدون ذکر مآخد خبری دیگری نوشته "بنابر گزارش خبرنگار اعزامی کیهان به اسلامبول، مذاکرات اسلامبول ۲ در حالی به پایان رسیده است که ایران گروه ۱+۵ را درباره ضرورت انجام اقدامات اعتماد ساز به شدت تحت فشار قرار داده است. این موضع ایران عمدتا از این واقعیت ناشی شده که ایران در این مذاکرات خود را در موضع قدرت می داند و بنا بر این با ادبیات سخت گیرانه ای با ۱+۵ برخورد کرده است".

در ادامه گزارش از قول "برخی منابع" ادعا شده که "ایران مشخصا از غرب خواسته به حقوق ایران اعتراف کند و به فشارها خاتمه بدهد و در مقابل تاکید کرده بر همکاری قانونی خود با آژانس ادامه خواهد داد".

کیهان بر اساس "شنیده ها" اضافه کرده است که "تیم مذاکره کننده ایرانی از غرب خواسته گام هایی را که حاضر است در مقابل ایران بر دارد فهرست کند و نشان بدهد که برای ورود به یک فرآیند مستمر با ایران جدی است".

و باز "شنیده"های کیهان حاکی است که "گروه ۱+۵ در این دور از مذاکرات به شدت نگران شکست مذاکرات بوده و بر توافق درباره دور بعدی مذاکرات بی آنکه خواسته مشخصی از ایران داشته باشد و حتی پیش از اینکه مذاکرات با ایران آغاز شود اصرار داشته است. با این حال ایران حتی برای پاسخ به این درخواست هم امتیازهای جدی مطالبه کرده است".

کیهان در عین حال در ستون گفت و شنود خود به طنز نوشته:

گفتم: کشورهای ۱+۵ در مذاکرات دیروز اسلامبول با غنی سازی ۳ تا ۵/۵ درصدی اورانیوم در ایران موافقت کرده اند!

گفت: این که حق قانونی ما بود و در حال انجام آن بوده و هستیم و نیازی به موافقت ۱+۵ نبود.

گفتم: ولی به همین علت پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل برده و دست به تحریم ایران زده و چند قطعنامه علیه کشورمان صادر کرده اند.

گفت: خب! حالا اگر متوجه شده اند که کار غلطی کرده بودند برای اثبات صداقت خود باید قطعنامه ها و تحریم ها را لغو کنند.

گفتم: از لغو تحریم ها و قطعنامه ها حرفی نزده اند!

گفت: یعنی از یکطرف با بحران روبرو هستند و به مذاکره نیاز دارند و از طرف دیگر حاضر به پرداخت هزینه آن نیستند؟!

گفتم: چه عرض کنم؟! یارو از بس که خسیس بود، وقتی هم که تصمیم گرفت به زندگی خود خاتمه بدهد، با برق خونه همسایه خودکشی کرد!

مذاکره با آمریکا

مردم سالاری در تیتر اصلی خود از "رد درخواست آمریکا برای مذاکره دوجانبه" خبر داده است.

حق نشر عکس
Image caption کارتون صلح کار حسن کریم زاده، از شرق

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به خبری درباره درخواست وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران در سرمقاله خود نوشته: "پاسخ به خواسته وزیر خارجه آمریکا در خصوص حضور ایران در پای میز مذاکره با ۱+۵ نیز دیروز عملاً با انجام این مذاکره در اسلامبول داده شد. این پاسخ، حداقل سه بخش دارد. بخش اول، اصل حضور ایران در مذاکرات است که تحقق یافت و هرگونه بهانه‌ای را از آمریکا، که تلاش می‌کرد وانمود کند ایران یکجانبه گرائی می‌کند، گرفت. بخش دوم، مفهوم بازگشت آمریکا و هم پیمانان اروپائی آمریکا به مذاکرات هسته‌ای با ایران است که آشکارا درمحافل سیاسی جهان به عقب نشینی آنها از مواضع تند ضد ایرانی تفسیر شده است".

