با ادامه کار سعید مرتضوی، وزیر کار ایران در آستانه استیضاح قرار گرفت

حق نشر عکس MEHR
Image caption سعید مرتضوی در حال حاضر به طور همزمان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است

الیاس نادران، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تا (فردا) یکشنبه بیست و هفتم فروردین به سعید مرتضوی مدیرعامل تامین اجتماعی فرصت داده تا از شغل خود استعفا کند در غیر این صورت طرح استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که آقای مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی زیر نظر آن فعالیت می کند، مطابق اعلان پیشین در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس مطرح می شود.

آقای نادران به خبرگزاری مهر گفته است: "استیضاح کنندگان وزیر کار چندان تمایلی به این ندارند که ضعف ها و کاستی های سعید مرتضوی از تریبون مجلس مطرح شود ولی اگر ناچار شویم، یکشنبه مسائل مربوط به آقای مرتضوی را از تریبون مجلس مطرح می کنیم."

استیضاح وزیر کار ایران که در اولین جلسه علنی مجلس شورای در سال جدید خورشیدی اعلام وصول شد، در دستور کار روز یکشنبه مجلس قرار دارد.

امیدوار رضایی از نمایندگان مجلس ایران به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس شورای اسلامی از برنامه حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران برای دفاع از وزیر کابینه اش در روز استیضاح خبر داده است.

طرح استیضاح وزیر کار با امضای ۱۹ نماینده مجلس در دستور کار روز یکشنبه قرار دارد.

الیاس نادران هشدار داده در صورت خودداری سعید مرتضوی از استعفا تا روز یکشنبه، "حرف هایی که استیضاح کنندگان از تریبون مجلس در خصوص مرتضوی می زنند" که "اگر رئیس جمهور بشنود، فکر می کنم دیگر اصراری به ماندن او در مسئولیت‌های فعلی نخواهد داشت."

سعید مرتضوی که از متهمان اصلی پرونده وقایع بازداشتگاه کهریزک است، اخیرا به رغم مخالفت شماری از نمایندگان مجلس، از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به مدیرعاملی صندوق تامین اجتماعی منصوب شده است.

این سازمان بزرگترین موسسه بیمه گر ایران است و بیش از ۳۰ میلیون ایرانی را تحت پوشش خود دارد.

آقای مرتضوی در حال حاضر به طور همزمان مدیرعامل تامین اجتماعی و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

دادستان تهران: دادسرا از مرتضوی تحقیق می کند

همزمان با قوت گرفتن احتمال استیضاح وزیر کار ایران به دلیل ادامه ریاست سعید مرتضوی بر صندوق تامین اجتماعی، یک مقام قضایی ایران هم گفته است که با به جریان افتادن مجدد پرونده شکایت از آقای مرتضوی، معاون پیشین دادستان کل ایران، به زودی از او و دو متهم دیگر پرونده کهریزک، تحقیق خواهد شد.

حق نشر عکس s
Image caption دادستان تهران می گوید که از سعید مرتضوی به زودی تحقیق خواهد شد

به گفته عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران "چون با صدور قرار جلب دادرسی، دادستان فقط می‌تواند کیفرخواست صادر کند، سرنوشت نهایی این پرونده در دادگاه کیفری استان تهران تعیین خواهد شد."

شکایت از سعید مرتضوی، از سوی خانواده یکی بازداشت شدگان معترض به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ مطرح شده که فرزندشان در زمان نگهداری در این بازداشتگاه کشته شده است.

پیشتر با صدور قرار منع تعقیب برای سعید مرتضوی، محاکمه او در دادگاه منتفی شده بود، اما با شکایت خانواده شاکی از این رای، در حدود یک هفته پیش از این، قاضی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه عمومی تهران مجددا برای آقای مرتضوی "قرار جلب به دادرسی" صادر کرد.

سعید مرتضوی و بازداشتگاه کهریزک

با افشای وقایع بازداشتگاه کهریزک که به برکناری آقای مرتضوی انجامید، مقام های امنیتی ایران آن زمان اعلام کردند که این بازداشتگاه به دستور آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران برچیده شد.

کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی درباره حوادث بعد از انتخابات، سعید مرتضوی معاون وقت دادستان کل ایران را به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت شدگان روز ۱۸ تیر به بازداشتگاه کهریزک، معرفی کرده است.

بر اساس گزارش کمیته ویژه مجلس، آقای مرتضوی در جلسه‌ای با اعضای این کمیته گفته بود که دلیل انتقال برخی از بازداشت شدگان به کهریزک "فقدان ظرفیت زندان اوین" بوده است.

او از زمانی خبر ساز شد که به عنوان قاضی شعبه ۱۴۱۰ که دادگاه رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت بود، حکم توقیف بسیاری از نشریات و بازداشت و زندانی شدن شمار کثیری از روزنامه نگاران ایرانی را صادر می کرد.

اما آقای مرتضوی زمانی مورد توجه رسانه های بین المللی و نهادهای حقوق بشری قرار گرفت که زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی – کانادایی در زندان اوین تهران و در جریان بازجویی به شکل مشکوکی کشته و جسدش فورا به خاک سپرده شد.

در گزارش هیأت تحقیقی که توسط محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت تشکیل شد، تصریح شده بود که آقای مرتضوی شخصا در بخشی از بازجویی ها حضور داشته است.

مطالب مرتبط