به نظر این روزنامه بخش سوم هم این است که جمهوری اسلامی ایران بارها از زبان بالاترین مقام رسمی خود یعنی رهبری، اعلام کرده است که درصدد ساخت سلاح هسته‌ای نیست و از فعالیت‌های هسته‌ای فقط مقاصد صلح آمیز را دنبال می‌کند.

روزنامه جمهوری اسلامی اما در پایان نتیجه گرفته "مذاکرات اسلامبول و بغداد و هر جای دیگر، با قیدهائی از قبیل زمان و مکان و تغییر آنها و شعارهائی که چاشنی آنها می‌شوند نمی‌توانند هیچ مشکلی را حل کنند. آنچه می‌تواند این مذاکرات را از بن بست خارج کند اینست که آمریکا دست از بازی‌های سیاسی بردارد و تسلیم واقعیت‌ها شود".

رییس مجلس و 'قاتل شرور'

سیاست روز در تیتر اصلی خود پرسیده "آیا امروز وزیر کار می رود" و ابتکار "حرکت با چراغ خاموش برای انتخاب رئیس مجلس" را مهم ترین خبر مهم امروز خود دیده است.

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته در کمتر از ۲ ماه تا افتتاح مجلس نهم و در حالی که هنوز تکلیف ۶۵ کرسی این مجلس به خصوص ۲۵ کرسی تهران مشخص نشده‌است، کم‌کم زمزمه‌های فعالیت افراد و گروه‌ها برای انتخاب رئیس مجلس نهم جدی‌تر می‌شود.

به نوشته این روزنامه "حضور منتخبان مجلس نهم در دو نشست، شائبه آغاز فعالیت‌ها برای تعیین رئیس مجلس نهم را افزایش داده‌است؛ حتی اگر برگزارکنندگان این دو نشست، موضوع را تکذیب کنند. اردوی برخی از منتخبان مجلس نهم در شلمچه و نشست معروف به «باغ گیلاس» که در آن برخی از منتخبان مجلس نهم در باغی در اطراف شهریار گردهم آمدند و همچنین حضور و سخنرانی غلامعلی حدادعادل در نشست شلمچه به شایعات دامن زد که از هم‌اکنون راه یافتگان مجلس نهم در غیاب نمایندگان سرشناس تهران - که هنوز مجوز ورود به مجلس نهم را نیافته‌اند- مشغول رایزنی و احتمالا چانه‌زنی در این باره هستند".

ابتکار نوشته "رسانه‌ای شدن این دو نشست، برخی از نمایندگان و نزدیکان جبهه‌های مختلف را واداشته‌است تا شائبه‌ها و شایعه‌ها پیرامون این دو همایش را تکذیب کنند. یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه اردوی اخیر منتخبان مجلس نهم در شلمچه، ارتباطی با موضوع انتخاب رئیس دوره بعدی مجلس ندارد، گفت: رایزنی برای انتخاب رئیس مجلس نهم را نباید به کار خارق‌العاده تحلیل کرد، به طوری که علاوه بر مطرح بودن نام حدادعادل و لاریجانی افرادی دیگری همچون آقاتهرانی،‌ ابوترابی و منتخبان دیگر می‌توانند در این عرصه فعالیت کنند".

در همین حال روزنامه جمهوری اسلامی از انتخاب یک "قاتل شرور" به نمایندگی مجلس شورای اسلامی خبر داده و نوشته "یکی از منتخبان مجلس نهم که در انتخابات اسفند ماه سال گذشته توانسته بود رای مردم یکی از شهرستان‌ها را به خود جلب کند، به دلیل سابقه ارتکاب قتل عمد و ایراد جرح عمدی نسبت به یک خانواده شهید در دستگاه قضایی دارای پرونده است".

بنابر این گزارش: "فرد شرور علاوه بر سابقه قتل عمد سوابق متعددی نیز در موضوع زمین خواری داشته و برخی از زمین‌های بیت المال را به تصرف خود در آورده است و در همین زمینه نیز رأی محکومیت قطعی از سوی دادگستری شهرستان دارد و به رغم داشتن سوابق شرارت و قتل عمد متأسفانه در اعلام سوابق وی به شورای نگهبان در هنگام تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس نهم هیچ اشاره‌ای به این سوابق فرد یاد شده نشده بود و پرونده وی سفید تحویل مسئولین شد".

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "این فرد هم با تبلیغات بسیار و جلب توجه مردم توانست رای اول شهرستان را به خود جلب نموده و به خانه ملت راه پیدا کند. شورای نگهبان اخیراً متوجه سوابق قضایی و کیفری این فرد شده است".

هک شدن اطلاعات بانکی

"رمز خود را تغییر دهید" تیتر اصلی شرق است و اعتماد هم با همین عنوان تیتر اصلی خود را به هک شدن اطلاعات بانک‌های کشور اختصاص داده است.

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حالی شایعه هک شدن اطلاعات بانکی را در اطلاعیه‌‌ای رسمی رد کرد که ادعای انتشار رمز و شماره ۱۶ رقمی روی کارت‌های عابربانک سه میلیون نفر دارنده حساب در بانک‌های عمده و معروف کشور، حال و هوای بانکی آخرین شنبه فروردین‌ماه امسال را مثل هوای ابری کرد.

به گزارش این روزنامه این شایعه با این ادعا همراه شد که منتشرکننده دستمزد خود را از شرکت خدمات‌دهنده با بانک‌ها برای پشتیبانی خریدهای الکترونیکی دریافت نکرده است. آنهایی که روز گذشته در فضای مجازی اخبار را می‌جستند با این ادعا مواجه شدند که دارنده یک وبلاگ که اتفاقا فیلتر هم شده بود مدعی شده رمز سه میلیون حساب را هک کرده و در آن وبلاگ منتشر کرده است. اگر به سراغ آدرس وبلاگ می‌رفتید، در مراجعه به آن وبلاگ در نوار قرمزرنگ بالای آن با این نوشته مواجه می‌شدید: «اطلاعات سه میلیون کارت بانکی در این وبلاگ پخش می‌شود. تنها چاره، اطلاع‌رسانی به مردم و دارندگان کارت‌هاست. مدیریت شرکت ... توسط دو برادر مالک آن آقایان ... که تمامی هزینه‌های مربوط به تامین امنیت لازم برای سرویس‌دهی به دارندگان کارت‌های بانکی را فراموش کردند.»

علت تورم و گرانی ها

حسین راغفر در مقاله ای در شرق نوشته آیا می‌دانید که تورم و به ویژه تورم بالا چه تاثیری بر وضعیت زندگی خانوار‌ها دارد؟ در زیر فقط به چند اثر آن اشاره می‌شود. نخست اینکه تورم، توزیع مجدد درآمد را به نفع اغنیا – دارندگان دارایی‌ها - و به زیان فقرا – که فاقد دارایی هستند- انجام می‌دهد. نتیجه این توزیع مجدد برای طبقات کم‌درآمد و متوسط این است که دسترسی این گروه‌ها را به نیاز‌های اساسی آنها دور‌تر و مشکل‌تر می‌کند.

حق نشر عکس
Image caption نامه ای به خدا از فیروزه مظفری، اعتماد

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرده ارزیابی ریشه‌های تورم و راهبردهای مختلف تورم‌زدایی سال‌هاست که در کانون توجه تحقیقات مرتبط با برنامه‌های تثبیت اقتصادی در کشورهای در حال توسعه بوده است. البته یکی از دلایل اصلی چنین توجهی تاثیر هزینه‌های زیاد اجتماعی ناشی از تورم بالا به ویژه روی کسانی است که دستمزد آنها در اثر نرخ تورم تعدیل نمی‌شود.

سرانجام مقاله شرق این است که یکی از کاستی‌های سیاست‌های اقتصادی در ایران به ویژه پس از جنگ ، فقدان سیاست‌های کارآمد تورم‌زدایی بوده است. بودجه ۱۳۹۱ و نیز سیاست‌های کنونی اقتصاد کشور از این کاستی رنج می‌برند. افزایش قیمت نرخ ارز از ۷۰ ریال در سال ۱۳۶۷ به حدود ۲۰۰۰۰ریال در پایان سال ۱۳۹۰ بهترین گواه بر فقدان وجود سیاست‌های کنترل تورم در کشور است. بدون وجود سیاست‌های ضد تورمی و با وجود تورم مارپیچی کنونی و افزایش تورم های بعدی، این شرایط به گسترش بی اطمینانی و ناامنی در اشکال مختلف اقتصاد کشور منجر خواهد شد.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته درمیان اخبار دیروز سایتهای خبری، چشمم به یک تیتر عجیب افتاد : دلایل افزایش ۱۰ درصدی قیمت پودر شوینده اعلام شد! راستش، بعض شما نباشد، بنده تا دیروز فکر می کردم که در روزگار گل و بلبل فعلی کشور، هیچ چیز از جمله گرانی، دلیل نمی خواهد؛ ولی با این خبر کمی امیدوار شدم.

طنز نویس این روزنامه با توجه به نوع دلیل یابی برای گرانی شوینده‌ها، خود در مورد دیگر گرانی‌ها دلیل تراشیده و نوشته گرانی لبنیات به دلیل افزایش نرخ رسمی ارز کاملا بجا و شایسته است، گرانی تخم مرغ هم بر اساس زحمات بی شائبه مرغهای تخم گذار عزیز ارایه شده در زمان پرتاب تخم مرغ، عین عدالت است، گرانی برنج هم بر اساس استدلالهای وارد کنندگان برنج مبنی بر اینکه سود بیشتر خیلی خوبتر است صورت گرفته و دلیل گرانی گوشت قرمز را بر اساس اسناد و مدارک ارایه شده از سوی قصاب محله، فقط یکی از مسئولان می داند.

منازعات فردی بی‌پایان

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد از آمار نزاع در شهرهای کشور نوشته و اضافه کرده این آمار نشان‌دهنده تعداد دعواها نیست. بسیاری از دعواها خانگی است و دوست ندارند پای غریبه به میان بیاید، احتمال می‌دهم تعداد واقعی دعواها حداقل باید چندبرابر می شود و باید پرسید آیا کشورهای دیگر هم‌چنین‌ هستند؟

نویسنده جامعه شناس مقاله خود علت فراوانی نزاع در ایران را چنین برشمرده است: "کم‌حوصلگی مردم و زود از کوره دررفتن‌ها یکی از عواملی است که کوچک‌ترین اختلافات را تبدیل به منازعه میان طرفین می‌کند، غیبت شادی و خنده‌رویی از زندگی مردم که انعکاس آن در قیافه‌های عبوس در سطح شهر به‌وضوح دیده‌ می‌شود و یک دلیل مهم دیگر، فقدان نظارت‌های اجتماعی و دقیق بر رفتار شهروندان است."

مقاله اعتماد در نهایت نوشته یک جامعه پیشرفته جامعه‌ای نیست که آسمان‌خراش داشته باشد، یا بتواند ماهواره به فضا بفرستد، یا آنکه موشک‌های قاره‌پیما پرتاب کند. تمام این دانش‌ها و تکنولوژی‌ها در اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت. ولی وضعیت آن کشور مثل آن ستاره‌شناسی بود که آسمان‌ها را رصد می‌کرد ولی از کنار دستش بی‌خبر بود.

و خلاصه این که: تا وقتی که ندانیم چرا مردم ما تا این حد درگیر منازعات فردی می‌شوند، و تا وقتی که ندانیم چگونه می‌توانیم این منازعات را کاهش دهیم و مردم را شادتر و راضی‌تر کنیم، تا وقتی که جامعه خود را نشناسیم، یا نتوانیم بشناسیم یا اجازه نداشته ‌باشیم که بشناسیم، هیچ معضلی را از آن حل نخواهد کرد.

رونق گرما

حق نشر عکس
Image caption اعتماد در زیر این عکس روز خود که کار حمید رضا بازرگانی است نوشته: دوباره گرما می‌آید و خیلی چیزها را با خودش می آورد و بازار این فصل هم رونق می‌گیرد

مطالب مرتبط